Advertisement
  • Odbierz prezent
Kurs euro EUR/PLN stabilny. Cofnięcie dolara względem japońskiego jena. Dzień na rynkach finansowych

W czwartek banki centralne będą w centrum uwagi. Spośród G10 decyzje podejmują SNB, Norges Bank i Bank Anglii. Nie będzie też brakować wystąpień przedstawicieli BoE, EBC i Fed. W Polsce opublikowany będzie protokół z majowego posiedzenia RPP. Czwartek to też raport o wnioskach oz zasiłek dla bezrobotnych z USA.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Dziesięć stanów USA zanotowało najwyższą 7-dniową średnią przyrostu nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. W Teksasie o 11 proc. wzrosła liczba hospitalizowanych przypadków, najwięcej do 4 czerwca. Chiny rozszerzają środki w walce z wirusem rozprzestrzeniającym się w Pekinie, w tym odwołują loty pasażerskie i zamykają osiedla.
  • Akcje tracą umiarkowanie w Japonii (-0,5 proc.), Hong Kongu (-0,4 proc.) i Korei Płd. (-0,6 proc.). Shanghai Composite rośnie o 0,2 proc. Futures na S&P500 dołuje o 0,7 proc.
  • W drugiej części sesji azjatyckiej nastroje lekko poprawiły się po doniesieniach w temacie relacji USA-Chiny. Sekretarz stanu USA Pompeo spotkał się w środę z najwyższym chińskim dyplomatą Yang, co Pekin określił jako „konstruktywny dialog”. Obie strony nadal podkreślały potrzebę zaangażowania i potwierdziły zobowiązania w ramach umowy Pierwszej Fazy.
  • Na rynku walutowym widać niezdecydowanie przy niewielkich wahaniach walut G10. Kurs euro wobec dolara EUR/USD próbuje wrócić ponad 1,1250, kurs dolara w stosunku do jena USD/JPY cofnął się do 106,80, kurs funta względem dolara GBP/USD krąży blisko 1,2550. Kurs euro wobec złotego EUR/PLN jest stabilny przy 4,46.
  • W I kw. PKB Nowej Zelandii skurczyło się o 1,6 proc. k/k, silniej niż prognozowane 1 proc., pokazując mocniejszy wpływ koronowirusa i lockdownu. Rynek potraktował to jaką starą informację i kurs dolara nowozelandzkiego wobec amerykańskiego NZD/USD stracił po odczycie tylko 20 pipsów - teraz stabilizuje się przy 0,6445.
  • Majowy raport z rynku pracy Australii pokazał silny spadek zatrudnienia (-227,7 tys., prog. -78,8 tys.) oraz wzrost stopy bezrobocia (7,1 proc., prog. 6,9 proc., poprz. 6,4 proc.). Maj był ostatnim miesiącem obowiązywania obostrzeń i inne raporty wskazują na ponowny wzrost zatrudnienia pod koniec miesiąca, stąd następny raport powinien być już bardziej optymistyczny. Rynek dolara australijskiego AUD nie odebrał danych jako wyraźnie negatywne – AUD/USD spadał pod 0,6840, ale już wrócił do 0,6870.
  • Futures na ropę WTI traci dziś 0,2 proc. i schodzi pod 38 USD/b, przerywając serię dwóch dni wzrostów. Wczoraj wsparciem dla cen był niższy od oczekiwań wzrost zapasów surowca w USA, według raportu DoE (1,2 mln vs 1,6 mln baryłek).

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.


Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk