• Odbierz prezent
Kurs euro przed potężnym spadkiem? Ta waluta w parze z EUR może sporo zyskać na wartości! Czy lider może wygrać?
fot. freepik.com

Mimo licznych kontrowersji forint węgierski to jeden z największych zwycięzców na FX. Wysoki odsetek obywateli Węgier zaszczepionych przynajmniej jedną dawką szczepionki, przekraczający 30 proc. (chociaż dominują rosyjski Sputnik i i chiński Sinopharm). To redukuje ryzyka pojawienia się poważnych problemów przy ewentualnych uderzeniach kolejnych fal pandemii COVID.

Relatywnie „wysoki” jak na region poziom stóp procentowych Banku Węgier (0,60 proc. główna i 0,15 proc. depozytowa). Rynek wycenia prawdopodobieństwo ich nieznacznego wzrostu do 0,70 proc. w 2022 r. i 0,90 proc. w 2023 r., jeżeli bank centralny poważnie myśli o opanowaniu inflacji. Ta przez najbliższe trzy lata może pozostawać przy górnej granicy celu, a w najbliższych miesiącach go przejściowo naruszyć.

Nie brak też opinii, że decydenci mogliby interwencyjnie podnieść stopy, gdyby forint miał się wyraźnie osłabić (wątek ten pojawił się w marcu, kiedy było ryzyko wybicia bariery 370 na EUR/HUF).

Czytaj także: Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

Niezdecydowanie zapanowało na rynkach. Trwa walka między optymizmem gospodarczym a obawami o inflację. Tak, jakby każdy czekał na definitywny sygnał, może z raportu z rynku pracy USA. Na ten jednak trzeba poczekać aż do piątku. Wczoraj PMI z Eurolandu i ISM z USA były mocniejsze, ale bez większego w.. Czytaj
Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

Perspektywy ożywienia gospodarczego w latach 202122 wpisują się w podobne wskazania dla państw regionu CEE3 (45 proc. odbicia PKB). Oczywiście kluczowy będzie tu rozwój wypadków w strefie euro (tempo odbicia gospodarek z pandemicznego dołka).

Rządy Victora Orbana wywołują dużo kontrowersji w Unii Europejskiej. To on był w 2020 r. inicjatorem zawetowania inicjatywy Europejskiego Funduszu Odbudowy, co poparła też Polska (ostatecznie veto zostało wycofane). źródła unijne wskazują też na spory odsetek nieprawidłowości przy wydatkowaniu funduszy spójności w ostatnich latach. To wszystko teoretycznie może komplikować proces przekazywania kolejnych środków dla Budapeszt

 

Notowania: EURHUF

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURHUF/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk