• Odbierz prezent
Kurs euro pod presją - co zrobi dziś EBC?

Kończące się dziś posiedzenie decyzyjne Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego może nie mieć tak dużego znaczenia jak to z poprzedniego miesiąca, ale i tak powinno stanowić istotny czynnik cenotwórczy dla kursu euro. Poniżej wskazujemy co warto wiedzieć w związku z tym wydarzeniem.

 

W kontekście działań EBC kluczowe posiedzenie Rady Prezesów miało miejsce w czerwcu, gdy podjęto decyzje dotyczące dalszego losu programu QE. Postanowiono, że program zostanie przedłużony do końca roku, ale od października skup będzie prowadzony w tempie 15 mld euro miesięcznie (obecnie jest to 30 mld euro). Decydenci wskazali nawet, że do połowy przyszłego roku nie należy spodziewać się podwyżek stóp procentowych (co negatywnie wpłynęło na kurs euro). Jest to wskazanie zbieżne z oczekiwaniami ekonomistów, którzy sądzą, że podwyżki stóp rozpoczną się w III kwartale 2019 roku.

W związku z tym, że decyzje, na które rynki czekały już od dawna, zapadły w ubiegłym miesiącu, lipcowe posiedzenie może nie okazać się znaczące. Nie należy spodziewać się raczej kolejnych zmian w polityce Forward Guidence i postawie decydentów. Ekonomiści dostrzegają bowiem rosnące czynniki ryzyka, przede wszystkim związane z potencjalną wojną handlową, ale nie spodziewają się by na ten moment były one tak znaczące, by zmienić plany EBC w sprawie polityki pieniężnej. Także sytuacja gospodarcze nie wskazuje na to, by na obecnym etapie trzeba było modyfikować plany nakreślone w czerwcu.

 

Sytuacja makroekonomiczna

Publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów w ogólnym ujęciu miały charakter dość neutralny. Dobrą informacją, z perspektywy zacieśniania polityki pieniężnej, jest wzrost inflacji do poziomu 2,0%. Jest to poziom, którego decydenci z EBC preferowaliby nie przekraczać ze względu na cel inflacyjny. Ten zakłada utrzymanie inflacji poniżej, ale blisko poziomu 2%. Pewną ostrożność w decydentach wzbudzać może jednak poziom inflacji bazowej, który spadł i to nawet mocniej od oczekiwań. Inflacja bazowa jest o tyle lepszym wskaźnikiem dynamiki cen w gospodarce, że ogranicza wpływ czynników tymczasowych. Wśród innych istotnych danych pozytywnie zaskoczył spadek bezrobocia, ale negatywnie obroty w handlu detalicznym. Wskaźniki miękkie, takie jak indeksy PMI, czy Ifo, nie dawały jednoznacznych sygnałów dotyczących zmian w sytuacji gospodarczej. Jak widać, publikowane dane w sumie trudno uznać za wyraźnie pozytywne lub negatywne.

Najważniejsze publikacje makroekonomiczne od czasu ostatniego posiedzenia Rady Prezesów:

  • Inflacja w czerwcu wzrosła z 1,9% do 2,0% (zgodnie z prognozą), a inflacja bazowa spadła z 1,1% do 0,9% (prognoza: 1,0%)
  • Stopa bezrobocia spadła w maju z 8,5% do 8,4% (prognoza: 8,5%)
  • Sprzedaż detaliczna nie wzrosła w maju (prognoza: 0,1% m/m)
  • Wskaźnik PMI dla przemysłu spadł w czerwcu z 55,5 do 54,9 (prognoza: 55,0), a w lipcu wzrósł do 55,1 (prognoza: 54,7)
  • Wskaźnik PMI dla usług wzrósł w czerwcu z 53,8 do 55,2 (prognoza: 53,7), a w lipcu spadł do 54,4 (prognoza: 55,0)
  • Wskaźnik nastrojów biznesowych w Niemczech (Ifo) spadł w czerwcu z 102,2 do 101,8 (prognoza: 101,9), a w lipcu do 101,7 (prognoza: 101,6)

 

Na co zareaguje euro?

Choć decyzje podejmowane przez Radę Prezesów podczas kończącego się dziś posiedzenia nie powinny być znaczące dla euro, to i tak spodziewamy się, że okres popołudniowy będzie wiązał się z silnymi wahaniami kursu waluty. Sygnalizuje to między innymi rynek opcji, gdzie pary z euro charakteryzują się w zasadzie najwyższą oczekiwaną zmiennością w perspektywie overnight. Silnych ruchów euro nie spodziewamy się jednak raczej w przypadku publikowanego o 13:45 komunikatu z posiedzenia, zawierającego politykę Forward Guidence. Wahania kursu waluty wspólnoty może wywołać Mario Draghi – prezes EBC będzie prowadził konferencję po posiedzeniu Rady Prezesów, której początek zaplanowany jest na godzinę 14:30. Oprócz bardziej szczegółowego opisu posiedzenia Draghi będzie odpowiadał także na pytania dziennikarzy. Te mogą odnosić się do konkretnych parametrów polityki pieniężnej EBC i dotyczyć potencjalnych terminów oraz skali zmian. Rynek przywiązuje zazwyczaj dużą uwagę do komentarzy szefa EBC i tak może być również dzisiaj.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk