• Odbierz prezent
Kurs euro przed dynamiczną zniżką? Waluta ta może zdystansować EUR i okazać się najlepszą alternatywą w całym regionie CEE3!

Bank Czech wydaje się być mniej zależny od tego, jakie podejście ma Europejski Bank Centralny. Ze strony Jiri'ego Rusnoka już na przełomie roku padały deklaracje, że kolejnym ruchem będzie podwyżka stóp (już w II połowie 2021 r.). Rynek wycenia ruch o 25 p.b.. do 0,50 proc. na głównej stopie procentowej w tym roku (być może już na jesieni), oraz łącznie 50 p.b. do 1,00 proc. w przyszłym.

Przed pandemią czeska gospodarka była najsilniejszą w regionie,

ale i też najbardziej zależną od sytuacji w Niemczech. To może dawać pole do pozytywnych zaskoczeń także i teraz. Znaczenie ma też rozsądna polityka budżetowa – przed wybuchem pandemii poziom długu do PKB oscylował zaledwie wokół 30 proc.

Siła relatywna CZK wobec EUR wypada znaczniej korzystniej za ostatnie miesiące,

niż analogiczne ustawie nia dla HUF, czy PLN. Na wykresie EURCZK widać, że odrobiliśmy 2/3 strat poniesionych na pandemicznym szoku z wiosny 2020 r.

Czesi zostali mocno poturbowani przez ostatnie fale koronawirusa,

co może wskazywać na pewne niedociągnięcia polityków w umiejętności efektywnego zarządzania państwem w sytuacji kryzysowej – to zmieniło się dopiero w ostatnich kilkunastu tygodniach, co pokazują statystyki, że kraj trzecią falę pandemii ma już za sobą. Proces szczepień realizowany jest jednak wolno, w tempie zbliżonym do całej UE (niecałe 14 proc. zaszczepionej populacji przynajmniej jedną dawką).

CZK przez EUR, (EURCZK) jako najlepsza alternatywa w całym regionie CEE3!  - 1

Tygodniowy wykres EURCZK / źródło: Bossafx

nota prawna

Czytaj także: Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)

Niezdecydowanie zapanowało na rynkach. Trwa walka między optymizmem gospodarczym a obawami o inflację. Tak, jakby każdy czekał na definitywny sygnał, może z raportu z rynku pracy USA. Na ten jednak trzeba poczekać aż do piątku. Wczoraj PMI z Eurolandu i ISM z USA były mocniejsze, ale bez większego w.. Czytaj
Kurs euro spada jak kamień w wodę! Rekordowe dane doprowadzają do euforii na notowaniach złotego (EURPLN)


Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk