• Odbierz prezent
Kurs euro powyżej 4,56 złotego. Frank blisko 4,32 PLN. Dolar nad 4,17 zł. PMI w kalendarz

Początek nowego tygodnia na rynku FX przynosi lekkie spadki na kursie euro do dolara (EUR/USD) oraz brak istotniejszych ruchów na polskim złotym. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5617 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,1732 zł kurs dolara USD/PLN, 4,3189 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 5,1845 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,461% w przypadku obligacji 10-letnich.

Nowy tydzień na rynkach finansowych

Pierwsze godziny handlu w nowym tygodniu mijają pod znakiem ograniczonej aktywności (dzień wolny w Japonii oraz Chinach). Na szerokim rynku, w depeszach, pojawiają się odniesienia co do podbicia nerwowości wśród inwestorów wraz ze wzrostem napięć na linii USD-Chiny. Trwa „blame game” w zakresie winnego wybuchu COVID19 – w weekend Pompeo powiedział, iż istnieją spore dowody sugerujące, że wirus pochodzi z chińskiego laboratorium. Powraca temat ceł i taryf na towary z Chin. W szerszym ujęciu czekamy na czwartkowe dane z amerykańskiego rynku pracy. Dodatkowo warto śledzić dalsze zachowanie SPX po korekcie z końca pop.tygodnia. PLN pozostaje relatywnie stabilny choć korekta na giełda znów spowodowała próbę zainicjowania mocniejszego ruchu w górę na kursie euro do złotego EUR/PLN.

Dane makroekonomiczne

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt przemysłowego indeksu PMI dla Polski za kwiecień – rynek spodziewa się 34,6 pkt. (spadek z 42 pkt. za marzec). Znajdujemy się zdecydowanie w rejonach „kryzysowych” ostatni raz widzianych w 2008r. Należy jednak pamiętać, iż PMI jest wskaźnikiem „wyprzedzającym” bazującym w dużej mierze na oczekiwaniach/ankietach. Poznamy dziś też finalne odczyty PMI dla Niemiec, Francji czy zbiorczy dla Strefy Euro.

Z rynkowego punktu widzenia obserwowaliśmy lekkie podbicie kursów związanych z x/PLN. Teoretycznie pozostajemy w ramach niedawnych konsolidacji, niemniej widoczna jest lekka próba wygenerowania impulsu deprecjacyjnego na PLN.

 

 

Nota prawna

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk