• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) do dolara (USD) w konsolidacji. Niedźwiedzi sentyment na rynkach, dane z rynku pracy USA na radarze

Rynki akcji w Europie i USA notowały wczoraj agresywną wyprzedaż z powodu obaw związanych z koronawirusem. Wzrost wskaźnika nowych zakażeń Covid-19 w krajach, które złagodziły ograniczenia blokowania, wzbudził niepokój wśród inwestorów. Postępy, jakie poczyniono w zakresie opanowania kryzysu zdrowotnego i ponownego otwarcia gospodarek, mogą teraz zostać zaprzepaszczone, ponieważ kraje takie jak Niemcy, Chiny i Korea Południowa doświadczają ponownego wzrostu zachorowań. FTSE 100 stracił nieco ponad 1,5%, podczas gdy DAX, CAC 40 i FTSEMIB spadły o ponad 2%. Wielka Brytania dopiero niedawno określiła plany złagodzenia swoich ograniczeń, więc jest mniej prawdopodobne, że liczba nowych przypadków wzrośnie.

Sytuacja na rnku akcji. Obawy przed koronawirusem

Rynki akcji w USA rozpoczęły sesję stosunkowo spokojnie, ale presja sprzedaży wzrosła po kilku godzinach handlu. Jerome Powell, szef Rezerwy Federalnej, powiedział, że ryzyko spadku jest znaczne, a problemy gospodarcze mogą trwać przez dłuższy czas. Władze USA przekazały już na ten problem ogromne sumy pieniędzy, ale Powell powiedział, że warto rozważyć więcej bodźców fiskalnych. Istnieje obawa, że gospodarka USA może utknąć w przedłużającej się recesji, jeśli sytuacja nie zostanie rozwiązana prawidłowo. Traderzy szybko obcinali swoje pozycje kapitałowe. Ponad połowa stanów w USA podjęła działania w celu ponownego otwarcia swoich gospodarek w takiej czy innej formie, dlatego rynki obawiają się możliwości skokowego wzrostu nowych przypadków Covid-19.

Rynki giełdowe na Dalekim Wschodzie również spadały, ponieważ obawy zdrowotne osłabiły nastroje w tej części świata. Rosną obawy, że przez koronawirus będzie głównym problemem jeszcze przez dłuższy czas. Stopa bezrobocia w Australii wzrosła do 6,2%, podczas gdy zmiana zatrudnienia wyniosła -594,000, w wyniku czego wskaźnik CMC AUD notował spadki.

Przejście na strategię ograniczania ryzyka przez traderów spowodowało wzrosty na rynku złota. Metal jest uważany za bezpieczną przystań, dlatego odnotował wzrost popytu. W ciągu ostatnich kilku tygodni złoto było względnie spokojne. Metal osiągnął najwyższy poziom od ponad siedmiu lat w zeszłym miesiącu i chociaż od tego czasu widzieliśmy odreagowanie, nadal obowiązuje szerszy trend wzrostowy.

Rynek ropy naftowej notował wczoraj dużą zmienność, gdy energia skoczyła po raporcie EIA, który pokazał, że zapasy ropy w USA niespodziewanie spadły o 745 000 baryłek - traderzy spodziewali się wzrostu o 3,8 miliona baryłek. Po raz pierwszy od stycznia spadły zapasy ropy w USA. Publikacja wykazała również, że zapasy benzyny spadły o 3,51 miliona baryłek - bardziej niż oczekiwano. Liczby wskazują na wzrost zużycia energii w USA. Mimo tych danych, towar zanotował zniżkę. Wydaje się, że obawy widoczne na rynku akcji, obecne są również na rynku energii.

Spadek gospodarczy spowodowany kryzysem koronawirusa ujawnił się w danych z Wielkiej Brytanii. Wstępny odczyt PKB w pierwszym kwartale wyniósł -1,6% w skali rocznej, podczas gdy szacunek wyniósł -2,1%. W ujęciu kwartalnym odczyt wyniósł -2%, a ekonomiści spodziewali się -2,5%. Odczyt w 2019 r. Wyniósł 0,0%. Jest wysoce prawdopodobne, że Wielka Brytania jest na dobrej drodze do recesji technicznej, ale prawdziwe pytania brzmią, jak głęboki będzie skurcz i jak długo on potrwa?

Najnowsze dane PPI z USA również podkreśliły wpływ kryzysu zdrowotnego. Odczyt za kwiecień wyniósł -1,2%, spadając z 0,7% w marcu. Odczyt bazowy wyniósł 0,6%, co było znacznym spadkiem w porównaniu z 1,4% w poprzedniej aktualizacji. Popyt na poziomie fabryk prawdopodobnie przełoży się na konsumenta w postaci niższej stopy CPI.

Wczoraj wieczorem Andrew Bailey, szef Banku Anglii, powiedział w wywiadzie, że wprowadzono program QE, aby odciążyć rząd z presji. Bailey zasugerował, że istnieje również opcja zwiększenia programu QE.

Hiszpański CPI ma wynieść -0,6%, a odczyt zostanie ogłoszony o 9:00. Oczekuje się, że liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniesie 2,5 miliona, co byłoby spadkiem w stosunku do 3,16 miliona opublikowanych w zeszłym tygodniu. Aktualizacja zostanie podana o godzinie 14:30. Dolar kanadyjski może notować zmienność dziś po południu, kiedy o 16:30 przemówi Stephen Poloz, szef Banku Kanady.

Istotne pary walutowe na rynku Forex

Kurs euro wobec złotego EURUSD – kurs znajdował się ostatnio w konsolidacji a przełamanie poniżej 1,0768 może otworzyć drogę na 1,0636. Wzrost  tego miejsca ma szansę wyhamować na oporze przy 1,1000.    

 

Kurs funta względem dolara GBPUSD – para miała ostatnio problem z obraniem kierunku, ale dopóki utrzymuje się poniżej 50-dniowej MA przy 1,2371, tendencja pozostaje spadkowa i kurs może się kierować na 1,2165. 200-dniowa MA przy 1,2650 może stanowić opór.

 

Kurs euro w relacji do funta EURGBP – dopóki utrzymujemy się powyżej 100-dniowej MA, przy 0,8659, tendencja pozostaje wzrostowa, a poziom 0,8865 stanowi opór. Przełamanie 0,8659 może otworzyć drogę na test 0,8600.

Kurs dolara w stosunku do jena USDJPY – kurs notował spadki od marca, a przełamanie poniżej 106,00 może skierować parę na 104,00. Poziom 108,22 oraz 200-dniowa MA stanowi teraz opór. 

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 64 punkty, przy 5,840

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 72 punkty, przy 10,470

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 32 punkty, przy 4,312    

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk