• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) w relacji do funta (GBP) - konsolidacja pary walutowej. Odbicie w Europie, sprzedaż detaliczna i PMI w centrum uwagi

Opublikowany w środę protokół Fed zdominował sytuację na rynkach. Amerykański bank centralny wyraził obawę, że pandemia może mieć duży wpływ na gospodarkę USA w średnim okresie. W protokole powtórzono również potrzebę pomocy rządu w zakresie polityki fiskalnej, co było bolesnym przypomnieniem dla inwestorów, że amerykańscy ustawodawcy nie osiągnęli jeszcze porozumienia w sprawie pakietu stymulacyjnego związanego z koronawirusem. Wcześniej w tym tygodniu przewodnicząca Izby, Nancy Pelosi, wskazała, że Demokraci mogą wycofać się z niektórych swoich żądań, jako sposobu na osiągnięcie kompromisu z Republikanami.

Nastroje w Europie były wczoraj słabsze, a FTSE 100, DAX 30 i CAC 40 straciły ponad 1%. Aktualizacja Fed tak naprawdę nie zawierała niczego, co nie było wcześniej znane, ale mimo to wpłynęła na rynek. Akcje w USA zakończyły sesję zasadniczo pozytywnym wynikiem, pomimo ostrożnych sformułowań w protokole Fed. Sektor technologiczny nadal się rozwija. NASDAQ 100 zakończył 1,4% na plusie. S&P 500 zanotował niewielki wzrost, podczas gdy Russell 2000 zakończył sesję prawie 0,5% niżej. Po raz kolejny indeks małych spółek osiągnął gorsze wyniki, co wskazuje na negatywne nastroje w niektórych częściach rynku.

Inwestorzy byli nastawieni negatywnie do ryzyka, więc nastąpił wzrost popytu na instrumenty z grupy safe-heaven, takie jak złoto, jen japoński i frank szwajcarski. Pozytywnemu ruchowi na złocie sprzyjała słabość dolara amerykańskiego. Dolar umacniał się przez większość wczorajszego dnia, ale nastrój zmienił się po lunchu, powodując spadek wartości waluty.  W środę indeks dolara cieszył się wzrostami, ale ostatnio obserwujemy częste odwrócenia tendencji, więc szerszy trend spadkowy może się utrzymać.

Rynki akcji na Dalekim Wschodzie notują wzrosty. Wczoraj chińskie ministerstwo handlu poinformowało, że rozmowy handlowe z USA odbędą się „w najbliższych dniach”, ale nie podano dalszych szczegółów. Pfizer zakomunikował, że jego potencjalna szczepionka przeciwko Covid-19 jest na dobrej drodze do przeglądu regulacyjnego w październiku.

Wczoraj na rynek napłynęły mieszane komunikaty z amerykańskiego rynku pracy. Raport tygodniowy  o liczbie wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrósł, podczas gdy łączny raport o liczbie bezrobotnych spadł. Tygodniowy odczyt wyniósł 1,1 miliona, rosnąc z poziomu 971 000, podczas gdy ekonomiści spodziewali się 925 000. Łączny odczyt spadł z 15,58 mln do 14,84 mln. Raport tygodniowy daje bardziej aktualny obraz rynku pracy. Podkreśla to również potrzebę wypracowania pakietu stymulacyjnego. Odczyt indeksu Philly Fed dla przemysłu za sierpień wyniósł 17,2. Odczyt z czerwca wzrósł do 27,5, kiedy państwa ponownie otworzyły swoje gospodarki, więc jasne jest, że ożywienie słabnie.

Ropa i metale przemysłowe notowały wczoraj wyprzedaż z powodu pesymistycznych nastrojów. Ropa WTI i Brent znalazły się na minusie, choć powyżej dołków z sesji. Platyna zanotowała duży spadek, a miedź cofnęła się z najwyższego poziomu od ponad 25 miesięcy, do którego dotarła w środę.

Szereg głównych europejskich gospodarek opublikuje swoje wstępne raporty PMI dla przemysłu i usług za sierpień między godziną 9:15 a 10:30. W odniesieniu do produkcji, francuskie, niemieckie i brytyjskie raporty powinny wynosić odpowiednio 53,7, 52,5 i 53,9. Jeśli chodzi o usługi, przewiduje się, że aktualizacje dla Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii będą wynosić odpowiednio 56,3, 55,1 i 57. Oczekuje się, że raport CBI dotyczący oczekiwań w zakresie zamówień przemysłowych poprawi się do -35 z -46. Raport zostanie opublikowany o godzinie 12:00.

Oczekuje się, że kanadyjska sprzedaż detaliczna w czerwcu wyniesie 24,5%, co oznacza wzrost w porównaniu z 18,7% odnotowanymi w maju. Przewiduje się, że raport bez sprzedaży automatycznej wyniesie 15%. Odczyty zostaną opublikowane o godzinie 14:30. Wstępne raporty PMI dla przemysłu i usług z USA zostaną opublikowane o 15:45, a konsensus to odpowiednio 51,9 i 51. Przewiduje się, że raport sprzedaży istniejących domów w USA wyniesie 5,38 mln. Należy pamiętać, że najnowsze pozwolenia na budowę i raporty o rozpoczętych budowach zostały dobrze przyjęte. Dane mieszkaniowe zostaną opublikowane o godzinie 16:00.

Kurs euro względem dolara EUR/USD – para pozostaje w ruchu wzrostowym od kwietnia i jeżeli trend ten utrzyma się, celem może być 1,2000. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu w okolicy 1,1696 lub 1,1600.

Kurs funta wobec dolara GBP/USD – dopóki utrzymujemy się powyżej 1,3000, trend wzrostowy, który obserwujemy od końca czerwca, powinien być kontynuowany z celem na 1,3284. Spadek poniżej 1,3000 może skierować notowania na 1,2800.

Kurs euro do funta EUR/GBP – para w sierpniu głównie porusza się w konsolidacji, jednak spadki niżej powinny wyhamować przy poziomie 0,8938. Opór znajduje się w okolicy 0,9157.

Kurs dolara w relacji do jena USD/JPY – wczorajsza świeca można oznaczać odwrócenie, a wzrosty mogą wyhamować przy oporze w okolicy 107,15, gdzie znajduje się 100-dniowa MA. Jeżeli dojdzie do większych spadków, kolejnym celem może być 104,18.  

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 13 punktów do 6,026

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 75 punktów do 12,905

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 30 punktów do 4,941

Sentyment rynkowy CMC Markets

TESLA – przekroczenie przez kurs poziomu 2000 USD nie przestraszyło inwestorów. Większość klientów ma nieznacznie więcej długich pozycji, ale interesujący jest stosunek 73:27 pozycji długich do krótkich u najskuteczniejszych inwestorów. Widać, że spekulacja trwa w najlepsze.

POLAND 20 – istotnie przeważają długie pozycje. Nawet pomimo słabszej sesji wczoraj dzisiaj wszyscy klienci wyraźnie zwiększali zaangażowanie na wzrost.

GERMANY 30 – kolejny nieudany test poziomu 13000 skłonił większość do otwarcia krótkich pozycji. Dzisiaj część z nich została pozamykana i stosunek długie:krótkie poprawił się na 46:54. Najskuteczniejsi klienci zdecydowanie preferują długie pozycje (65%).

Odbicie w Europie, Sprzedaż detaliczna i PMI w centrum uwagi - 1

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk