• Odbierz prezent
Kurs euro stracił najwięcej. Funt po 4.97 PLN. Kurs dolara mocniejszy o 1 grosz. Kurs franka po 3.93 złotego

Przełomu nie było. Miniony tydzień na rynku walutowym Forex nie przyniósł żadnych istotnych rozstrzygnięć. Zmienność na najważniejszych parach z polskim złotym nie była duża. W przypadku funta wyniosła 6 groszy. Dla dolara oscylowała w granicach 5 groszy. Kurs franka wahał się o 4 grosza. Najmniejszą zmienność obserwowaliśmy na parze euro do złotego EUR/PLN. Wyniosła ona zaledwie 2 grosze. Ale fakt, że udało się utrzymać ceny w okolicach tygodniowego minimum powoduje, że to właśnie kurs euro EUR/PLN stracił w tym tygodniu najwięcej. Na zamknięciu sesji piątkowej za jedno euro płaciliśmy zaledwie 4 złote i 23 grosze. Kurs funta zakończył tydzień na poziomie 4.97 PLN. Kurs franka, w dalszym ciągu, zamyka się w okolicach 3.93 złotego. Kurs dolara, biorąc pod uwagę otoczenie i nastroje polityczne, negatywnie zaskoczył. Zabrakło zmienności, a ostatecznie za jednego dolara na zamknięciu piątkowej sesji inwestorzy skłonni byli płacić 3.81 PLN.

Konflikt na Bliskim wschodzie a kurs euro, kurs dolara, kurs funta, kurs franka

Ostatnie tygodnie w świecie rynków finansowych to nieustanne oczekiwanie na kolejne informacje z Bliskiego Wschodu. Konflikt na linii USA i Iran zmierza w stronę sankcji, a nie działań zbrojnych i wydaje się, że wojna XXI wieku to wojna prowadzona sankcjami, a nie działaniami militarnymi. Bezpośredniego wpływu na kurs euro, funta, czy kurs franka ciężko się doszukać. Nasza waluta nie reagowała w momencie gdy pojawiła się informacja o zabiciu ważnego generała armii irańskiej i podobnie było wtedy, gdy Iran przyznał się do omyłkowego zestrzelenia samolotu pasażerskie. Tragiczna w skutkach decyzja pochłonęła życie 170 osób, cywili. Czy zatem możemy oczekiwać, że napięcie będzie się tylko nasilać? Z ostatnich doniesienie i oświadczeń obydwu stron eskalacja konfliktu na tle zbrojnym nie powinna mieć miejsca. Stany Zjednoczone spór będą próbowały rozstrzygnąć poprzez działania stricte uderzające w irańską gospodarkę.

Kurs dolara do złotego USD/PLNWykres dolara do złotego USD/PLN na interwale dziennym. Dolar zachowuje się aż nadto stabilnie, w porównaniu do napięć geopolitycznych, które mają miejsce

Kurs euro - przegląd sytuacje na parze EUR/PLN

Słaby początek roku w wykonaniu euro może dziwić. Już w grudniu wahania EUR/PLN oscylowały w granicach lokalnych minimów cenowych. Trwająca konsolidacja dawała nadzieje do odbicia. O czym świadczą prawie 10 letnie zależności na parze euro do złotego. Ostatnie 2 tygodnie stycznia będą niezwykle ciekawe. Może się okazać, że spadniemy do poziomów najniższych od prawie dekady. Czy to się uda? Najpierw kurs euro musi poradzić sobie z poziomem 4.21 PLN.

Kurs euro do złotego EUR/PL Wykres euro do złotego EUR/PL N na interwale dziennym

Kurs franka i kurs funta - wieje nudą

O ile w przypadku kursu franka do złotego CHF/PLN to, że jest nudno nikogo nie powinno dziwić, o tyle w kwestii funta to początek roku stanowi nie lada rozczarowanie. Funt miał atakować lokalne maksima, albo w najgorszym wypadku powinien wykazać się większą zmiennością. Niestety nic z tych rzeczy nie miało miejsca. Brytyjska waluta nieustannie oscyluje w granicach 5 złotych, a zbliżający się termin Brexitu wydaje się nie mieć wpływu na wahania. Za jedengo funta płacimy mniej niż 5 złotych. 

Kurs funta do złotego GBP/PLNWykres funta do złotego GBP/PLN

Inaczej wygląda sytuacja na parze CHF/PLN. Dlatego, że nikt nie oczekiwał po franku szaleńczych ruchów na początku roku. Z drugiej strony napięcia na bliskim wschodzie chociaż w niewielkim stopniu powinny przełożyć się na wzrosty franka. W końcu jest to waluta uznawana za bezpieczną przystań w świecie finansów.

Kurs franka do złotego CHF/PLNWykres franka do złotego CHF/PLN

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk