• Odbierz prezent
Kurs euro testuje poziom 4,50 PLN. Dolar USD nad 4,11 zł. Polski złoty mocniejszy, CPI w kalendarzu

Poranny, środowy handel na rynku PLN przynosi podtrzymanie mocniejszego PLN oraz podbicie EUR/USD w kierunku 1,10 USD. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5163 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,1147 złotego kurs dolara USD/PLN, 4,2798 zł kurs franka CHF/PLN oraz 5,1872 złotego kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,401% w przypadku obligacji 10-letnich.

Kurs euro testuje poziom 4,50 złotego

Ostatnie godziny obrotu na rynkach przyniosły spodziewaną próbę odbicia PLN. Kurs euro EUR/PLN testuje wsparcie w rejonie 4,50 PLN. Jest to oczywiście wynikiem stosunkowo dobrych nastrojów na bardziej ryzykownych aktywach, gdzie globalne indeksy odbiły już ok. 30% od marcowych dołków. Coraz częściej słychać jednak sugestie, iż zbliża się czas realizacji zysków z ostatnich ruchów. Dodatkowo blisko 7-letni szczytów pozostaje wycena złota, co podtrzymuje scenariusz iż są to wzrosty budowane na dużej dozie niepewności. O ile obrót w USA zakończył się mocnym podbiciem, tak sesja w Azji mija raczej pod znakiem stabilizacji, pomimo kolejnej obniżki stóp ze strony PBOC (tym razem stopy mid-term). Globalni inwestorzy wykazują optymizm w zakresie doniesień dot. zluzowania obostrzeń związanych z epidemią, co pozwoli na docelowe ponowne uruchomienie gospodarki. Z drugiej jednak strony w dalszym ciągu poruszamy się nieco „we mgle” gdyż brak jest podstawowych danych makro na bazie których możemy szacować realny wpływ COVID19 na perspektywy wzrostu. Wczoraj MFW obniżył prognozy PKB na 2020 do -7,6% dla Strefy Euro oraz -4,6% dla Polski.

Dane makroekonomiczne

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy niezwykle istotny odczyt inflacji CPI za marzec. Teoretycznie rynek oczekuje 4,4% r/r (vs 4,7% r/r) jednak należy zwrócić uwagę, iż wskazanie to może być nieco zaburzone z uwagi na ostatnią specyfikę handlu, co powoduje konieczność zbudowania szacunków (wedle wytycznych Eurostat).

Z rynkowego punktu widzenia EUR/PLN testuje wsparcie w rejonie 4,50 PLN, którego sforsowanie otwierałoby drogę do zejścia w kierunku 4,45 PLN. Niemniej coraz bardziej prawdopodobne wydaje się być schłodzenie nastrojów globalnych, co ograniczałoby popyt na EM'y.

 

 

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk