• Odbierz prezent
Kurs euro w pobliżu 4,30 złotego. Dolar USD powyżej 3,88 zł. Odbicie na rynkach, polska waluta wyhamowała zniżkę

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie mocniejszego kursu dolara po wczorajszym ISM. Globalnie indeksy jednak rosną, sygnalizując lekki spadek awersji do ryzyka. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2976 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 3,8851 zł kurs dolara USD/PLN, 4,0164 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 5,0570 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,153% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny obrotu na rynku złotego przyniosły chwilowe spadki na otwarciu,

a następnie korektę tego ruchu. Wbrew obawom części rynku tąpnięcie w Chinach nie przełożyło się na wyraźne podbicie awersji do aktywów EM. Dziś natomiast rynki akcji w Azji już rosną, a sesja w USA zakończyła się 0,7% zwyżką SPX. Możemy więc dość bezpiecznie założyć, że panika wynikająca z ponownego otwarcia rynków w Chinach została wygaszona. Widocznym jest, iż inwestorzy starają się zakładać, że po chwilowych turbulencjach powrócimy do trendów wzrostowych. Należy jednak pamiętać o możliwym paraliżu globalnego łańcucha dostaw (spowodowanym m.in. kwarantanną części chińskich miast) co docelowo skutkować może obniżeniem globalnych prognoz wzrostu. Lokalnie wydaje się, iż PLN sygnalizuje możliwość realizacji scenariusza lekkiego odbicia. Wczorajsze wskazanie przemysłowego wskaźnika PMI wypadło poniżej prognoz (47,4 pkt.) jednak brak było większej reakcji na rynku. Warto również wspomnieć o rynku długu gdzie resort uplasował wczoraj euroobligacje o wartości 1,5 mld EUR. Wyjątkowym jest tu fakt, iż dług uplasowany został na ujemnych rentownościach -0,102%, tym samym Polska stała się jednym z pierwszych krajów EM, który dołączył do tej grupy.

W trakcie dzisiejszej sesji będziemy świadkami pierwszego dnia posiedzenia RPP (decyzja jutro).

Ponadto MF poda informacje dot. podaży na czwartkową aukcję długu. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się danym z USA, gdzie poznamy m.in. zamówienia na dobra trwałe.

Z rynkowego punktu widzenia wykresy PLN sugerują możliwe podbicie wyceny PLN. Problemem pozostaje jednak mocniejszy kurs dolara (po wczorajszym ISM), który klasycznie ogranicza próby aprecjacji walut EM.

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk