• Odbierz prezent
Kurs euro testuje 4,339. Na funcie do dolara dominują spadki. Słabsze nastroje

Na rynkach finansowych w dalszym ciągu dominuje słabszy klimat inwestycyjny. Inwestorzy co prawda oswoili się z tematyką napięć handlowych, jednakże wszelkie informacje o możliwości eskalacji konfliktu na linii USA-Chiny przyczyniają się do spadku apetytu na ryzykowne aktywa.

Prezydent Trump co prawda liczy na osiągnięcie porozumienia z chińskimi władzami,

jednakże zastrzega, że jeśli nie dojdzie do ugody, to amerykańska administracja jest gotowa nałożyć kolejne cła na towary importowane z Chin o wartości 267 mld  USD. Obawy o to, że spór handlowy pomiędzy tymi dwoma państwami przełoży się negatywnie na zyski przedsiębiorstw, nie poprawiają nastrojów. Amerykański indeks S&P 500 pogłębił wczoraj spadki w okolice 2600 pkt. i od lokalnego szczytu ustanowionego w październiku spadł już o 11%. Indeks dolara kontynuował wzrosty i dziś znajduje się nieco poniżej oporu na poziomie 96,60 pkt. Główna para walutowa euro dolar EUR/USD utrzymuje się nieco powyżej minimów z sierpnia tego roku.

Podczas wtorkowej sesji opublikowany zostanie wstępny odczyt dynamiki PKB strefy euro w III kw. tego roku. Konsensus rynkowy zakłada, ze tempo wzrostu gospodarczego wyniesie 0,4% w ujęciu kwartalnym i 1,8% w skali roku. Od początku tego roku widać spowolnienie dynamiki PKB w ujęciu kwartalnym w porównaniu do 2017 roku, co budzi obawy o trwałość ożywienia gospodarczego w strefie euro. Jak na razie jednak Europejskie Bank Centralny patrzy dość optymistycznie w przyszłość i pomimo widocznych zagrożeń w dalszym ciągu określa bilans ryzyk jako zrównoważony. Kluczowe dla dalszych decyzji odnośnie parametrów polityki pieniężnej EBC będzie to w jakim tempie gospodarka strefy euro będzie tracić impet. Słabszy niż oczekiwano wstępny szacunek PKB z pewnością ciążyłby notowaniom euro. Ponadto warto zwrócić uwagę na publikowane wskaźniki koniunktury gospodarczej w Eurolandzie.

W centrum zainteresowania inwestorów pozostają także odczyty inflacyjne. Wczoraj dane z USA pokazały stabilizację wskaźnika bazowego PCE za październik na poziomie 2,0%, co podtrzymuje oczekiwania rynku na jeszcze jedną podwyżkę stóp procentowych przez Fed w 2018 roku. Dzisiaj z kolei zostanie opublikowany wstępny odczyt inflacji CPI z Niemiec a jutro dla całej strefy euro. Choć dynamika cen i usług konsumpcyjnych utrzymuje się powyżej celu EBC, to jednak inflacja bazowa pozostaje niska. We wrześniu wskaźnik bazowy CPI utrzymywał się w strefie euro poniżej 1,0% r/r.  Ewentualnie negatywne niespodzianki w postaci słabszych danych mogą stać się impulsem do pogłębienia spadków na EUR/USD.

Kurs euro do złotego EURPLN

Kurs euro do złotego EUR/PLN wczoraj i dzisiaj testował geometryczny poziom wynikający z 50% zniesienia całości fali spadkowej z poziomu 4,4130. Choć na chwilę obecną techniczny obraz rynku wspiera stronę popytową na tej parze, to notowaniom może być trudno przełamać strefę oporu w rejonie 4,3390-4,3425, która w przeszłości stanowiła istotną barierę w drodze do dalszej zwyżki notowań. W przypadku odreagowania notowania powinny kierować się w okolice 4,3100, gdzie wsparcie wyznacza linia tenkan.

Wykres kursu dolara do złotego USDPLN

Kurs funta do dolara GBP/USD

Na kursie funta do dolara GBP/USD dominują spadki, czemu sprzyja układ średnich kroczących EMA w skali dziennej skierowanych ku dołowi.

Wykres kursu funta do dolara GBPUSD
Wykres kursu funta do dolara GBPUSD

Notowaniom udało się zejść poniżej okrągłego poziomu 1,2800, co z technicznego punktu widzenia daje zielone światło do powrotu GBP/USD w rejon lokalnego dołka z 15.VIII. na poziomie 1,2660. Silny oporem pozostaje strefa 1,2920/55.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk