• Odbierz prezent
Kurs euro EURPLN i dolara USDPLN kontynuują wzrosty. Funt odrabia straty
Z artykułu dowiesz się:

 

Brytyjska waluta rozpoczęła wtorek umocnieniem. W czasie godzin porannych funt odrobił ok. jedną trzecią wczorajszych start związanych z decyzją premier May. W poniedziałek waluta traciła ok. 1% w relacji do głównych walut i złotego, w konsekwencji informacji o tym, że głosowanie ws. porozumienia, które premier May wynegocjowała z UE w brytyjskim parlamencie zostanie przełożone. Obecnie nie mamy informacji, kiedy takie głosowanie będzie miało miejsce. Zgodnie ze słowami premier ma ono odbyć się do 21 stycznia.

 

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Kurs EUR/PLN w poniedziałek zakończył dzień na niemal niezmienionym poziomie, wahając się w widełkach 4,29-4,30. Uwaga części obserwatorów skupia się na sytuacji we Francji. Emmanuel Macron ugiął się wczoraj w obliczu protestów i zadeklarował m.in. zwrócenie się do rządu w kwestii podwyżki płacy minimalnej o 100 EUR miesięcznie od stycznia. Działania te nie są jednak zbyt pozytywną informacją dla finansów publicznych, gdyż całość obciążenia z tytułu wzrostu płacy minimalnej (ocenianego na ok. 8-10 mld euro) ma wziąć na siebie państwo, co utrudni poprawę wskaźników fiskalnych (dług publiczny kraju w 2017 r. wynosił 97% PKB, deficyt pozostaje głęboko ujemny, rok temu był równy 2,6% PKB). Informacje z Francji, mimo iż dość interesujące, nie przekładają się jednak w istotnym stopniu na euro – waluta wczoraj reagowała niemal wyłącznie na zamieszanie związane z Brexitem.

Dzisiejsze odczyty indeksów ZEW w Niemczech i strefie euro były nieco lepsze od oczekiwań. Nastroje ekonomiczne zarówno względem bieżącej sytuacji, jak i perspektyw największej europejskiej gospodarki są wyraźnie minorowe, jednak i tak w grudniu były lepsze niż oczekiwano. Dane nie mają jednak istotnego przełożenia na wycenę wspólnej waluty, ta zyskuje m.in. z uwagi na dzisiejsze umocnienie funta i słabość dolara amerykańskiego.

 

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Kurs GBP/PLN w poniedziałek spadł o 0,7%, wahając się w widełkach 4,72-4,79. Obecnie nie do końca wiadomo, jak rozstrzygnięta zostanie kwestia Brexitu. Głosowanie w brytyjskim parlamencie zostało przeniesione, a premier May będzie próbowała renegocjować porozumienie, które w obecnej formie nie zostałoby najpewniej zaakceptowane przez brytyjski parlament. Europejscy oficjele wyraźnie zadeklarowali jednak, że nie będą prowadzić rozmów w tej kwestii. Coraz więcej mówi się o możliwości przeprowadzenia drugiego referendum: wczoraj Trybunał Stanu UE ogłosił, że Wielka Brytania może jednostronnie zrezygnować z Brexitu.

Dzisiejsze dane płynące z Wielkiej Brytanii są pozytywne. Dynamika płac w Zjednoczonym Królestwie przyspieszyła do 3,3% rocznie z poziomu 3,1% notowanego miesiąc wcześniej. Jest to najwyższe nominalne tempo wzrostu płac od ponad 8 lat. Docelowo przyspieszenie dynamiki płac powinno wspierać gospodarkę Wielkiej Brytanii, jak i zacieśnianie polityki monetarnej ze strony Banku Anglii. Obecnie jednak nikt o tym specjalnie nie myśli: w centrum uwagi inwestorów pozostaje Brexit.

 

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Kurs USD/PLN w poniedziałek wzrósł o 0,6%, wahając się w widełkach 3,75-3,78. Wczorajsze dane JOLT z amerykańskiego rynku pracy pokazały odbicie w porównaniu do poprzedniego miesiąca: w październiku nowych ofert pracy było 7,079 mln (jest to drugi najwyższy wynik w historii statystyk), pozostałe dane z raportu również były dość dobre. Raport JOLT nadal wskazuje na dobrą kondycję amerykańskiego rynku pracy.

 

Nota prawna

 

 

 


Roman Ziruk

Analityk Ebury międzynarodowej firmy specjalizującej się w usługach finansowych dla małych i średnich przedsiębiorstw, która posiada status instytucji pieniądza elektronicznego. Ebury to fintech, który pomaga przedsiębiorstwom rozwijać biznes na rynkach zagranicznych, eliminując bariery w obszarze rozliczeń, transakcji walutowych oraz zarządzania ryzykiem walutowym. Firma umożliwia transakcje w ponad 140 walutach, w tym wielu walutach odległych krajów (m.in. lira turecka, rupia indyjska, chiński juan, real brazylijski, tajski bat, meksykańskie peso) oraz dostarcza sprawdzone rozwiązania w handlu zagranicznym, dotychczas niedostępne dla polskich firm.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk