• Odbierz prezent
Kurs euro nad 4,56 PLN. Frank, dolar i jen także zyskują. Polski przemysł najsłabszy od ponad 10 lat. Dzień na rynku

Raport ISM dla sektora przemysłowego USA będzie punktem odniesienia dla oceny, jak źle jest z aktywnością gospodarczą. Rewizje wskaźników z Europy (i kilka nowych, m.in. z Polski) prawdopodobnie będą negatywne - większa próba ankiet (o dodatkowe 15-20 proc.) zebrana z firm w późniejszym okresie najprawdopodobniej wskaże na silniejsze pogorszenie warunków gospodarczych i oczekiwań. W raporcie ADP spodziewany jest spadek zatrudnienia o 150 tys.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

Polski przemysł kurczy się najszybciej od ponad 10 lat

 • Indeks PMI dla polskiego przemysłu spadł w marcu do 42,4 z 48,2, co oznacza, że sektor kurczy się w najszybszym tempie do kwietnia 2009 r., podczas gdy załamanie w sektorze przedłuża się do 17 miesięcy. Według raportu Markit produkcja i nowe zamówienia spadają w najszybszym tempie od grudnia 2008 r. Pogorszyły się prognozy dot. przyszłej produkcji. Rekordowy spadek odnotował subindeks zatrudnienia.
 • Prezydent USA Donald Trump przestrzegł, że kraj czekają dwa „bolesne” tygodnie. „Nasza siła zostanie przetestowana, nasza wytrzymałość zostanie wystawiona na próbę. Przechodzimy przez najgorszą rzecz, jaką ten kraj prawdopodobnie widział”.
 • Po tych słowach futures na S&P500 obniżyły się o 2,9 proc., a kontrakt na niemiecki DAX traci prawie 3,5 proc.
 • W Azji indeksy zaczynają miesiąc do spadków. Nikkei225 traci 4,3 proc., a Hang Seng dołuje o 2,1 proc.
 • Shanghai Composite spada tylko o 0,1 proc. Chiński rynek znajduje ochronę w danych o restartującej aktywności gospodarczej – Caixin PMI dla przemysłu dobił w marcu do 50,1 z 40,3 (prog. 45).

  Kursy euro, dolara, franka i jena w górę

 • Na rynku walutowym jen JPY, dolar USD, frank CHF i euro EUR górują nad ryzykownymi walutami. CAD traci pod presją dołującej ropy naftowej, ale już NOK dzielnie się broni (prawdopodobnie z pomocą Norges Banku).
 • Presja rynkowa zatrzymuje kurs euro do złotego EUR/PLN ponad 4,56.
 • WTI traci 2 proc. i testuje 20 USD/b, podczas gdy Brent spada o ponad 3 proc. do 25,5 USD/b. Według doniesień, członkowie OPEC nie zgodzili się jednogłośnie na nadzwyczajne posiedzenie rady komisji gospodarczej.
 • Prezydent Trump potwierdził plany, że wsparcie w ramach „Fazy 4” obejmie infrastrukturę o łącznej wartości 2 mld USD. Obecnie nie są znane żadne szczegółowe informacje. Rynek jednak zignorował te doniesienia.

Dzień na rynku, dzień w TMS Nonstop: 1 IV - 1

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk