• Odbierz prezent
Kurs euro do złotego na poziomie 4,23 PLN. Dolar po 3,81 zł. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy

Prezydent Trump podpisał z wicepremierem Chin pierwszą część porozumienia handlowego, które obniża część amerykańskich ceł w zamian za zwiększenie importu amerykańskich towarów do Chin.

Potwierdziły się szacunki GUS na temat inflacji w Polsce, która w ujęciu rocznym wzrosła o 3,4%, co oznacza, że w 2019 roku ceny rosły najmocniej od około siedmiu lat. Żywność podrożała o około 7,5%, rekordy wzrostów cen sięgają ponad 32% (rdr) jak w przypadku cen wywozu śmieci, ale widoczne wzrosty widać także w cenach usług.

Wg agencji Bloomerg liczba rejestracji nowych samochodów w UE wzrosła w grudniu aż o 21%, co z kolei o ponad 1% zwiększyło całą roczną sprzedaż pojazdów. Na wzrost miały wpływ surowsze normy spalin oraz skuteczniejsze zachęty dla klientów.

W Wielkiej Brytanii spadła inflacja konsumencka, a dane o PKB sprawiły, że powróciła dyskusja na temat redukcji stóp procentowych. Tymczasem premier Johnson zaproponował uczczenie wyjścia z UE uderzeniami w dzwony Big Bena. Ostatecznie propozycja została jednak odrzucona przez Izbę Gmin jako za droga.

Dolar ma się dobrze

Kondycję dolara poprawiają m.in. świetne wyniki sprzedaży detalicznej i spadek liczby zasiłków dla bezrobotnych mimo niskiej inflacji producenckiej. Stosunkowo niewielki wpływ na dolara miało zamknięcie pierwszej fazy porozumień handlowych między USA a Chinami. Zaś na euro nie wpłynęły specjalnie informacje z grudniowego posiedzenia ECB, w którym zaleca się czujność w ocenie środków stymulowania monetarnego. Dziś średni kurs euro do dolara EUR/USD wynosi 1,11.

Kurs euro do dolara EUR/USD

Ostrożny optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.01.2020 - 1źródło: bankier.pl

Systematyczne poprawki

Mocnemu od początku roku złotemu pomaga niezła kondycja euro, a także spokój na kursie euro do dolara EUR/USD i stabilna inflacja bazowa w strefie euro. To pozwala na niezłe zamknięcie tygodnia i kurs euro do złotego EUR/PLN na poziomie 4,23.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Ostrożny optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.01.2020 - 2źródło: bankier.pl

„Na zielono”

W kontekście podpisania pierwszej części porozumienia handlowego między USA a Chinami, dobrych danych makro z amerykańskiej gospodarki oraz indeksu Fed z Filadelfii dolar ma się dobrze. Tydzień nie przyniósł większych zaskoczeń na kursie dolara do złotego USD/PLN i dziś średni kurs wyniósł 3,81.

Kurs dolara do złotego USD/PLN

Ostrożny optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.01.2020 - 3źródło: bankier.pl

Mocny frank

Kurs euro do franka EUR/CHF w tym tygodniu osiągnął najniższą wartość od 2017 roku. Efektem silnego umocnienia się szwajcarskiej waluty wobec euro i dolara jest też jej umocnienie się wobec złotówki. I to wszystko w kontekście dobrej kondycji polskiej waluty. Tydzień kończy się kursem CHF/PLN na poziomie 3,94.

Kurs franka do złotego CHF/PLN

Ostrożny optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.01.2020 - 4źródło: bankier.pl

Ucieczka od 5 zł

Bardziej dane makro niż zbliżający się Brexit mają wpływ na funta, a niski poziom inflacji bazowej pozwala realnie myśleć o obniżce stóp procentowych. Opublikowane w tym tygodniu dane nieco osłabiły funta w stosunku do głównych walut oraz złotówki. Wycena brytyjskiej waluty spadła poniżej 5 zł, a dziś średni kurs funta do złotego GBP/PLN wynosi 4,97.

Kurs funta do złotego GBP/PLN

Ostrożny optymizm. Podsumowanie tygodnia. Komentarz walutowy 13-17.01.2020 - 5źródło: Bankier.pl

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Analitycy walutowi Ekantor.pl

Zespół analityków internetowego kantoru wymiany walut Ekantor.pl zajmuje się śledzeniem zmian zachodzących na rynku Forex oraz analizowaniem bieżących danych makroekonomicznych. Wnioski przedstawiane są w postaci komentarzy walutowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk