• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) do dolara (USD) - oczekiwanie na dalsze wzrosty. Spokojniejszy start w Europie, dane z rynku pracy Wlk. Brytanii w centrum uwagi

Europejskie rynki akcji zachowywały się wczoraj w dość mieszany sposób. FTSE 100 mocno ucierpiał przez kontynuację wzrostów na funcie. Inwestorzy czekają na czwartkowe posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego i nadal spekuluje się na temat możliwości poluzowania polityki pieniężnej.

Mówi się, że EBC obniży stopy procentowe,

uruchomi program skupu obligacji skarbowych, a może jedno i drugie. Niemcy są potęgą Europy, a ich gospodarka skurczyła się w drugim kwartale. Pogłoski na temat recesji wciąż powracają. Na poprzednim spotkaniu EBC Mario Draghi wezwał do rozważenia bodźca fiskalnego, stwierdzając, że bodziec pieniężny nie może załatwić wszystkiego. Mówiono, że Niemcy rozważają uruchomienie pakietu bodźców fiskalnych, ale niektórzy w rządzie niemieckim są przeciwni takiemu posunięciu.

W nocy Chiny opublikowały najnowsze dane o inflacji. Wskaźnik CPI wyniósł 2,8%, podczas gdy ekonomiści oczekiwali 2,6%. poprzedni odczyt wynosił 2,8%. Chiński PPI wyniósł -0,8%, a szacunki mówiły o -0,9%. Ceny wieprzowiny wzrosły w wyniku pomoru świń, co było czynnikiem wpływającym na odczyt inflacji, więc popyt może nie być tak wysoki, jak sugeruje to publikacja.

W Wlk. Brytanii parlament został zawieszony i zostanie ponownie otwarty w połowie października. Johnson musi albo uzyskać poparcie większości posłów, by zrealizować Brexit bez porozumienia do 19 października, albo będzie zmuszony starać się o przedłużenie z UE.

Rynki akcji w USA

rozpoczęły tydzień wyjątkowo pozytywnie, jednak niektóre wzrosty nie trwały długo, a sesja zakończyła się mieszaną nutą. To był spokojny dzień pod względem wiadomości gospodarczych z USA. Stany Zjednoczone i Chiny mają się spotkać w przyszłym miesiącu i według Stevena Mnuchina, sekretarza skarbu USA, Stany są przygotowane do zawarcia umowy, o ile będzie to dobre dla USA. Brak wrogiego nastawienia prawdopodobnie utrzyma giełdy w ruchu wzrostowym.

Wczoraj funt szterling osiągnął pozytywny wynik, ponieważ gospodarka Wielkiej Brytanii wydaje się być w lepszej kondycji niż oczekiwali inwestorzy. Szacunkowy PKB na lipiec wyniósł 0,3%, a ekonomiści spodziewali się 0,1%. Brexit nadal dominuje w nagłówkach politycznych, a premier Johnson wyraził chęć zawarcia umowy z UE, co przyczyniło się do pozytywnego posunięcia funta.

Złoto przeszło dużą wyprzedaż pod koniec ubiegłego tygodnia. Wczoraj kurs znalazł się poniżej 1500 $ - po raz pierwszy od końca sierpnia. Pozytywny ruch, który nastąpił na Wall Street na początku sesji handlowej, skłonił inwestorów do porzucenia bezpiecznego metalu. Dolar amerykański również spadł wczoraj, a to jest oznaką słabości złota, gdy traci ono na wartości w dniu, w którym dolar jest słaby.

Na rynku ropy

wczoraj obserwowaliśmy wzrosty po tym, jak książę Abdulaziz bin Salman, nowy saudyjski minister energii, powiedział, że skoordynowany plan utrzymywania niskiej produkcji ropy naftowej wśród członków OPEC i członków spoza OPEC będzie trwać “dopóki śmierć nas nie rozłączy”. Informacja ta skłoniła inwestorów do zakupów, ponieważ ropa jest stosunkowo tania w świetle obaw geopolitycznych i gospodarczych.

O godz. 10:30 Wlk. Brytania opublikuje dane dotyczące bezrobocia i zarobków. Stopa bezrobocia ma się utrzymać na stałym poziomie 3,9%, a zarobki bez premii powinny wynieść 3,8%.  

 

Kurs euro do dolara EURUSD – jeśli kurs utrzyma się powyżej 1,1000, notowania mogą skierować się na 1,1164. Jeżeli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, kolejnym celem będzie 1,0900. 

 

Kurs funta do dolara GBPUSD – świeca dzienna z ostatniej środy, może być młotkiem, a przełamanie powyżej 1,2200 może poprowadzić notowania w kierunku 1,2400. Wsparcie znajduje się przy 1,1900, a szerszy ruch spadkowy może być kontynuowany.

 

Kurs euro do funta EURGBP – tygodniowa świeca z połowy sierpnia okazała się być formacją odwrócenia. Jeżeli kierunek spadkowy utrzyma się, celem może być poziom 0,8872. Odbicie może poprowadzić notowania w kierunku 0,9200.

Kurs dolara do jena USDJPY –  kurs odbił w zeszłym tygodniu i przełamał powyżej 107,15, gdzie znajduje się 50-dniowa MA. Notowania mogą kierować się na poziom 108,27 (100-dniowa MA). Jeśli szerszy trend spadkowy będzie kontynuowany, cena może dotrzeć do 104,50. 

 

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 15 punktów do 7,220.

Indeks DAX - oczekiwany spadek na otwarcie o 16 punktów do 12,210.

Indeks CAC 40 -  oczekiwany spadek na otwarcie o 5 punktów do 5,583.

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany30  – wśród klientów CMC Markets utrzymujących pozycje na kontraktach CFD na niemiecki indeks przeważają oczekiwania spadkowe. 60% klientów posiada otwarte pozycje krótkie, które stanowią 67% wartości wszystkich otwartych pozycji. Ilość klientów z pozycjami krótki wzrosła dziś o 1 punkt procentowy, jednak ich wartość spadła o tyle samo.

Kurs euro do dolara EUR/USD – przeprowadzający transakcje na rynku Forex za pośrednictwem platformy transakcyjnej CMC Markets oczekują kontynuacji ruchu wzrostowego na kursie euro do dolara EUR/USD – 61% klientów posiada obecnie otwarte pozycje długie, stanowiące 68% wartości wszystkich pozycji otwartych na tej parze. Zmiana względem końca wczorajszego dnia symboliczna – wartość pozycji długich wzrosła o 1 punkt procentowych, a ilość klientów nie zmieniła się.

Cena złota -  pomimo silnych spadków na złocie nastawienie klientów CMC Markets jest wyraźne pro wzrostowe – 68% z nich posiada otwarte pozycje długie, a ich wartość wzrosła dziś o 3 punkty procentowe i stanowi obecnie  70% wartości wszystkich utrzymywanych na tym instrumencie pozycji.

Chcesz przeliczyć ile zapłacisz za wymianę euro, dolara, funta czy franka szwajcarskiego? Nic prostszego! Skorzystaj z kalkulatora walutowego opartego o aktualne kursy średnie NBP!

Kalkulator walutowy

Spokojniejszy start w Europie, dane z rynku pracy Wlk. Brytanii w centrum uwagi - 1

Sentyment rynkowy CMC Markets

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk