• Odbierz prezent
Kurs euro traci. Wychodzić czy nie? Oto jest pytanie. Notowania giełdowe

Inwestorzy niemal z całego świata czekają na kluczowe głosowanie w brytyjskim parlamencie, po którym może być wiadome, czy dojdziemy do końca wieloletniego dramatu, który rozgrywa się w Wielkiej Brytanii. Na rynku czuć niepewność, choć ogólne nastroje pozostają pozytywne, pomimo tego, że światowa gospodarka stoi wciąż na krawędzi załamania.

Dzisiaj po godzinie 20:00 ma odbyć się kluczowe głosowanie w brytyjskim parlamencie

na temat przyjęcia porozumienia z warunkami wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. W tym momencie oczekiwania wskazują, że samo porozumienie zostanie wstępnie przyjęte, ale harmonogram całego dalszego procesu zostanie odrzucony. Jak widać w całym tym dramacie nic nie może być proste. W przypadku odrzucenia obu głosowań lub tego dotyczącego harmonogramu istnieje ogromne prawdopodobieństwo przyśpieszonych wyborów i tym samym odroczenie Brexitu, przynajmniej o kolejne 3 miesiące. Rynek nie lubi niepewności, dlatego takie rozwiązanie nie jest zbytnio witane przez inwestorów, a w tym momencie przypisuje mu się największe szanse. Niemniej wciąż jest szansa na pozytywne głosowania dzisiaj i ostateczne wyjście UK z UE z dniem 31 października. Jak reagują na to wszystko brytyjskie aktywa? Funt brytyjski znajduje się dzisiaj w odwrocie, co pomaga inwestorom na giełdzie. Indeks FTSE 100 jest dzisiaj jednym z mocniejszych w Europie i zyskuje 0,55% na kilkadziesiąt minut przed zamknięciem sesji. Przy poziomie 7200 punktów znajduje się niemal 700 punktów od historycznych maksimów.

Co z kolei dzieje się na pozostałych rynkach?

Kurs euro traci dzisiaj nieco ze względu na niepewność dotyczącą Brexitu. Niepewnośc jest również widoczna na pozostałych indeksach, choć wraz z upływającymi minutami do końca sesji widać wyjście większości indeksów ponad wczorajsze zamknięcie. W przypadku Wall Street notowane są umiarkowane wzrosty. Wciąż trwa sezon wyników. Przy 75 spółkach, które opublikowały już wyniki z indeksu S&P 500, ponad 80% z nich zaskoczyło pozytywnie względem oczekiwań. Z drugiej strony oczekiwania nie były zbyt wywyższone ze względu na spowolnienie wywołane taryfami celnymi. Dzisiaj mocno zyskiwał P&G oraz Harley-Davidson ze względu na wyniki. Z drugiej strony mocno tracił McDonald’s oraz Hasbro. S&P 500 utrzymuje się powyżej 3000 punktów.

Polski parkiet wyraźnie zyskiwał dzisiejszego dnia.

Zyskiwały przede wszystkim duże spółki, gdyż WIG20 na koniec sesji zyskiwał 1,0% utrzymując się powyżej 2200 punktów. Średnie spółki zyskiwały zaledwie 0,2%.

 


Michał Stajniak

Analityk rynków surowcowych w Dziale Analiz XTB. Aktywy inwestor, rynkiem kapitałowym zajmuje się od 7 lat, natomiast rynkiem instrumentów pochodnych od 5 lat. W XTB od 2014 roku, w szczególności kładzie nacisk na fundamentalną analizę rynku towarów, ale również dla walut surowcowych. Współtworzy portal dla inwestorów Tradebeat.pl, częsty gość programów telewizyjnych oraz autor artykułów oraz felietonów w prasie branżowej.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk