• Odbierz prezent
Kurs euro EUR/PLN wzrośnie powyżej 4,50 złotego? Notowania giełdowe. Wybór tym razem padł na wzrosty

Rynek giełdowy pozostaje w dosyć sporym rozkroku. W tym tygodniu akurat dominują wzrosty, skoncentrowane na Wall Street głównie na dużych, odpornych na pandemię spółkach. Patrząc na sektor technologiczny czy bijącą rekordy notowań Teslę, ciężko wyczuć kryzys. Jednak na szerokim rynku już tak dobrze nie jest. I nie zanosi się, aby w realnej gospodarce szybko zaszły pozytywne zmiany, bo kroplówki ze strony Fed to akurat inna sprawa.

Co prawda bieżące dane o koniunkturze w rodzaju indeksów PMI obrazują V-kształtne odbicie, ale to tylko złudzenie po fatalnym maju. Rynek pracy w USA zaskakuje pozytywnie, ale dane mają to do siebie, że są niepełne i ulegają mocnym rewizjom. Natomiast pewnym jest to, że pandemia w USA nie zwalnia – w tym tygodniu notowane były kolejne rekordowe przyrosty zachorowań nawet powyżej 50 tys. na dobę. Wirus może mutować na bardziej zaraźliwy. Nowe stany wprowadzają ponownie ograniczenia. Tymczasem indeks S&P500 tylko na bazie lepszych danych i nadziei na szybsze opracowanie szczepionki wzrósł o ponad 4%. Cały czas można mieć wrażenie, że bilans ryzyk jest coraz większy, a im wyżej są indeksy giełdowe, tym gorszy może być spadek.

Na rynku walutowym optymizmu już tak wiele nie było i to również przesłanka, że wcale awersja do ryzyka nie jest tak niska, jak wskazywałoby zachowanie giełd. Eurodolar próbował odbijać od poziomu 1,12 i wciąż jest lekko powyżej niego, jednak optymizm szybko był tłamszony. W efekcie chociaż wciąż mamy range 1,12-1,14 to bliżej jest do wybicia się z niego dołem. Jeżeli przy optymizmie na rynku kapitałowym euro nie ma siły zyskiwać, gdy sytuacja się zmieni, może wyraźnie tracić. Podobnie jest ze złotym – w tym tygodniu nie umacniał się mimo dobrego odczytu przemysłowego PMI z Polski. NBP również nie będzie dążył do jego umocnienia. W razie wzrost awersji do ryzyka, krótkoterminowo kurs EUR/PLN może znów wzrosnąć powyżej 4,50, chociaż pewnie poziomy notowane w marcu (4,60 i wyżej) nie będą osiągalne, chyba że pojawi się kolejna fala rynkowej paniki.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk