• Odbierz prezent
Kurs euro nad 4,26 złotego. Dolar USD powyżej 3,83 zł. Funt pod 5 PLN. Komentarz walutowy – końcówka roku w świetnych nastrojach

Tegoroczny grudzień na rynkach finansowych jest diametralnie różny od ubiegłorocznego, kiedy doszło do głębokiej korekty. Na globalnych rynkach akcje zyskują i panuje dużo optymizmu, co do perspektyw na przyszłość.

Trzeba przyznać, że najczarniejsze obawy na ten rok się nie sprawdziły.

Przede wszystkim globalna gospodarka uniknęła recesji, o której tak dużo się mówiło. O ile w przemyśle nastąpił spadek produkcji, bardzo dobra globalnie sytuacja na rynku pracy utrzymała wysoką pewność siebie wśród konsumentów, co zapobiegło mocniejszemu spadkowi popytu. Z drugiej jednak strony można mieć wrażenie, że gospodarce brakuje impulsu do szybszego wzrostu i problemy trapiące przemysł są jedynie maskowane przez bardzo tani pieniądz i względnie stabilne wydatki konsumentów. Co do rynków, trudno oprzeć się jednak wrażeniu, że hossa w USA czy Europie to przede wszystkim efekt luzowania pieniężnego. Rok temu Fed podniósł stopy procentowe do rekordowego poziomu w tej dekadzie, zaś EBC właśnie kończył program skupu obligacji. Inwestorzy stali przed widmem spowolnienia i jednocześnie zacieśnienia pieniężnego. Teraz o ile w kontekście makroekonomicznym nie zmieniło się aż tak dużo, polityka pieniężna na świecie dokonała zwrotu o 180 stopni. Fed trzy razy obniżał stopy i zaczął powiększać bilans poprzez program płynnościowy, EBC wrócił do regularnego QE, większość innych banków centralnych obniżyła stopy lub wstrzymała się z podwyżkami. Niższy koszt pieniądza to większa atrakcyjność ryzykownych aktywów i dlatego dla większości takich rynków był to rok wyśmienity. Indeks spółek technologicznych Nasdaq100 od dołka z 26 grudnia 2018 roku zyskał… blisko 50%!

Nastrojom sprzyja też powszechne oczekiwanie na złagodzenie stosunków pomiędzy USA a Chinami,

choć naszym zdaniem z obydwu stron jest to gra taktyczna. Dla Donalda Trumpa celem nadrzędnym na ten moment jest reelekcja i wszystko będzie temu celowi podporządkowane, zaś podejście wobec Chin może się diametralnie zmienić po wyborach. Pekin z kolei chce kupić jak najwięcej czasu, aby zmniejszać dystans do USA i niekończenie musi chcieć wywiązywać się ze składanych deklaracji. Ostatecznie obydwa kraje toczą walkę o globalną pozycję a to stawia je w pozycji konfliktu.

Podsumowując, rok 2018 zaczął się od euforii, zaś skończył na panice.

Obecny rok jest niemal przeciwieństwem. Warto o tym pamiętać rozważając nad perspektywami na rok 2020. Do tego czasu zostało nam jeszcze kilka dni handlu na rynkach. W piątek na rynku walutowym jest stabilnie. O 9:05 kurs dolara USD/PLN wynosił 3,8345 złotego, kurs euro EUR/PLN 4,2631 zł, kurs franka CHF/PLN 3,9161 złotego, zaś kurs funta GBP/PLN 4,9927 zł.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Przemysław Kwiecień

Główny Ekonomista X-Trade Brokers. Doktor nauk ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego, absolwent UW i London Metropolitan University (tytuł MSc). Najlepszy analityk makroekonomiczny 2014 roku według NBP, Rzeczpospolitej i Parkietu. Wielokrotnie w czołówce rankingów prognoz walutowych agencji Bloomberg.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk