• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR/USD) w górę, ale widać potencjalny punkt zwrotny. Znamy stopę bezrobocia i PPI ze Strefy Euro

Mamy dzisiaj wysyp ważnych danych z europejskiej gospodarki. Kolejnymi są: stopa bezrobocia oraz wskaźnik PPI w Strefie Euro za kwiecień:

Stopa bezrobocia: 7,3% (prognoza: 8,2%; poprzednio: 7,4%)

Wskaźnik PPI (r/r): -4,5% (prognoza: -4,0%; poprzednio: -2,8%)

Wskaźnik PPI (m/m): -2,0% (prognoza: -1,8%; poprzednio: -1,5%)

Stopa bezrobocia Strefy Euro w przeszłości

Od końca 2013 roku mamy do czynienia z systematycznym zmniejszaniem się stopy bezrobocia w Strefie Euro. Trend ten jednak może zostać przerwany za sprawą pandemii koronawirusa. Prognozowany wzrost stopy bezrobocia, który był szacowany na 8,2% to poziom, który patrząc historycznie nie wygląda jeszcze groźnie. We wspomnianym 2013 roku stopa bezrobocia w Strefie Euro wynosiła nawet ponad 12%. Szczęśliwie się stało, że globalny kryzys nadszedł w momencie, gdy stopa bezrobocia w Strefie Euro znajdowała się w rejonach historycznych minimów.

 Strefa Euro - stopa bezrobocia

Wykres stopy bezrobocia w Strefie Euro (od maja 1998 roku)

Co to jest wskaźnik PPI?

PPI z angielskiego producer price index czyli indeks cen dóbr produkcyjnych. Obok wskaźnika cen towarów i usług (CPI), jest to drugi miernik obrazujący zmiany inflacyjne. Został wprowadzony już w 1890 roku, przez co jest najstarszym wskaźnikiem tego typu. Od tamtej pory jest stale obliczany i publikowany przez amerykański Departament Pracy. Dotyczy on poziomu cen ustalanych przez producentów na różnych etapach procesu wytwarzania dóbr. Ceny tych reprezentatywnych produktów są porównywane co miesiąc, dzięki czemu otrzymujemy wiarygodną wartość zmiany, która następnie zobrazowana jest poprzez wskaźnik PPI.

Jakie wnioski płyną z indeksu PPI?

Wzrost PPI oznacza duże prawdopodobieństwo nadejścia wyższych cen detalicznych. Te z kolei są modelowym przykładem prowadzącym do wyższej inflacji. Można więc powiedzieć, że rosnący wskaźnik PPI zapowiada możliwość podwyżki stóp procentowych, natomiast jego spadek jest przesłanką do rozważenia możliwości obniżenia stóp procentowych.

Kurs euro (EUR/USD) na rynku walutowym Forex

Kurs euro (EUR/USD) rośnie dzisiaj w stosuku do dolara. Aktualnie dzienna zmiana wynosi +0,35%. Ruch ten wynosi kurs dolara na poziom 1,1209. Systematycznie zbliżamy się do miejsca, w którym może dojść do rynkowego przesilenia.

EURUSD

Wykres: Kurs euro (EUR/USD) (5 miesięcy)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

USA: wskaźnik ISM i PMI dla przemysłu

Australia: stopy procentowe

Australia: PKB i zezwolenia na budowę

Niemcy: rynek pracy

PMI z gospodarek europejskich

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk