• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) na poziomie 4,52 złotego. Polski przemysł zanotował w kwietniu spadek o ponad 1/4

W tym tygodniu nowe dane makro pokazały ogromny wpływ epidemii na gospodarki państw europejskich. W Polsce negatywnie zaskoczyły przede wszystkim wyniki produkcji przemysłowej, która w kwietniu zanotowała spadek w porównaniu miesięcznym o 25,5%. W zestawieniu rocznym nastąpił spadek o 24,7%, co jest wynikiem ponad dwukrotnie wyższym niż prognozowali analitycy. Spadki widać również między innymi w cenach produkcji, które obniżyły się o 1,3% r/r.

Problemy polskiej gospodarki zaczynają być widoczne również na rynku pracy, gdzie w kwietniu zanotowano międzyroczny spadek zatrudnienia o 2,1%. Natomiast dynamika wzrostu płac spadła z poziomu 6,3% (notowanego w marcu) do 1,9%. Sytuacja na rynku pracy w najbliższych miesiącach najprawdopodobniej nie będzie się też poprawiać. Nie należy również oczekiwać, że gospodarka europejska najgorszy okres ma już za sobą. Niemiecki indeks ZEW wzrósł do ponad 50 pkt, natomiast wskaźnik PMI jest nadal poniżej swojej długoterminowej średniej, lecz powoli zaczyna odbijać się od dna. Póki co można powiedzieć, że Europa ma za sobą jedynie okres największego pesymizmu, ale pod względem ekonomicznym sytuacja w najbliższych miesiącach wciąż będzie trudna.

Złoty w tym tygodniu umocnił się w stosunku do euro (EUR/PLN) i jego kurs w piątek rano był na poziomie 4,52 zł. Kurs euro do dolara (EUR/USD) oscylował na poziomie 1,093.

***

Komentarz walutowo-makroekonomiczny Malwiny Krakus, analityczki AKCENTY, międzynarodowej instytucji płatniczej rozliczającej i zabezpieczającej transakcje walutowe eksporterów i importerów z Europy Środkowej.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Akcenta

AKCENTA to międzynarodowa instytucja płatnicza, oferująca obsługę transakcji walutowych dla firm zajmujących się eksportem i importem.AKCENTA specjalizuje się w wymianie walut, realizacji płatności zagranicznych i transakcjach zabezpieczających kursy walut. Przewagami AKCENTY wobec banków są bardzo dobre oferowane kursy walut, które każdy Klient może negocjować, niskie opłaty za przelewy międzynarodowe oraz bezpłatne rachunki. Przewagą AKCENTY wobec kantorów internetowych jest specjalizacja w kierunku obsługi firm i pełna oferta usług walutowych uwzględniających potrzeby przedsiębiorstw, w tym transakcje z rynku terminowego (forwardy).AKCENTA działa na rynkach finansowych od ponad 20 lat, obecnie w 7 krajach Europy: w Czechach, Francji, Niemczech, Polsce, Rumunii oraz na Słowacji i Węgrzech. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk