• Odbierz prezent
Kurs euro w drodze do 5 złotych! Dolar przebije 4 PLN. Funt najdroższy od 5 lat. Polski złoty marnieje
fot. freepik.com

W minionym tygodniu kurs euro przełamał poziom 4 złotych i 60 groszy. To istotny poziom oporu, od którego EUR/PLN w samym 2020 roku odbijał się 3- krotnie. Tydzień kurs euro zakończył na bardzo wysokim poziomie 4.64 PLN. Drożeje również dolar. W prawdziwie dalej znajdujemy się poniżej bariery 4 złotych, ale tendencja wzrostowa, która została zapoczątkowana interwencją NBP w grudniu, jest kontynuowana. Kurs dolara na zamknięciu ostatniej sesji tygodnia osiągnął próg 3 złotych i 93 groszy. Jeszcze dynamiczniej prezentuje się fala wzrostowa na parze funt do złotego. Kurs funta przełamał najwyższy poziom od 5 lat. Za jednego funta w piątkowy wieczór trzeba była płacić ponad 5 złotych i 41 groszy. Z istotnych par walutowych najmniejszą dynamikę obserwujemy na parze frank złoty. Kurs CHF/PLN znajduje się na wysokich poziomach, ale mimo to nieudane się wyłamać kilkumiesięcznej tendencji bocznej. Sprawdźmy jak na wykresach prezentują się popularne pary w zestawieniu z polskim złotym, a także jak wyglądają prognozy analityków na nadchodzący tydzień.

Kurs funta nie był tak drogi od 5 lat

2021 rok to pierwszy rok funkcjonowania Unii Europejskiej bez Wielkiej Brytanii. Brexit stał się faktem, a analitycy rysowali przeróżne scenariusze dotyczące rozwoju sytuacji gospodarczej w tym kraju. Gdy zerkniemy na parę funt względem dolara to zauważymy, że najgorsze jest już za brytyjską walutą. Oczywiście zależy też czy patrzymy z perspektywy eksportu czy importu. Tak czy siak kurs funta względem dolara od marca 2020 roku umocnił się o solidne 12%. Podobną dynamikę możemy zaobserwować na parze funt złoty. Powód wzrostu kurs GBP/PLN upatrywać należy w fazie risk off, w której aktualnie się znajdujemy. Tzn. kapitał z bardziej agresywnych i zmiennych aktywów szuka tzw. bezpiecznych przystani. Polski złoty zdecydowanie nie reprezentuje tej grupy aktywów i jego osłabienie jest absolutnie wytłumaczalne. Zważywszy na to jak wyglądają nastroje w Radzie Polityki Pieniężnej to należy spodziewać się raczej kontynuacji fali wzrostowej. Niewykluczone, że jeszcze w 2021 roku zobaczymy poziom okrągłych 6 złotych. Przynajmniej takie wnioski wyciągnąć możemy z opinii popularnych analityków.

Kurs funta wykres GBP/PLN

Kurs euro wystrzelił

Słaby polski złoty sprzyja eksportowi, czyni naszą gospodarkę bardziej konkurencyjną. Co więcej słaby złoty (w szczególności w stosunku do dolara) jest czynnikiem inflacyjnym. W końcu więcej przyjdzie nam płacić za surowce, które głównie wyceniane są w amerykańskim dolarze. To wszystko sprawia, że RPP niechętnie patrzy na inne scenariusze niż osłabienie polskiego złotego. Dała temu wyraz w grudniu 2020 roku, a słuchając kolejnych posiedzeń możemy dojść do wniosku, że szybko ten scenariusz nie ulegnie zmianie. W rezultacie obserwujemy falę osłabiania się złotówki względem euro, dolara, funta, a także franka. W szczególności groźnie dla importerów zaczyna wyglądać kurs euro. Już teraz EUR/PLN osiągnął pułap 4 złotych i 64 groszy. Tylko 2-krotnie w historii tej pary znajdowaliśmy się na wyższych poziomach. Było to w 2003 roku oraz w 2009. Wtedy kurs euro 2-krotnie próbował zaatakować próg 5 złotych, nieskutecznie. Tym razem otoczenie rynkowe prezentuje się nader korzystnie jeżeli popatrzymy przez pryzmat eksporterów. Niestety dla osób oszczędzających to nie jest nic dobrego.

Kurs euro wykres EUR/PLN

Kurs dolara powinien bez problemu przełamać 4 złote

3.93, tyle złotych musimy aktualnie płacić za jednego dolara. To nie jest wygórowana cena gdy spojrzymy z perspektywy ostatnich 12 miesięcy. W kwietniu 2020 kurs USD/PLN osiągnął poziom 4 złotych i 30 groszy co stanowiło jeden z najwyższych odczytów w XXI wieku. Jeżeli faza risk off utrzyma się jeszcze co najmniej przez 3-4 tygodnie to niewykluczone, że i dolar (podobnie jak euro) zbliży się w stronę rekordowo wysokich poziomów.

Kurs dolara wykres USD/PLN

Kurs franka stabilny, ale i tak na wysokich poziomach

Ostatnią ważną parą walutową dla polskiej gospodarki jest kurs franka szwajcarskiego. Z resztą perspektywa kursu CHF/PLN interesuje przede wszystkim tzw. frankowiczów. Sąd najwyższy 12 kwietnia ma wydać wyrok w tej sprawie. To oczywiście nie przekłada się na sytuację kursu franka, ale na branżę bankową, która może spodziewać się miliardowych strat. Na ostatniej sesji tygodnia za jednego franka inwestorzy płacili 4 złote i 18 groszy. 12 miesięcy temu kurs CHfF/PLN kształtował się w okolicach prawie 4.40 PLN.

Kurs franka wykres CHF/PLN

Najbliższe ważne poziomy dla par walutowych z polskim złotym

Nazwa

Symbol

Najbliższy istotny poziom

Kurs euro

EUR/PLN

4.72 PLN

Kurs dolara

USD/PLN

4.00 PLN

Kurs funta

GBP/PLN

5.80 PLN

Kurs franka

CHF/PLN

4.30 PLN

Oglądaj program satyryczny "Kolacja przy świecach" podsumowujący tydzień na rynkach finansowych 

Notowania: Kurs euro do złotego EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk