• Odbierz prezent
Kurs euro (EUR) do dolara (USD). Notowania dolara australijskiego względem amerykańskiej waluty. Australia walczy z koronawirusem

Władze australijskiego stanu Victoria, gdzie od pewnego czasu notuje się sporo nowych zakażeń COVID-19 (671 w niedzielę), ogłosiły dzisiaj decyzję o zacieśnieniu restrykcji - od 6 sierpnia będzie obowiązywał trzeci poziom zagrożenia, a w Melbourne od wczoraj obowiązuje czwarty. To oznacza m.in. ograniczenia w opuszczaniu domów (tylko w warunkach wyraźnej potrzeby), oraz zamknięcie centrów handlowych, barów, restauracji itd., oraz przywrócenie nauki zdalnej przez młodzież szkolną. Innymi słowy powracają restrykcje dość zbliżone do tych, które były na wiosnę.

Teoretycznie jest tak w jednym stanie Australii, ale drugim najbardziej zaludnionym, co w efekcie będzie rzutować na perspektywy całej australijskiej gospodarki. Dla rynków będzie to też sygnał, że obostrzenia obecne na wiosnę mogą powrócić.

Australijski pretekst - 1

Wykres dzienny kursu dolara australijskiego względem amerykańskiego AUDUSD

Na wykresie "aussie" widać kontynuację tendencji spadkowej zapoczątkowanej w piątek. Kluczowe wsparcie to rejon 0,7061. Istotne mogą okazać się informacje po jutrzejszym posiedzeniu Banku Australii - prezes Lowe wykluczał w ostatnich tygodniach możliwość wdrożenia ujemnych stóp procentowych, ale mogą pojawić się wypowiedzi zapowiadające zwiększenie skali QE.

Informacje z Australii przełamują pewien schemat myślowy z ostatnich tygodni (nic strasznego nie może się stać, gdyż lockdowny nie powrócą). Optymizm widać na rynkach akcji - inwestorzy liczą na rychłe uchwalenie czwartego pakietu fiskalnego przez Kongres? Do przyspieszenia negocjacji wezwał dzisiaj Donald Trump. Dolar jednak kontynuuje obserwowane rano odbicie na szerokim rynku. Dane makro z USA wypadły mieszanie - w lipcu cofnął się przemysłowy PMI, a ISM wzrósł tylko nieznacznie. Negatywnej reakcji na to zbytnio nie ma, co może być dowodem na zmianę podejścia inwestorów. Zwracałem na to uwagę w rannym wpisie.

Na kursie EURUSD mimo dobrych odczytów PMI ze strefy euro mieliśmy dzisiaj zjazd do wsparcia przy 1,1697 (dołek z 28 lipca), które na razie spełniło swoją rolę. Negatywne sygnały daje jednak dzienny RSI9, który narusza półtoraroczną linię trendu wzrostowego.

Australijski pretekst - 2

Wykres dzienny kursu euro do dolara EURUSD

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk