• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) mocno w dół! Frank (CHF) najtańszy od czerwca, dolar (USD) od marca. Krajobraz po szczycie UE

Negocjacje podobno polegają na rozwiązaniach win-win i ostatni szczyt jest tego dobrym przykładem. Czytając relacje w mediach każdy dostał to, co chciał. Pewnym problemem jest jednak np. kwestia powiązania wypłat z praworządnością. Bo sukces świętują wszyscy. Polska i Niemcy zadowolone pomimo różnego stanowiska wobec tego zapisu.

Krajobraz po szczycie UE

Dzisiaj nad ranem w końcu poznaliśmy treść porozumienia ze szczytu Unii Europejskiej. Jest to jeden z tych szczytów, o których warto czytać w wielu różnych mediach. Każdy chyba odniósł tutaj sukces. Polacy i Węgrzy nie mają wprost połączenia praworządności z wypłatami pieniędzy. Niemcy i Holendrzy mają zapis o praworządności i powiązaniu jej z wypłatami pieniędzy. Państwa walczące o zmniejszenie wydatków zmniejszyły ilość dotacji kosztem pożyczek. Państwa walczące o pieniądze utrzymały łączną kwotę wsparcia. Wygląda na to, że wszyscy mogą ogłaszać sukces. Rynki kupują tę narrację. W górę idą zarówno giełdy, jak i waluty państw członkowskich, szczególnie naszego regionu.

Dobre dane z Polski

Główny Urząd Statystyczny podał dzisiaj dane na temat sprzedaży detalicznej w Polsce. Czerwiec był oczywiście wyraźnie lepszy od maja, ale to na co warto zwrócić uwagę, to fakt, że był zaledwie 1,9% gorszy od czerwca zeszłego roku. Był to kolejny dobry sygnał dla polskiego złotego. W rezultacie po raz kolejny euro (EUR/PLN) staniało do poziomu 4,40 zł. Pociągnęło to za sobą inne waluty. Frank (CHF/PLN) jest najtańszy od czerwca, a dolar (USD/PLN) od marca tego roku.

Metale szlachetne w górę

Pomimo korzystnego, wydawać by się mogło, rozwoju sytuacji w górę w dalszym ciągu idą metale szlachetne. Cena złota waha się bardzo blisko historycznych maksimów utrzymując poziomy powyżej 1800 dolarów za uncję. W górę mocno poszło w ostatnich dniach również srebro przebijając barierę 20 dolarów. Tutaj jednak musimy pamiętać, że maksima dla tej pary walutowej wynoszą niemal 50 dolarów po zwyżce z 2011 roku.

Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych brak ważnych odczytów.

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Maciej Przygórzewski

Główny ekspert walutowy Currency One, operatora serwisu Internetowykantor.pl. Od 8 lat w tej organizacji, obecnie jako Kierownik Działu Operacyjnego. Absolwent Wydziału Informatyki i Gospodarki Elektronicznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. Prywatnie pasjonat żeglarstwa i gier planszowych

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk