• Odbierz prezent
Kurs euro powyżej 4,52 złotego. Dolar USD blisko 4,18 PLN. Jak globalne zamieszanie wpływa na polską walutę?

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podbicie nerwowości wśród inwestorów po ostatnich wydarzeniach (24h) na notowaniach ropy naftowej. Zniżkuje nieco eurodolar, co podbija lekko presję na PLN/EM'y. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,5247 zł wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,1768 złotego kurs dolara USD/PLN, 4,3034 zł kurs franka CHF/PLN oraz 5,1795 złotego kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,43% w przypadku obligacji 10-letnich.

Cena ropy w okolicach... -50 dolarów

Ostatnie godziny obrotu na światowych rynkach przyniosły docelowy spadek poprzedniej serii kontraktów na ropę do okolic -50 USD. W pewnym sensie „anomalia” rynkowa wynika z ostatnich wydarzeń związanych z COVID19, kosztów transportu/odbioru oraz braku miejsca do składowania surowca. Wall St. zareagowało na te wydarzenia ok. 1,8% spadkiem. Teoretycznie ruch ten wydaje się nieduży jednak potwierdza również podtrzymujący się poziom niepewności na rynkach oraz scenariusz iż układy typu risk-off znajdują się „tuż za rogiem”. Wpływ na rynek FX, poza walutami surowcowymi (m.in. RUB), był relatywnie ograniczony. Obserwujemy nieznaczne transfery w kierunku dolara, co przynosi lekki spadek kursu euro wobec dolara (EUR/USD). Brak jest istotniejszej reakcji na złotym - PLN pozostaje blisko 4,5 PLN za EUR. Lokalnie warto wspomnieć, iż zaplanowane na 6-7 maja posiedzenie RPP zostało przesunięte na 28 maja (1-dniowe).

Dane makroekonomiczne

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy dane dot. produkcji przemysłowej za marzec. Rynek spodziewa się odczytu na poziomie -1,7% r/r. Odczyt PPI prognozowany jest na -0,5%. Podczas dzisiejszego obrotu poznamy również kwietniowe wskazanie niemieckiego ZEW (oczek. -41 pkt.).

Z rynkowego punktu widzenia sytuacja techniczna wokół PLN nie uległa większej zmianie – na większości zestawień kontynuowane są ruchy konsolidacyjne. Globalne podbicie napięć ponownie sugeruje jednak, iż trudno jest znaleźć argumenty za podbiciem wyceny PLN.

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk