• Odbierz prezent
Kurs euro może odstawić złotego daleko w tyle! Słaby sentyment oraz konflikt z KE ciąży naszej walucie - EURPLN prognoza
fot. freepik.com

Kursy €/PLN i €/US$ w poprzednim tygodniu utrzymały się w trendach bocznych. Na przełomie tygodnia widać było jednak duży wzrost zmienności dolara. Nerwowość inwestorów wzrosła gdyż w tym tygodniu odbędzie się posiedzenie Fed, spodziewane jest ogłoszenie taperingu. Jednak ostatnie dane z USA, szczególnie PKB za 3kw21, nie były równie dobre jak oczekiwano.

 

 

Na rynkach długu rozeszły się trendy na Bundzie i Treasuries

Amerykańskie papiery w ostatnim tygodniu lekko zyskały, m.in. za sprawą ww. danych. W Europie obserwowaliśmy wzrost rentowności związany z kolejnymi zaskoczeniami wyższą od oczekiwań inflacją. Krajowy dług ustabilizował się, co pozwoliło na zawężenie o kilka pb spreadu wobec Bunda. Stało się to jednak po bardzo dużym wzroście rentowności SPW, wywołanym galopującą inflacją i silnym wzrostem oczekiwań na podwyżki stóp w kraju.

 

Tapering Fed i solidne payrolls pomogą dolarowi

Posiedzenie FOMC odbędzie się już jutro. Spodziewamy się, że komitet zgodnie z oczekiwaniami zapowie rozpoczęcie taperingu. Jest to już w cenach, dlatego zachowanie rynku prawdopodobnie zdeterminuje komunikat FOMC, szczególnie wzmianki sugerujące jak szybko należy spodziewać się wzrostu stóp w USA. Scenariusz taki wspierać powinny również dane z USA, m.in. usługowy ISM i payrolls w piątek. Dane o pozycjonowaniu sugerują jednak, że nadal przeważają pozycje na umocnienie dolara. Spodziewamy się również lepszych od oczekiwań danych także z Niemiec. Powinno to ograniczać spadek pary w tym tygodniu do 1,15-1,1550.

 

 

Solidne dane z gospodarek po obu stronach oceanu, tapering Fed i wysoka inflacja sugerują, że w tym tygodniu dojdzie do wzrostu rentowności zarówno Treasuries, jak i Bunda. Skala tego ruchu może być jednak mniejsza niż normalnie sugeruje taki układ wydarzeń (około 5pb na długim końcu). Zaburzenia w łańcuchach dostaw nie słabną, a ceny surowców pozostają wysokie, co sugeruje, że inflacja będzie w najbliższych miesiącach wysoka. Widać jednak wyraźne ryzyka dla wzrostu gospodarczego na przełomie roku.

 

Podwyżka stóp NBP może nie poprawić sentymentu dla PLN na długo

Złoty zaskakująco dobrze zniósł duże zmiany dolara na przełomie tygodnia i niską płynność z uwagi na święto w kraju. W tym tygodniu odbędzie się posiedzenie RPP. W naszej ocenie seria zaskoczeń inflacją z kraju wymusi na Radzie kolejną podwyżkę stóp, o 50pb. Jest to już w cenach, ale wyższy poziom stóp powinien zniechęcić inwestorów do zajmowania pozycji przeciw złotemu już w tym tygodniu. Zdecydowanie większej reakcji spodziewamy się gdyby RPP podniosła stopy w mniejszej skali niż wycenia to rynek, niż w razie 75pb. Nadal jednak obawiamy się, że w listopadzie para €/PLN może przełamać się ponad ostatnie szczyty na 4,63 i dotrzeć ponad 4,65, tj. powyżej poziomu sprzed decyzji NBP o podwyżce stóp w październiku. Sentyment dla walut naszego regionu pozostaje zły, a złotemu ciąży dodatkowo konflikt z KE.

 

W tym tygodniu spodziewamy się ponownego wzrostu rentowności POLGBs

Ruch powinien mieć podobną skalę co na Bundzie, ale wobec niskiej płynności w kraju nie da się wykluczyć wyraźnie większych zmian. Oczekiwania przez nas podwyżka stóp NBP o 50pb jest już w cenach. Ew. rozczarowanie jej niższą skalą powinno skutkować wystromieniem krzywej. Wzrost rentowności SPW i zlotowych swapów powinien potrwać do końca roku, choć w zdecydowanie mniejszej skali niż w październiku. Z jednej strony oczekujemy raczej wyższych rentowności na rynkach bazowych (choć osłabienie koniunktury wywołane problemami z dostawami jest coraz większym ryzykiem). Z kolei bardzo wysoka inflacja powinna wspierać oczekiwania na nawet większy wzrost stóp jak obecnie wycenia to rynek.


ING Bank Śląski analizy i komentarze

ING - międzynarodowa instytucja finansowa założona w Holandii działająca w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i inwestycyjnym. Akcje grupy notowane są na giełdach w Amsterdamie, Brukseli, Frankfurcie, Nowym Jorku i Paryżu.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk