• Odbierz prezent
Kurs euro EUR/USD w dół. PMI dla usług i przemysłu w Strefie Euro lepsze od oczekiwań

21 maja o godzinie 10:00 opublikowane zostały dane ze Strefy Euro dotyczące indeksu PMI za maj:

Wskaźnik PMI dla przemysłu w Strefie Euro: 39,5 (prognoza: 38,0; poprzednio: 33,4)

Wskaźnik PMI dla usług w Strefie Euro: 28,7 (prognoza: 25,0; poprzednio: 12,0)

Zbiorczy wskaźnik PMI wg Markit w Strefie Euro: 30,5 (prognoza: 25,0; poprzednio: 13,6)

PMI dla przemysłu Strefy Euro w przeszłości

Najgorszy wynik indeksu PMI w Strefie Euro w historii odnotowany był4 maja 2020 roku. Wyniósł on 33,4 punktów. W ten sposób 0,1 punktu pobity został niechlubny rekord po kryzysie z lat 2007-2009. Dokładnie 2 marca 2009 roku przedstawiono do publicznej wiadomości indeks PMI, którego wartość wyniosła 33,5 pkt.

 Strefa Euro PMI przemysł

Wykres odczytów wskaźnika PMI dla przemysłu Strefy Euro (od lutego 2008 roku)

Wskaźnik PMI dla usług Strefy Euro w przeszłości:

Skalę dramatu jaki rozgrywa się obecnie jeżeli chodzi o usługi w Strefie Euro najlepiej obrazuje wykres. 6 maja poznaliśmy najgorszy odczyt wskaźnika PMI dla usług w Strefie Euro w historii. Wyniósł on jedynie 12,0 punktów. Jeżeli dla kogoś taki wynik niewiele mówi, to wystarczy nadmienić, że wartość wskaźnika PMI dla usług w UE był tragiczny nawet w porównaniu do poziomów z czasów poprzedniego kryzysu (2007-2009). Przypomnijmy, że najniższy odczyt jaki wtedy zanotowaliśmy wynosił 38,9. Było to 20 lutego 2009 roku.

 Strefa Euro PMI usługi

Wykres wskaźnika PMI dla usług w Strefie Euro (od lutego 2008)

Co to jest wskaźnik PMI?

PMI indeks (z angielskiego Purchasing Managers Index) jest to wskaźnik obrazujący aktywność gospodarczą w danym kraju. Powstaje na podstawie wyników anonimowych ankiet, które rozsyłane są do menadżerów z całego kraju. Grupa badawcza jest bardzo miarodajna, ponieważ dotyczy wszystkich istotnych branż dla gospodarki. Do oceny PMI brane są pod uwagę między innymi: ilość nowych zamówień, poziom produkcji, koszt prowadzenia działalności gospodarczej, ciągłość dostaw oraz stan zatrudnienia. Ankietowani określają obecną sytuację w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Mają do wyboru trzy odpowiedzi: lepsza, gorsza lub taka sama. Na podstawie otrzymanych odpowiedzi powstają subindeksy branżowe, które następnie zostają skorygowane o czynniki sezonowe. W ostatnim już kroku obliczana jest z nich średnia ważona, przedstawiająca ostatecznie wynik wskaźnika PMI. Indeks ten jest wskaźnikiem wyprzedającym, dającym nam pogląd, jak może wyglądać sytuacja gospodarcza w najbliższych miesiącach. Jego wynik na poziomie 50 punktów uznawany jest za neutralny (taka sama ilość respondentów zaznaczyła w ankiecie „lepiej” oraz „gorzej”). Odczyt powyżej 50 sugeruje dobrą kondycję gospodarki, natomiast poniżej 50 pogarszającą się koniunkturę. Wynik poniżej 40 punktów oznacza kryzys gospodarczy.

Sytuacja na rynku forex - kurs euro do dolara (EUR/USD)

Kurs euro traci dzisiaj na wartości do dolara. Kurs EUR/USD zniżkuje o -0,17% dając wartość 1,0960.

EURUSD

Wykres euro do dolara EUR/USD (1 dzień)

Warto również zapoznać się z innymi wskaźnikami makroekonomicznymi opublikowanymi w ostatnim czasie z różnych gospodarek świata:

Strefa euro - wskaźnik CPI

USA - zapasy ropy naftowej

Japonia - bilans handlowy i wskaźnik PMI

Niemcy - wskaźnik PMI

Polska - wskaźnik PPI i produkcja przemysłowa

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marcin Widerski

Redaktor portalu FXMAG

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk