• Odbierz prezent
Kurs euro powyżej 4,45 PLN. Dolar po 4,01 zł. Rada Polityki Pieniężnej „schłodziła” złotego, CPI w kalendarzu

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi kontynuacje ruchu wzrostowego na głównej parze walutowej oraz lekkie schłodzenie nastrojów wokół PLN po wczorajszym, niespodziewanym, cięciu ze strony RPP. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,4533 złotego wynosi kurs euro EUR/PLN, 4,01116 zł kurs dolara USD/PLN, 4,1663 złotego kurs franka CHF/PLN oraz 4,9505 zł kurs funta GBP/PLN. Rentowności polskiego długu wynoszą 1,158% w przypadku obligacji 10-letnich.

Sytuacja na rynkach finansowych

Ostatnie kilkanaście godzin obrotu na rynku walutowym przyniosło kontynuację wzrostów eurodolara (test 1,11 USD). Słabszy dolar zwyczajowo wspiera kwotowania walut powiązanych z EM/CEE, z uwagi na teoretyczny spadek ryzyka (układy risk on) na rynkach. Globalnie w dalszym ciągu widoczny jest optymizm związany z odmrażaniem gospodarek oraz działaniami UE (wspólna emisja długu oraz zapowiadane transfery z „funduszu odbudowy” dla najbardziej dotkniętych krajów wspólnoty). Lokalnie głównym „tematem” jest jednak wczorajsze posiedzenie RPP. Rada, dość niespodziewanie, zdecydowała się na obniżenie głównej stopy o 40 pb., w konsekwencji główna stopa referencyjna wynosi obecnie 0,1%. Ruch ten był o tyle niespodziewany gdyż rynek,w zdecydowanej większości, zakładał stabilizację stóp. Rada wykonała jednak ruch wyprzedzający, co powoduje również (przy założeniu braku ujemnych stóp) że przestrzeń do dalszych ruchów w ramach % jest już ograniczona. Z uwagi na odmienny rynkowy konsensus dało się odczuć istotniejszą reakcję na rynku – zarówno na poziomie WIG_Banki (ruch z +5% na -2,5%) jak i na PLN (ok. 3 gr ruch wzrostowy na EUR/PLN). W ujęciu makro mamy wytoczone solidne „działa” antykryzysowe w postaci luźnej polityki monetarnej, tarczy PFR i zapowiedzi transferów ze strony UE. Wszystko to odbywa się jednak w środowisku lekkiej niepewności makro gdyż nie znamy docelowej skali spowolnienia gospodarcze.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy finalny odczyt dot. dynamiki PKB w I kw. Rynek spodziewa się odczytu 1,9% r/r. Więcej emocji może wzbudzić szybki szacunek inflacji za maj, gdzie CPI spodziewane jest na poziomie 3% r/r.

Z rynkowego punktu widzenia wydaje się iż trend umocnienia złotego został istotnie „schłodzony” przez RPP. Trudno jednak zakładać mocniejszą korektę na wycenie PLN z uwagi na kontynuację wzrostów na eurodolarze, co wspiera kapitał transferowany w kierunku walut EM. Dodatkowo, globalnie, obserwujemy relatywnie wysoką tolerancję na ryzyko.

 

 

Nota prawna

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Ryczko

Makler Papierów WartościowychWydział Analiz RynkowychDom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk