• Odbierz prezent
Kurs euro EUR/PLN utrzymuje się poniżej 4,30. Dolar w okolicach 3,83 złotego. Solidna dawka optymizmu

Kolejny tydzień na rynkach finansowych okazał się bardzo ciekawy, ale też całkiem korzystny dla inwestorów. Na giełdach (pomijając GPW, gdzie zmiany WIG20, a raczej WIG Skarb Państwa mocno wypaczają obraz rynku) wyraźnie dało się zaobserwować koniec korekty, czego najlepszym potwierdzeniem jest wczorajsze zamknięcie na indeksie S&P 500 na poziomie 3176 pkt, co jest nowym rekordem.

Pierwszym katalizatorem wzrostów okazały się banki centralne,

przede wszystkim Fed. Podczas grudniowego posiedzenia stopy procentowe, zgodnie z oczekiwaniami, nie zostały zmienione (decyzja była jednomyślna), a z komunikatu po posiedzeniu usunięto frazę o niepewności względem perspektyw wzrostu amerykańskiego PKB, ale jednocześnie z projekcji dot plots, a także słów z konferencji prasowej, wynika że w 2020 r. stopy powinny pozostać stabilne, bez podwyżek. Oczywiście Fed będzie reagował na bieżąco, ale nie spodziewa się też jakiegoś wystrzału inflacji. Zatem można to interpretować tak, że nawet pozytywne rozstrzygnięcie spory handlowego z Chinami nie będzie triggerem do podwyżki stóp w USA. Daje to inwestorom komfort, a więc i optymistycznie mogą oni reagować na czwartkowe doniesienia medialne o osiągnięciu wstępnego porozumienia, tzn. pierwszej fazy między Chinami a USA. Powinno pozwolić to na zawieszenie podwyżki ceł na chińskie towary o wartości 160 mld USD, chociaż kwestią problematyczną mogą pozostawać zakupy amerykańskich towarów rolnych przez Chiny za 50 mld USD, na co ponoć Chiny nie chcą się zgodzić. Niemniej, jest spora szansa na podpisanie porozumienia w weekend i utrzymanie dobrych nastrojów w przyszłym tygodniu.

EBC z kolei podtrzymało swoje gołębie nastawienie

- planowane jest utrzymanie skupu aktywów do czasu kiedy gospodarka będzie gotowa na podniesienie stóp, a stopy procentowe mają pozostać na obecnym poziomie lub niższym do momentu stwierdzenia w projekcjach, że inflacja zbliża się do 2%. To powinno hamować optymizm na wspólnej walucie, która jednak i tak umocniła się w relacji do dolara do poziomu 1,1170, a więc górnego ograniczenia obecnej konsolidacji 1,09-1,1170. Zakładamy utrzymanie tej konsolidacji, ale ewentualne wybicie górą może skutkować nawet testem oporu na 1,15. Dla złotego też nie był to zły tydzień – kurs euro do złotego EUR/PLN utrzymuje się poniżej 4,30, z perspektywą na zejście do wsparcia na 4,25. Z kolei na kursie dolara do złotego USD/PLN obecny poziom to 3,83, ale raczej nie należy spodziewać się przebicia wsparcia na 3,80.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk