• Odbierz prezent
Kurs euro EUR/PLN blisko 4,48 złotego. Niemiecki przemysł znów się umacnia

W tym tygodniu ukazały się majowe wyniki produkcji przemysłowej w Niemczech, gdzie nastąpił wzrost produkcji przemysłowej w zestawieniu miesiąc do miesiąca o 7,8%. Należy jednak dodać, że produkcja przemysłowa w porównaniu rocznym jest nadal o 19,3% niższa, biorąc pod uwagę korektę sezonową. Dopiero teraz okaże się, jakie szkody w dłuższej perspektywie spowodowała pandemia koronawirusa. Zamiast zamkniętych granic, obecnie firmom będzie przede wszystkim doskwierał spadek popytu, który będzie skutkiem długoterminowego pogarszania się sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw.

Pod tym względem interesujące będzie również monitorowanie rozwoju zamówień przemysłowych. W Niemczech wzrosły one o 10,4% m/m. Czynnikiem, który stymulował ten wzrost było zmniejszenie się nerwowości na skutek częściowego zniesienia obostrzeń związanych z koronawirusem. Jednak w zestawieniu rocznym zamówienia przemysłowe są nadal o jedną trzecią niższe niż rok wcześniej.

Przemysł w Czechach, podobnie jak w Niemczech, wzrósł w porównaniu miesięcznym, lecz produkcja pozostaje o 1/4 niższa w zestawieniu międzyrocznym.

Trudno powiedzieć, kiedy przemysł powróci do wyników sprzed epidemii koronawirusa. Najprawdopodobniej nie będziemy mogli na to liczyć w tym roku. Podobna sytuacja panuje w większości krajów w Europie, w tym w Polsce.

Kurs polskiej waluty niewiele się zmienił w tym tygodniu. W piątek rano za euro (EUR) musieliśmy zapłacić około 4,48 PLN. Kurs eurodolara (EUR/USD) nieznacznie wzrósł do poziomu 1,126 USD/EUR.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Wiadomości prasowe

Wiadomości prasowe, dostarczane m.in. ze spółek giełdowych, Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Startup'ów oraz mikro przedsiębiorstw

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk