• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs euro wraca do normalności. Podobnie robi kurs dolara, kurs franka oraz kurs funta

Czwartkowa sesja, 3 stycznia, przejdzie do historii tradingu i zostanie zapamiętana jak jedna z kolejnych sesji na których mieliśmy do czynienia z tzw. flash crashem (gwałtownym spadkiem ceny) kursów walut. To nie dzieje się często, a jeżeli weźmiemy pod uwagę, że bankom centralnym i gospodarkom zależy na stabilnej walucie to sytuacja zaczyna wyglądać problematycznie. Kurs euro, dolara, funta oraz kurs franka wykazał się nadzwyczajną zmiennością. Dodatkowo na pary walutowe z polskim złotym bardzo duży wpływ miał dane makro z polskiej gospodarki, które pojawiły się w trakcie sesji środowej. Polski złoty aktualnie odzyskał stratę w stosunku do dolara połowę ostatniego impulsu wzrostowego. Kurs dolara pod koniec sesji czwartkowej wynosi 3.7600. Kurs euro do złotego oscyluje w okolicach 4.29, zostawiając za sobą bardzo długi górny cień. W przypadku kursu funta sytuacja prezentuje się bardzo ciekawie - tworzy się świeca wysokiej fali. Sprawdźmy co wydarzyło się na rynku walutowym Forex w czwartek.

Dane z Wielkiej Brytanii oraz Stanów Zjednoczonych wpłynęły na kurs funta oraz kurs dolara

O godzinie 10:30 poznaliśmy odczyt istotny dla funta brytyjskiego GBP. Wskaźnik PMI dla sektora budowlanego w Wielkiej Brytanii okazał się być nieznacznie gorszy od prognozy. Wyniósł 52,8 wobec prognozowanego poziomu - 52,9. Rynek w przypadku kursu funta do złotego zareagował chwilową i nieznaczną przeceną, a następnie wrócił do krótko terminowego odreagowania. O godzinie 14:15 poznaliśmy kolejny odczyt, bardzo ważny z perspektywy piątkowych danych NFP. Zmiana pozarolniczego zatrudnienia ADP w Stanach Zjednoczonych okazała się być zdecydowanie lepsza niż prognoza. Wyniosła 271 tysięcy w stosunku do prognozowanych 179 tysięcy. To oznacza, że jest duża szansa, że jutrzejsza publikacja NonFarm Payrolls okaże się być pozytywną dla gospodarki USA. O godzinie 16:00 byliśmy świadkami ostatniej ważnej informacji dla kursu dolara - wskaźnik ISM dla przemysłu. W odróżnieniu od ADP, wskaźnik ISM zawiódł oczekiwania inwestorów. Pozytywny odczyt ADP tylko na chwilę wyhamował odreagowanie na kursie dolara do złotego USDPLN.

Dane fundamentalne dla kursu euro dolara funta oraz franka 3 stycznia

Kalendarz makroekonomiczny dla czwartkowej sesji - 3 stycznia - dane makroekonomiczne miały wpływ przede wszystkim na kurs dolara oraz kurs funta.

Kurs funta do złotego wykazał się największą zmiennością

Przyglądając się zmienności, która miała miejsce na kursach walut z polskim złotym to zdecydowanie wybija się na tym tle kurs funta brytyjskiego do złotego GBPPLN. Byliśmy świadkami prawie 5 groszowych zmian, ale ostateczny rezultat rozczarował. Zamknięcie świecy dziennej na funcie będzie miało miejsce w okolicach otwarcia dzisiejszej sesji.

 Kurs dolara do złotego USDPLN wykres 3 stycznia

Kurs dolara do złotego USDPLN - w ujęciu godzinowym

Chcesz zarabiać na swoich analizach, ideach, komentarzach? 

SPRAWDŹ

Pod kątem zmienności na drugim miejscu dzisiejszą sesję zakończy kurs dolara do złotego USDPLN z prawie 4 groszowym spadkiem. Podobnie wyglądała sesja kursu franka do złotego CHFPLN, tutaj również nastąpiło umocnienie polskiej waluty, ale proporcjonalnie mniejsze- ponad 3 groszowe. Zdecydowanie najmniejszą zmiennością z istotnych par walutowych z polskim złotym wykazał się kurs euro - ponad 2 groszowa zmiana kursu.

Kurs franka do złotego CHFPLN wrócił z lokalnego wierzchołka

Otwarcie sesji czwartkowej dla kursu franka do złotego wypadło powyżej maksimum cenowego sesji środowej. To mogło zwiastować falę wzrostową i atak na okrągły poziom 3.84. Zamiast jednak gwałtownej fali wzrostowej byliśmy świadkami odreagowanie i ruchu spadkowego. Około godziny 20:00 niedźwiedziom udało się na chwile znieść w całości wczorajsze wzrosty. Nie uda się jednak utrzymać kursu franka do złotego na dziennych minimach. Takie zamknięcie sesji dzisiejszej może spowodować, że inwestorzy piątkowe zmagania przeczekają z daleka od kursu franka do złotego.

 Kurs franka do złotego w ujęciu dziennym 3 stycznia

Wykres kursu franka do złotego w ujęciu dziennym - stan na 3 stycznia

Co nas czekać będzie na sesji czwartkowej? Zapraszamy o godzinie 7:30 na portal fxmag.pl na poranne przygotowanie do sesji.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk