• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) do dolara (USD) w trendzie spadkowym. Zmienność pozostaje niska w oczekiwaniu na nowe informacje z linii USA – Chiny

Wczorajszy dzień był dość spokojny ze względu na brak ważnych danych i newsów. Kolejna runda negocjacji handlowych między USA a Chinami zaczyna się w czwartek, ale oczekiwania względem ich wyników zostały obniżone.

Donosi się, że rząd chiński nie będzie chciał zrobić ustępstw

w temacie swoich subsydiów oraz polityki przemysłowej, tym samym główne cele negocjacyjne raczej nie zostaną osiągnięte. Fakt, że obie strony usiądą do dalszych rozmów jest odbierane pozytywnie, a problem z ustępstwem na jednej płaszczyźnie ze strony Pekinu nie oznacza, że nie można zrobić kroku do przodu w innych tematach. Mówi się, że Chiny mogą obrać twardsze stanowisko w stosunku do USA ze względu na presję pod jaką znalazł się Donald Trump w związku z ukraińskim dochodzeniem dotyczącym impeachmentu. Jednocześnie sam Trump mógłby chcieć zrobić jakiś progres, aby odciągnąć uwagę od niewygodnego dla niego tematu.

Akcje amerykańskie zakończyły dzień na lekkim minusie będąc w ciągu dnia zarówno na widocznym plusie jak i minusie. Silne dane na temat NFP w piątek zmniejszyły obawy o spowolnienie gospodarcze w USA. W opozycji do tych danych są dane na temat PMI z USA, które poznaliśmy w minionym tygodniu. Produkcyjny ISM, który spadł do dziesięcioletniego minimum, a usługowy ISM spadający do poziomów nie widzianych od trzech lat spowodowały mocne tąpnięcie na giełdach. Wydaje się, że na ten moment inwestorzy starają się dostrzegać pozytywne dane z rynku pracy, ponieważ jak bardzo można być zaniepokojonym o stan gospodarki, kiedy stopa bezrobocia znajduje się na pięćdziesięcioletnich minimach?

W nocy opublikowano wynik ankiety Caxin w sektorze usług w Chinach, który wyniósł 51,3, podczas gdy oczekiwano poziomu 52,1. Odczyt jest na siedmiomiesięcznym minimum, jednak indeksy azjatyckie znalazły oparcie w oczekiwaniach względem rozmów na linii USA - Chiny.

Obawy o stan niemieckiej gospodarki rosną

w świetle wczorajszego słabego odczytu względem zamówień w przemyśle. Raport przedstawił spadek zamówień o 0,6% w sierpniu, co jest gorszym wynikiem od oczekiwanych -0,3%. Pokazuje to coraz gorszą sytuację w największej gospodarce Europy, dlatego też spekulacje odnośnie recesji dalej będą krążyć w środowisku inwestorskim.  

Niepokoje w Iraku - jednym z największych producentów OPEC, spowodowały wzrost cen ropy. Jest to drugi największy producent w kartelu, dlatego też obawy o podaż ropy są uzasadnione. 

O godz. 8 rano, poznaliśmy raport na temat produkcji przemysłowej m/m z Niemiec. Konsensus rynkowy zakładał spadek o 0,1%, natomiast faktycznie wskaźnik wzrósł o 0,3% co jest znaczącą poprawą względem spadku o 0,6% w lipcu. Niemieckie PPI oraz PPI z wyłączeniem cen najbardziej zmiennych zostanie opublikowany dziś o godz. 14:30. Oczekuje się wzrostu o odpowiednio 1,8% oraz 2,3% w ujęciu r/r. Dane te dadzą nam wskazówki względem popytu na poziomie fabryk. Wskaźnik PPI powinien wskazywać przyszłe odczyty CPI, ponieważ w pierwszej kolejności następuje zmiana popytu ze strony konsumentów, które wpływają na produkcję, a to następnie wpływa na ceny w sklepach.

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs pozostaje w szerszym trendzie spadkowym i jeżeli zniżka się utrzyma, kolejnym celem może być 1,0800. Opór znajduje się przy  1,1100. 

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – notowania spadają od ponad tygodnia, jednak jeśli utrzymają 50-dniową MA przy 1,2251, możliwy będzie retest 1,2600. Spadki mogą poprowadzić kurs w kierunku 1,2200. 

 

Kurs euro do funta EURGBP – dopóki znajdujemy się powyżej 200-dniowej MA przy 0,8833 perspektywa pozostaje wzrostowa, a poziom 0,9000 może stać się oporem. Przełamanie poniżej 0,8786 może z kolei doprowadzić kurs do 0,8724.

  

Kurs dolara do jena USDJPY – dopóki kurs utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 106,99, ruch spadkowy może być kontynuowany z celem na 106,00. Poziom 108,47 może stanowić opór dla wzrostów.

Indeks FTSE 100 -  oczekiwany wzrost na otwarcie o 4 punkty do 7 212.

Indeks DAX - oczekiwany wzrost na otwarcie o 5 punktów do 12 122.

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 9 punktów do 5 530.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – sentyment na kontrakcie na niemiecki DAX wskazuje na rosnące bycze nastroje wśród Klientów: w chwili obecnej 53% wszystkich otwartych pozycji na tym instrumencie to transakcje Kup, ze wzrostem o dwa punkty w stosunku do wczorajszych danych. Po stronie wartości 62% to pozycje długie,  w tym przypadku odnotowano wzrost o 4 punkty procentowe w stosunku do poniedziałku.

US 30 –  Klienci CMC Markets przeprowadzających transakcje na kontrakcie na amerykański indeks Dow Jones pozostają nastawieni niedźwiedzio: pod względem ilości Klientów w chwili obecnej pozycje Sprzedaj stanowią 60% (wzrost o dwa punkty w stosunku do wczoraj), a po stronie wartości transakcji – 63% pozycji krótkich z 6 punktowym wzrostem od poniedziałku.

Kurs euro do dolara EUR/USD – przeważająca część Klientów posiadających otwarte pozycje na ten parze walutowej wciąż oczekuje umacniania się euro w stosunku do dolara: ilościowo pozycje Kup stanowią w chwili obecnej 60%, a pod względem wartości otwartych transakcji, pozycje długie dominują w 64%. Dane te pozostają identyczne jak odczyty poniedziałkowe.

Zmienność pozostaje niska w oczekiwaniu na nowe informacje z linii USA – Chiny - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk