• Odbierz prezent
Kurs euro EUR/PLN spadł wyraźniej poniżej wsparcia na 4,25 zł. Kondycja przemysłu języczkiem u wagi

Wygląda na to, że eurodolar będzie w stanie zakończyć tydzień powyżej poziomu 1,10, co jest ważne w kontekście szans na utrzymanie ruchu konsolidacyjnego 1,10-1,15. Kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy okazują się nieco słabsze od oczekiwań – przyrost miejsc pracy w sektorze pozarolniczym w sierpniu wyniósł 130 tys. wobec oczekiwanych 160 tys. Dane te nie będą miały co prawda wpływu na politykę pieniężną Fed (odczyt i tak jest niezły, dotyczy miesiąca wakacyjnego), ale krótkoterminowo mogą wspierać euro w obronie wsparcia na 1,10.

Na początku tygodnia

wydawało się już, że taki scenariusz jest nierealny, a dolar wchodzi w nową fazę swojej siły. Jednak sporo odmieniła publikacja indeksu ISM dla przemysłu, który nieoczekiwanie spadł w sierpniu poniżej 50 pkt. i wyniósł 49,1 pkt. Oczekiwania wskazywały na jego stabilizację, spójną ze wskazaniami regionalnych indeksów koniunktury. Jest to najsłabszy wynik od stycznia 2016 r. Taki wynik pokazuje słabnącą kondycję sektora, zmagającego się zarówno ze światowym spowolnieniem, jak i mocnym dolarem i wojną handlową z Chinami. Złego wrażenia nie zatarł lepszy indeks ISM dla usług. Po publikacji kondycji przemysłu i kilku gołębich wypowiedziach członków władz Fed odżyła dyskusja o cyklu obniżek stóp. Z tematem łagodzenia polityki pieniężnej jednak mamy też do czynienia w strefie euro, zatem pewnie ten efekt będzie i tak szybko zrównoważony.

Polski złoty

wreszcie nieco zniwelował ostatnie straty, w czym pomagały mu właśnie gołębie komentarze dotyczące polityki pieniężnej EBC i Fed. Kurs euro do złotego EUR/PLN spadł wyraźniej poniżej wsparcia na 4,35, notując aktualnie poziom 4,34. Być może będzie to wstęp do dalszego spadku i testowania wsparcia na 4,30. Z kolei na kursie dolara do złotego USD/PLN nastąpiło oddalenie się od oporu na 4,00, natomiast kurs zbliża się do testu wsparcia na 3,90. Ku uciesze kredytobiorców, wreszcie też kurs franka do złotego CHF/PLN spadł poniżej psychologicznej bariery 4,00.

 

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

MM Prime TFI

MM Prime TFI S.A. jest niezależnym towarzystwem funduszy inwestycyjnych, opierającym się w pełni na polskim kapitale. Towarzystwo nie należy do żadnej kapitałowej grupy bankowej czy ubezpieczeniowej - jego założycielami są członkowie zarządu oraz rady nadzorczej spółki. Akcjonariuszami są także zarządzający funduszami, co stabilizuje politykę inwestycyjną firmy. MM Prime TFI S.A. zarządza funduszami inwestycyjnymi zamkniętymi o zróżnicowanych klasach aktywów.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk