• Odbierz prezent
Kurs euro odpali w górę? Niepokojąca sytuacja polskiego złotego może doprowadzić do zapaści względem dolara i euro - analiza walutowa

Złoty osłabiał się przez zdecydowaną większość ubiegłego tygodnia nawiązując w przecenie do trendów widocznych w całym regionie walut Europy Środkowo-Wschodniej. Warto jednak podkreślić, iż początkowo polska waluta wyróżniała się mniejszą skalą osłabienia aniżeli węgierski forint, czy czeska korona.

Sytuację odmieniła piątkowa wideokonferencja prezesa Narodowego Banku Polski,

na której prezes A.Glapiński zaprezentował nieco bardziej gołębi niż rynkowe oczekiwania (czy niedawny wywiad dla Financial Times) przekaz dotyczący perspektyw polityki pieniężnej, w szczególności w obliczu zaprezentowanych dzień wcześniej założeń najnowszych prognoz PKB i CPI.

Kurs euro odpali w górę? Niepokojąca sytuacja polskiego złotego może doprowadzić do zapaści względem dolara i euro - 2

Wycenie złotego oraz reszcie walut emerging markets nie sprzyjał ponadto sentyment globalny,

który pozostawał umiarkowanie niekorzystny ze względu na negatywne niespodzianki w niektórych danych makroekonomicznych oraz rosnące obawy towarzyszące zachorowaniom na COVID-19 (wariant Delta).

EUR/PLN

Niepokojąco wygląda obraz techniczny notowań EUR/PLN (potencjał do skromnej przeceny złotego), a także krótkoterminowa sytuacja fundamentalna. Niedawne wypowiedzi prezesa Narodowego Banku Polski ostudziły oczekiwania na podwyżki stóp procentowych w tym roku (choć nadal rynek wycenia skromne zacieśnianie o ok. 15 bps w 2021 roku).

Sentyment zewnętrzny pozostaje umiarkowanie niekorzystny z uwagi na rosnącą liczbę zachorowań na COVID-19 (za sprawą bardziej zaraźliwej od poprzednich wariantów mutacji Delta) i ryzyko powrotu części obostrzeń. Na gruncie danych makroekonomicznych próżno zaś – w naszej ocenie – szukać informacji mogących umocnić złotego, a nawet nadać notowaniom większą zmienność. Pełzające osłabienie jest zatem naszym scenariuszem bazowym dla złotego w tym tygodniu. Bariera 4,5587 wydaje się być jednak wystarczająca silna, by zatrzymać zwyżkę kursu EUR/PLN. W szczególności, iż bieżące ruchy w większym stopniu powodowane są przez emocje (risk-off) aniżeli „twarde” argumenty.

Kurs euro odpali w górę? Niepokojąca sytuacja polskiego złotego może doprowadzić do zapaści względem dolara i euro - 3

USD/PLN

Nasz bieżący scenariusz zakłada zarówno niewielkie osłabienie złotego, jak i umocnienie dolara. W efekcie kurs USD/PLN powinien zwyżkować do nienotowanego od kwietnia poziomu 3,8587 a w skrajnym scenariuszu do nawet 3,8847. Ryzykiem dla naszych założeń będzie wystąpienie prezesa Fed w amerykańskim Kongresie. Z jednej strony J.Powell może podkreślać niepewność towarzyszącą kolejnej fali pandemii (argument prodolarowy) z drugiej zaś byłby to czynnik chłodzący oczekiwania na szybsze od oficjalnych założeń rozpoczęcie (czynnik przeceniający amerykańską walutę).

Czytaj także: Kurs euro padnie na łeb, na szyję? Zmiana narracji FED może doprowadzić do wystrzału kursu dolara względem euro!

Drugi kwartał 2021 roku przyniósł powrót eurodolara do zwyżki motywowanej poprawą nastrojów w ślad za wygaszaniem pandemii, postępem szczepień przeciwko COVID-19, a także przyspieszeniem ożywienia gospodarczego na świecie. Pomocne w tym względzie były ponadto liczne programy stymulacji fisk.. Czytaj
Kurs euro padnie na łeb, na szyję? Zmiana narracji FED może doprowadzić do wystrzału kursu dolara względem euro!

EUR/USD

Techniczny obraz eurodolara konsekwentnie zakłada spadek notowań w ramach dolnego ograniczenia (1,1770) świetnie sprawdzającego się od połowy czerwca kanału zniżkowego. Nastroje na rynkach finansowych (obawy dotyczące pogarszającej się sytuacji epidemicznej w niektórych krajach) oraz ostatnie negatywne niespodzianki w danych makro tylko wzmacniają przekaz o mocniejszym dolarze.

Kurs euro odpali w górę? Niepokojąca sytuacja polskiego złotego może doprowadzić do zapaści względem dolara i euro - 1

W tym tygodniu brak jest publikacji, które w naszej ocenie mogłyby odmienić ten obraz. Scenariuszem bazowym pozostaje zatem zniżka eurodolara i wyczekiwanie na dalsze impulsy drugiej połowy lipca (wśród których istotne może być lipcowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego).

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Millennium analizy i komentarze

Bank Millennium jest ogólnopolskim, nowoczesnym bankiem oferującym swoje usługi wszystkim segmentom rynku poprzez sieć placówek, sieci indywidualnych doradców i bankowość elektroniczną. Wykorzystujemy najnowocześniejsze technologie i najlepsze tradycje bankowości, z powodzeniem konkurując we wszystkich segmentach rynku finansowego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk