• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) mocno wzrośnie względem dolara (USD)?! Koronawirus może namieszać. Złoto z dużym potencjałem do zwyżki

Zapoznaj się z najnowszym webinarem z serii "Co przyniesie tydzień?". Głównym tematem obecnego tygodnia jest sytuacja na Wall Street. Inwestorzy zadają sobie pytanie, czy będziemy mieli do czynienia z kontynuacją wzrostów. Jesteśmy po starcie sezonu wyników. Koronawirus miał olbrzymi wpływ na rynek, jednak wiele wyników jest lepszych od oczekiwań (chociażby wyniki banków). W trakcie weekendu mieliśmy do czynienia ze szczytem Unii Europejskiej. Inwestorzy przejawiali spore nadzieje, że uda się przepchnąć pakiet pomocowy.

Sytuacja na rynkach finansowych

Pakiet 250 miliardów kredytów. Konsolidacja na złocie. Kolejna fala wzrostowa na soi. Patrząc na sezon wyników, okazuje się, iż mamy do czynienia z pozytywnymi zaskoczeniami. Zestawienie rok do roku nie wygląda jednak już tak pozytywnie (z wyjątkiem spółek technologicznych). Ostatnio wszystkie dane są trochę zaburzone przez bony z pieniędzmi, które były rozdawane przez rząd Stanów Zjednoczonych. Spółki technologiczne są kluczowe pod względem tego, jak będzie zachowywał się rynek. Na razie są one podporą dla całego rynku. Spadki spółek technologicznych mogłyby doprowadzić do bardzo dużej korekty na rynkach. Notująca obecnie potężne dochody Tesla nastawia się na rynek chiński.

Zaskakujące dane z Chin

Dane gospodarcze z Chin zaskoczyły. 11% wzrostu PKB w Chinach (w zestaweiniu kwartał do kwartału). Z drugiej strony spadek inwestycji. Zdecydowana większość sektorów zaliczyła wzrost. Słaba sprzedaż paliw wskazuje jednak na to, że sytuacja w Chinach nie wróciła jeszcze całkiem do normy. Chiny są wciąż bardzo wysoko. Mamy bardzo interesującą sytuację na rynku złota, miedzi i amerykańskich obligacji. Polityka monetarna jest bardzo luźna. Złoto jest mocno niedowartościowane względem tego, co robią obecnie banki centralne. Mamy bardzo duże programy wsparcia dla gospodarki. W długim terminie złoto powinno więc zyskiwać, biorąc pod uwagę czynniki makroekonomiczne. Wiele wskazuje zatem, że pod koniec roku będziemy wyżej niż 1800 dolarów za jedną uncję złota. Notowania miedzi sugerują natomiast przyszłą konsolidację.

 

Kontynuacja wzrostów na kursie euro do dolara (EUR/USD)?

Jakiekolwiek środki przeznaczone dla europejskich gospodarek powinny mieć pozytywny wpływ dla kursu euro. Nie ma krótkoterminowych ryzyk dla tej waluty. Możliwa jest kontynuacja wzrostów na kursie euro do dolara (EUR/USD). Jeżeli koronawirus będzie odpuszczał, prawdopodobny jest większy rajd na kursie EUR/USD.

Notowania soi

Notowania soi mocno odbiły w ostatnim czasie. Dla przyszłych cen soi istotne stosunki między USA a Chinami. Obecnie występuje bardzo wiele napięć pomiędzy tymi krajami. W miarę zbliżania się wyborów prezydenckich w USA, trend ten może przyspieszać (Trump nakłaniany jest przez swój elektorat do zdecydowanych ataków na Chiny).

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Oskar Nawalany

Entuzjasta kryptowalut oraz inwestycji długoterminowych, absolwent Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się stosunkami gospodarczo-politycznymi oraz psychologią inwestowania.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk