• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) wobec dolara (USD) w dół. EUR/PLN poprawia 10-dniowe minima

Apetyt na ryzyko został utemperowany wraz z złagodzeniem optymizmu wokół postępów prac nad szczepionką. Nowe informacje kwestionują przełom w testach Moderny. Na FX przoduje NZD po komentarzach prezesa RBNZ, który odrzucił ideę rychłego wprowadzenia ujemnych stóp procentowych.


Zakładam konto maklerskie

Załóż konto maklerskie w regulowanej instytucji w 8 min i zacznij inwestować!


 

  • Według doniesień STAT News prace firmy badawczej Moderna nad szczepionką na COVID-19 nie przyniosły krytycznych dowodów na skuteczność leku. W raporcie stwierdzono, że „naprawdę nie ma sposobu, aby wiedzieć, jak imponująca może być szczepionka”, a jeden lekarz z Instytutu Johna Hopkinsa dodał, że „nie wiemy, czy te przeciwciała są trwałe”.
  • Wiadomość popsuła nastroje na koniec sesji na Wall Street (S&P500 -1,05 proc.), ale w Azji rynek próbuje nie popadać w całkowity pesymizm i broni rajdu ryzyka. Japoński Nikkei225 rośnie o 0,9 proc., chiński Shanghai Composite traci 0,3 proc., a Hang Seng jest na poziomie odniesienia.
  • Na rynku walutowym podtrzymywany jest umiarkowany risk-on. Zyskują NZD i NOK; najsłabiej radzą sobie JPY i USD. Kurs euro do dolara EUR/USD cofnął się do 1,0920, ale już odbija w stronę 1,0950.
  • NZD/USD przebija 0,61, a dodatkowego wsparcia dostał od prezesa RBNZ Orra, który zaprzeczył, aby bank miał szybko obniżać stopy procentowe poniżej zera. Rynek zaczął dyskontować ujemne oprocentowanie po ostatnim posiedzeniu RBNZ i prognozach sugerujących taki scenariusz.
  • Kurs euro EUR/PLN poprawia 10-dniowe minima i zbliża się do 4,54.
  • Ropa naftowa jest stabilna tuż nad 32 USD/b (WTI) i 35 USD/b (Brent). Ceny pozostają na dwumiesięcznych szczytach, a ostatnim pozytywnym impulsem był raport API, który wskazał na nieoczekiwany spadek zapasów ropy w ubiegłym tygodniu o 4,8 mln baryłek (prog. 0,9 mln).
  • Prezes Fed Powell i sekretarz skarbu Mnuchin podczas wtorkowego przesłuchania w Kongresie nie przedstawili wiele nowych wskazówek dla rynku. Kongresmeni skupili się na programach pożyczkowych Fed dla firm, a Powell powiedział, że będą one uruchomione do końca miesiąca. Powell podkreślał, że pomoc dla rządów stanowych i lokalnych powinna być sprawą fiskalną, podczas gdy Mnuchin obiecał dalsze wsparcie Fed i zmiany programu, jeśli to konieczne, aby dotrzeć do najbardziej potrzebnych firm i pracowników w kraju w ramach programu ochrony płac.

Po więcej aktualności rynkowych zapraszamy do serwisu analitycznego TMS NonStop. Jest to platforma dla aktywnych inwestorów, którzy poszukują informacji na temat bieżącej sytuacji na rynkach finansowych. W serwisie użytkownicy znajdą zarówno kalendarz rynkowy, dane makroekonomiczne aktualizowane w czasie rzeczywistym, jak i komentarze analityków. Informacje z TMS NonStop można także znaleźć w aplikacji do mobilnego tradingu TMS Brokers.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Konrad Białas

Główny Ekonomista TMS Brokers Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Odpowiedzialny za analizę fundamentalną walut G10 i rynków wschodzących. Zwycięzca rankingu Bloomberga na najtrafniejsze prognozy walutowe (Q32015) oraz laureat I miejsca w rankingu Pulsu Biznesu dla prognoz EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN (marzec 2016 r.). Komentator wydarzeń ekonomicznych w telewizji i prasie

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk