• Odbierz prezent
Kurs euro spada poniżej 4,55 złotego. Dolar nad 4,16 PLN. Funt po 5,19 zł. Lekka poprawa nastrojów na rynkach finansowych

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX nie przynosi bardziej znaczących ruchów – ani na eurodolarze (1,09 USD) ani na wycenach par powiązanych z PLN. Widoczne jest lekkie podbicie nastrojów po poniedziałkowym pesymizmie. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5446 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,1662 zł kurs dolara USD/PLN, 4,3150 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 5,1919 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1.516% w przypadku obligacji 10-letnich.

Ostatnie godziny na rynkach finansowych

Ostatnie godziny przyniosły poprawę globalnych nastrojów, co przełożyło się na lekkie podbicie wycen bardziej ryzykownych aktywów (w tym walut EM/CEE). Obawy o eskalację konfliktu handlowego na linii USA-Chiny (USA sugerują, iż COVID19 pochodzi z laboratorium w Wuhan i rozważają kolejne obostrzenia handlowe wobec Chin) zostały zepchnięte na dalszy plan. Inwestorzy skupili się na podbiciu cen ropy naftowej oraz zwyżkach amerykańskich firm technologicznych. Ponadto podtrzymany jest optymizm związany z ponownym otwieraniem gospodarek – wczoraj odbyły się konferencje ws. takiego scenariusza dot. NY i Kalifornii. Lokalnie nie dzieje się zbyt wiele – wstępny impuls deprecjacyjny na PLN został zanegowany, a kwotowania w dalszym ciągu poruszają się w ramach szerszej konsolidacji. Wczoraj poznaliśmy również odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Polski, który wyniósł 31,9 pkt, co jest najniższą wartością od ponad dwóch dekad. Ponadto jest to niższy odczyt niż analogiczne wskazania ze Strefy Euro. Przy tak wielkiej zmienności i niepewności trudno jednak wyciągać z tego faktu daleko idące wnioski – bardzo prawdopodobnym jest za to iż podtrzymuje to prognozy mocnego tąpnięcia produkcji przemysłowej za kwiecień (co również nie będzie stanowić zaskoczenia z uwagi na trwający lockdown). W konsekwencji odczyt wypada skrajnie pesymistycznie, jednak rynek spodziewał się takiego zakresu danych, a więc trudno mówić o większej reakcji na PLN.

Dane makroekonomiczne

W trakcie dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych wskazań makro z rynku krajowego. NBP opublikuje „ofertę” na czwartkową aukcję długu. Na szerokim rynku warto bliżej przyjrzeć się ISM dla sektora usługowego z USA (oczek. 37,5 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze wydarzenia nie zmieniły znacząco układu wokół par związanych z PLN. EUR/PLN pozostaje nad wsparciem na 4,50 PLN (aktualnie negując wybicie nad 4,56 PLN). Podobny schemat obserwujemy na USD/PLN.

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk