• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs euro EUR/USD jest najwyższy od trzech miesięcy! Jak radzi sobie funt GBP? Ile złotych trzeba zapłacić za te waluty?

Miniony tydzień na rynku walutowym przyniósł istotne przetasowanie na głównej parze. Jego efekty odczuwamy do tej pory.

Wczoraj, w trakcie amerykańskiej sesji, kurs euro EUR/USD dobił do poziomu 1,14, przekraczając go po raz pierwszy od marca. Zmiana nie była związana z żadną publikacją, czy czymkolwiek innym co miało miejsce tego dnia. Zdaje się być ona kontynuacją trendu zapoczątkowanego w ubiegłym tygodniu, kiedy to rynki otrzymały potwierdzenie nadchodzącego luzowania polityki monetarnej ze strony tak Rezerwy Federalnej, jak i Europejskiego Banku Centralnego.

Ktoś mógłby zapytać – dlaczego kurs euro EUR zyskuje, skoro oba banki ogłosiły nadejście ekspansywnej polityki pieniężnej w podobnym czasie? Jest to związane z dość dużą różnicą w oczekiwaniach względem ich działań. Ze strony Fed oczekuje się ścięcia stóp procentowych o mniej więcej 75 punktów bazowych przed końcem roku, a w przypadku strefy euro mówi się o jednej obniżce o 25 punktów. Nie jest to nic dziwnego. Uwzględniając to, że stopy procentowe EBC obecnie znajdują się w okolicy zera, wygląda na to, że bank centralny nie ma zbyt wielkiego „pola manewru” w tym kontekście. Sytuacja w USA jest zgoła odmienna, referencyjna stopa Rezerwy Federalnej wynosi bowiem 2,25-2,5%.


SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN w poniedziałek spadł o 0,1%, wahając się w widełkach 4,25-4,26. Kurs euro EUR zyskiwał natomiast w parze z dolarem amerykańskim, kontynuując wzrost z poprzedniego tygodnia. Wspólnej walucie nie przeszkodziły nawet dane Ifo dla Niemiec, które pokazały oczekiwany spadek nastrojów biznesu do najniższego poziomu od listopada 2014 r., wskazując na pogłębiające się obawy niemieckich firm.

Kurs funta GBP

Kurs funta do złotego GBP/PLN w poniedziałek spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 4,75-4,77. Brak istotnych informacji w kontekście Brexitu sprawił, że brytyjska waluta w ostatnim czasie była poddana dość ograniczonym wahaniom, reagując głównie na zmiany na głównej parze.

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN w poniedziałek spadł o 0,3%, wahając się w widełkach 3,73-3,74. Zmiany na parze kursu dolara do złotego USD/PLN były odzwierciedleniem zachowania głównej pary. Wczoraj inwestorzy skupiali się głównie na kwestii wzrostu napięcia na linii USA-Iran po ogłoszeniu przez Stany Zjednoczonych sankcji personalnych, które mają objąć przywódcę kraju i jego najbliższych współpracowników. Reakcja rynku na te działania nie była jednak znacząca – są one bowiem uznawane za „symboliczne”.

Wtorek nie przyniesie zbyt wielu istotnych publikacji makro. Kalendarz wypełniony jest natomiast wypowiedziami członków FOMC, z których kluczowe będzie wieczorne przemówienie prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a Powella. Jego ton przykuje uwagę inwestorów, którzy obecnie zastanawiają się, czy podczas spotkania w lipcu Fed obniży stopy procentowe o 25 punktów bazowych, czy zdecyduje się na bardziej agresywny ruch, ścinając stopy o 50 punktów. Prawdopodobieństwo tej drugiej ewentualności, zgodnie z wyceną fed fund futures, szacowane jest obecnie na około 40% – zmiana oczekiwań w tej kwestii po przemówieniu Powella nie pozostałaby bez wpływu na zachowanie amerykańskiej waluty.

KLUCZOWE PUBLIKACJE

14:45 – przemawia John Williams z FOMC

16:00 – indeks zaufania konsumentów według Conference Board w USA w czerwcu

18:00 – przemawia Raphael Bostic z FOMC

19:00 – przemawia przewodniczący Fed, Jerome Powell

20:15 – przemawia Benoit Coeure z EBC

21:30 – przemawia Thomas Barkin z FOMC

00:30 – przemawia James Bullard z FOMC

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk