• Odbierz prezent
Kurs euro szybuje w górę! Dolar hamuje. Kto jeszcze pamięta o optymizmie? Komentarz walutowy

Koronawirus wydawał się powoli odchodzić w zapomnienie, ale w tygodniu odnotowano znacznie więcej przypadków jego rozprzestrzeniania się poza Chinami. Wirus dotarł do Włoch, Litwy, Nigerii i Nowej Zelandii. W efekcie giełdy boją się niepewności, a spadki widać na Wall Street, w indeksach KOSPI, DAX, CAC i na giełdzie w Mediolanie. Do tego traci ropa i widać już pierwsze straty na rynku turystycznym.

Obniżki rentowności amerykańskich obligacji skarbowych wzmagają oczekiwania na cięcia stóp procentowych. Tymczasem szefowa ECB Christine Lagarde powiedziała, że epidemia wirusa z Chin nie osiągnęła jeszcze skali, która wymagałaby reakcji polityki monetarnej.

W Polsce minimalnie wzrasta z (5,2 do 5,5%) stopa bezrobocia, nie widać oznak hamowania na rynku kredytów hipotecznych, a kampania prezydencka przyspiesza. Wymieniane przez GUS przyczyny spowolnienia gospodarczego pod koniec 2019 roku to niższy wzrost konsumpcji prywatnej i spadek zapasów. Rentowność obligacji 10-letnich spadła zaś do najniższego poziomu w historii.

Boris Johnson odważnie negocjuje warunki umowy handlowej z Unią Europejską. Mimo iż czasu na negocjacje jest sporo, bo założono, że potrwają do końca roku premier Wielkiej Brytanii ostrzega, że odejdzie od stołu negocjacyjnego już w czerwcu.

Euro powoli wraca do „normy”

Donald Trump przekonuje, że ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa w USA jest niskie, tracą jednak główne indeksy na amerykańskiej giełdzie i miesiąc kończy się niepewnością. Euro zyskuje względem dolara i dziś średni kurs euro do dolara EUR/USD wynosi 1,09.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Kto jeszcze pamięta o optymizmie? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.02.2020 - 1źródło: Bankier.pl

Szybujące euro

Od początku tygodnia euro jest coraz droższe i osiąga najwyższy w tym roku poziom. Na razie nic nie wskazuje na zmianę tego trendu. W parze euro do złotego EUR/PLN mamy dziś średni kurs na poziomie 4,32.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Kto jeszcze pamięta o optymizmie? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.02.2020 - 2źródło: Bankier.pl

Hamowanie dolara

Zyskujące względem dolara euro pomaga złotówce i cena dolara wyrażona w złotówkach nieco spada. Perspektywa dalszych obniżek wydaje się być uzależniona wyłącznie z sytuacją na światowych rynkach. Dziś kurs dolara do złotego USD/PLN średni kurs wyniósł 3,93.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kto jeszcze pamięta o optymizmie? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.02.2020 - 3źródło: Bankier.pl

Sky is the limit!

Powrót obaw związanych z kononawirusem powoduje naturalny wzrost cen aktywów bezpiecznych jak frank. To sprawia, że jego kurs jest wobec euro najsilniejszy od ponad 4 lat. W efekcie cena franka wyrażona w złotówkach też jest wyższa od ubiegłorocznych maksimów. Dziś średni kurs franka do złotego CHF/PLN kształtuje się na poziomie 4.07.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Kto jeszcze pamięta o optymizmie? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.02.2020 - 4źródło: Bankier.pl

Twarde negocjacje, lżejszy funt

Zmiana nastawienia z łagodnego na konfrontacyjny względem negocjacji pomiędzy Wielką Brytanią, a Unią Europejską w zestawieniu z poprawą kondycji złotówki, przyniosła przecenę funta i dziś średni kurs funta do złotego GBP/PLN wynosi 5.06.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Kto jeszcze pamięta o optymizmie? Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 24-28.02.2020 - 5źródło: Bankier.pl

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk