• Odbierz prezent
Kurs euro, funta, dolara i jena - sprawdzamy aktualne kursy walut na wtorkowej sesji

Na dzisiaj zaplanowane są jeszcze zaledwie 2 publikacje makroekonomiczne. Poznamy odczyt dla gospodarki australijskiej oraz o godzinie 19:00 przemowę wygłosi członek MPC Pan Vlieghe. Obie publikacje są jednak mało znaczące i nie wpłyną w istotny sposób na kursy najpopularniejszych walut. Sprawdźmy zatem, jak zachowują się kurs euro, kurs funta, kurs dolara oraz kurs jena japońskiego.

 

Kurs euro do dolara EURUSD reaguje na linię szyi

Wtorkowa sesja, w szczególności sesja europejska przyniosła pierwszą reakcję kursu euro na linię szyi odwróconej formacji głowy z ramionami. Analitycy techniczni szukający odwrócenia trendu i umocnienia się kursu euro w stosunku do dolara amerykańskiego szanse na większe zaangażowanie inwestorów widzą właśnie w tym układzie cenowym. Na razie szanse na przełamanie trendu bocznego w przeciągu najbliższej sesji nie są duże. Wszystko powinno się rozstrzygnąć na piątkowych istotnych danych napływających z gospodarki Stanów Zjednoczonych - NFP.

 Kurs euro do dolara EURUSD

Kurs euro do dolara EURUSD zareagował na linię szyi formacji oRGR

Warto zwrócić uwagę, że inwestorzy indywidualni jeszcze mocniej zaangażowali się w pozycje krótkie. Aktualnie aż 74% inwestorów zacznie zarabiać gdy kurs euro wróci do fali spadkowej. To nietypowa sytuacja zważywszy na to, że w 2018 roku cały czas jesteśmy świadkami spadków kursu euro dolara EURUSD.

 

Kurs funta do dolara GBPUSD reaguje na konferencje prasową szefa BoE

Istny rollercoster to najlepsze sformułowanie opisujące wtorkową sesję na kursie funta do dolara amerykańskiego. Najpierw początek sesji europejskiej, głównie z powodu konferencji prasowej szefa BoE, przyniósł dynamiczne umocnienie się kursu funta w stosunku do dolara amerykańskiego. Prawie 100 pipsowe wzrosty kursu funta, które trwały 3 godziny zostały zniesione podczas pięciu popołudniowych godzin handlowych.

Taki scenariusz i kolejna podbita kursu funta, która kończy się fiaskiem, powoduje, że powinniśmy być bardziej nastawieni na wybicie się kursu funta do dolara GBPUSD dołem, z wspominanego podczas poniedziałkowego LIVE'a trójkąta zniżkującego.

 Kurs funta do dolara GBPUSD

Kurs funta do dolara GBPUSD na interwale godzinowym. Przełamanie 1.2710 może przynieść dramatyczną przecenę kursu funta do dolara.

 

Kurs dolara do złotego USDPLN zostawia dolny cień

Trzeba było wykazać się intuicją i wiarą w to, że naruszenie krótkoterminowego wsparcia kursu dolara do złotego USDPLN będzie tylko naruszeniem a nie istotnym wybiciem, które mogłoby wygenerować sygnał do zajmowania pozycji krótkich. Kurs dolara wspomniane wsparcie naruszył o zaledwie 0,5 grosza. Z jednej strony to mało z drugiej wystarczająco dużo, żeby wyrzucić z rynku tych inwestorów, którzy swoje stop lossy ustawili poniżej wspomnianego poziomu.

 Kurs dolara do złotego USDPLN

Kurs dolara do złotego USDPLN na interwale godzinowym.

 

Kurs dolara do jena japońskiego USDJPY mocno podażowy

Kurs dolara do jena japońskiego USDJPY, który jest mocno skorelowany z kursem dolara do złotego USDPLN głównie dlatego, że w przypadku obydwu walut walutą kwotowaną jest dolar amerykański, zaznaczył dzisiaj mocno swoją obecność. Otwarcie wtorkowych zmagań dla jena japońskiego przebiegało pod dyktando danych z Japonii. Należy dodać, że rynek nie spodziewał się aż tak mocnego wzrosty bazy monetarnej w Japonii. W rezultacie tych danych kurs dolara do jena japońskiego w przeciągu kolejnych godzin sesji azjatyckiej stracił około 100 pipsów na wartości.

 Kurs dolara do jena japońskiego USDJPY

Kurs dolara do jena japońskiego USDJPY na interwale godzinowym, na sesji wtorkowej

Taka sytuacja nie oznacza, że w średnim terminie czeka nas mocniejsze umocnienie się jena w stosunku do dolara. Jeżeli porównalibyśmy sygnały płynące z analizy technicznej to aktualnie bardziej cała sytuacja wygląda jak pułapka wystawiana na niedźwiedzi.

 


Dawid Augustyn

Redaktor naczelny FXMAG. Prezes zarządu InField Group, współtwórca projektu TradingDot. Od 2004 roku aktywny inwestor na rynkach finansowych. Propagator klasycznych metod inwestycyjnych, autor koncepcji Foolish Money. Transakcje i analizy Dawida możesz śledzić na TradingDot

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk