• Odbierz prezent
Kurs euro wystrzeli, bo RPP będzie ciągnąć w dół polskiego złotego? Notowania PLN'a mogą zanurkować!
fot. freepik.com

W ubiegłym tygodniu kurs EURPLN spadł do 4,4573 (umocnienie złotego o 0,5%). W ubiegłym tygodniu doszło do dalszego, nieznacznego spadku kursu EURPLN, co było kontynuacją tendencji obserwowanych dwa tygodnie temu (por. MAKROmapa z 31.05.2021).

Umocnieniu złotego

sprzyjała publikacja wyraźnie lepszych od oczekiwań wyników badań koniunktury w polskim przetwórstwie, rosnące oczekiwania inwestorów na zacieśnianie polityki pieniężnej przez RPP, a także obniżenie światowej awersji do ryzyka. W kierunku wzrostu popytu na ryzykowne aktywa oddziałują napływające dane z głównych gospodarek wskazujące na wygasanie pandemii. Krajowe dane o PKB i inflacji nie miały istotnego wpływu na kurs złotego.

W pierwszej części tygodnia mieliśmy również do czynienia ze spadkiem kursu EURUSD

W piątek euro odrobiło jednak część strat względem dolara po publikacji wyraźnie słabszych od oczekiwań danych nt. zatrudnienia poza rolnictwem w USA.

Opublikowane dzisiaj rano dane

bilansie handlowych w Chinach oraz danych o zamówieniach w niemieckim przetwórstwie są w naszej ocenie neutralne dla kursu polskiej waluty. W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą posiedzenia EBC oraz RPP.

Czytaj także: Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

Niezdecydowanie zapanowało na rynkach. Trwa walka między optymizmem gospodarczym a obawami o inflację. Tak, jakby każdy czekał na definitywny sygnał, może z raportu z rynku pracy USA. Na ten jednak trzeba poczekać aż do piątku. Wczoraj PMI z Eurolandu i ISM z USA były mocniejsze, ale bez większego w.. Czytaj
Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

Uważamy, że posiedzenie EBC będzie sprzyjało umocnieniu złotego,

podczas gdy przeciwny wpływ będzie miał wydźwięk komunikaty po posiedzeniu RPP. Negatywna dla złotego będzie najprawdopodobniej również publikacja danych o inflacji w USA. Publikacje wstępnego indeksu Uniwersytetu Michigan w USA oraz indeksu ZEW dla Niemiec nie będą miały naszym zdaniem istotnego wpływu na rynek.

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk