Reklama
WIG82 745,58+1,45%
WIG202 436,05+1,72%
EUR / PLN4,30-0,06%
USD / PLN3,99+0,07%
CHF / PLN4,43+0,05%
GBP / PLN5,04+0,09%
EUR / USD1,08-0,11%
DAX18 492,49+0,08%
FT-SE7 952,60+0,26%
CAC 408 205,81+0,01%
DJI39 807,37+0,12%
S&P 5005 254,35+0,11%
ROPA BRENT87,07+1,60%
ROPA WTI82,70+1,20%
ZŁOTO2 234,24+0,06%
SREBRO25,03+1,87%

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

twitter
youtube
facebook
instagram
linkedin
Reklama
Reklama

Kurs euro do złotego (EUR/PLN) waha się w widełkach 4,24-4,26 zł. Dane ze strefy euro znów rozczarowały

Anna Wrzesińska | 17:11 24 lipiec 2019
Reklama
Aa
Udostępnij
facebook
twitter
linkedin
wykop

Kolejne sygnały z europejskich gospodarek nie nastrajają pozytywnie. Czy jest się czego obawiać?

Poranna publikacja

wstępnych lipcowych danych PMI dla Francji wyraźnie rozczarowała, pokazując spadek indeksów tak dla przemysłu, jak i usług w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Niedługo później nadeszły słabe dane dla Niemiec, gdzie zaobserwowaliśmy kolejny drastyczny spadek aktywności w przemyśle, mocno rozmijający się z oczekiwaniami (43,1 wobec 45,1). Z tak niskim odczytem, który sugeruje wyraźne kurczenie się sektora w największej gospodarce strefy euro, ostatnim razem mieliśmy do czynienia niemal 7 lat temu.

 

Uwzględniając spore wagi wskazań dla Niemiec i Francji w indeksach dla strefy euro, nikogo nie zaskoczyło, że po słabych publikacjach dla tych gospodarek, nadeszły słabe dane dla wspólnego bloku. W ich przypadku, podobnie jak w przypadku informacji dla Niemiec, rozczarował jednak jedynie przemysł. Indeks dla usług znalazł się na poziomie niższym niż miesiąc wcześniej, aczkolwiek jego spadek był oczekiwany.


Indeksy PMI dla strefy euro (2016-2019)

Reklama


indeks PMI

indeks PMI

Źródło: Bloomberg Data: 24/07/19
Legenda:
Kolor turkusowy – indeks dla usług

Kolor granatowy – indeks dla przemysłu
Kolor szary – indeks zbiorczy

Rynek na dzisiejsze dane zareagował negatywnie, kontynuując wyprzedaż wspólnej europejskiej waluty z poprzedniego dnia. Jest to związane nie tylko z tym, że obrazują one pogorszenie sytuacji w europejskich gospodarkach, ale również dlatego, że mogą sugerować większą potrzebę działania ze strony EBC, nakładając większą presję na bank centralny.

W konsekwencji porannej publikacji wzrosła wycena rynkowego prawdopodobieństwa cięcia stóp procentowych w strefie euro. Inwestorzy obecnie podzieleni są mniej więcej po połowie w kwestii tego, czy EBC podejmie decyzję o cięciach już jutro, czy jednak wstrzyma się (proporcja: 45-55). Większa część rynku sądzi, że bank centralny obetnie stopy procentowe podczas spotkania we wrześniu. Obecnie rynek szacuje prawdopodobieństwo zrealizowania się takiego scenariusza na około 75%, wobec około 63% notowanych dzień wcześniej.


SPOJRZENIE NA GŁÓWNE WALUTY

Reklama

 

Kurs euro EUR

Kurs euro do złotego EUR/PLN we wtorek wzrósł o 0,2%, wahając się w widełkach 4,24-4,26. W relacji do głównych walut, euro doświadczyło jednak wyprzedaży. Dzisiejsze dane PMI napływające ze strefy euro dołożyły presji na wspólną europejską walutę. Naszym zdaniem jednak oczekiwania rynku względem luzowania ze strony Europejskiego Banku Centralnego są przesadzone. Sytuacja makroekonomiczna strefy euro nie jest przesadnie zła: słabość widać szczególnie w sektorze przemysłu, sektor usług radzi sobie jednak względnie dobrze. Sytuacja na rynku pracy ulega poprawie, co powinno nadal wspierać konsumpcję i wzrost gospodarczy w krajach wspólnego bloku.

 

Uwzględniając ograniczone możliwości banku centralnego do działania, liczymy na to, że EBC przed podjęciem ewentualnej decyzji o wspieraniu europejskich gospodarek na szerszą skalę będzie wolał – co najmniej – zaczekać na kolejne odczyty z gospodarek, aby ocenić, czy sytuacja tego wymaga. 

 

Kurs funta GBP

Reklama

Kurs funta do złotego GBP/PLN we wtorek wzrósł o 0,4%, wahając się w widełkach 4,72-4,75. Rynki przyjęły wczorajszą informację o wyborze Borisa Johnsona na lidera Partii Konserwatywnej i – w konsekwencji – na nowego premiera dość spokojnie. Funt nawet zyskiwał, zarówno niedługo przed ogłoszeniem wyników, jak i już po. Nie jest to zaskoczeniem, biorąc pod uwagę, że zwycięstwo Johnsona było niemal 

pewne przed ogłoszeniem wyników. Rynek na perspektywę jego wyboru na lidera Torysów reagował wcześniej.

 

W obecnej sytuacji warto obserwować dalsze kroki Johnsona, szczególnie to, czy zdecyduje się na przeprowadzenie przyspieszonych wyborów powszechnych, które mogą być niezbędne do rozwiązania impasu w Izbie Gmin, która dotychczas trzykrotnie odrzuciła porozumienie z UE w kwestii Brexitu wynegocjowane przez premier May.

 

Reklama

W kontekście minionego dnia warto wspomnieć o przemówieniu głównego ekonomisty Banku Anglii, Andy’ego Haldane’a, który stwierdził, iż jest „bardzo ostrożny” w kwestii potencjalnych obniżek stóp procentowych i będzie sprzeciwiał się takiemu ruchowi, chyba, że dojdzie do ostrego spowolnienia w gospodarce. Jego stanowisko kontrastuje z wypowiedziami reprezentantów pozostałych kluczowych banków centralnych jednak wydaje się uzasadnione – jeśli nie dojdzie do Brexitu bez porozumienia naszym zdaniem może dojść nawet do podwyżki stóp procentowych w Wielkiej Brytanii.

 

Kurs dolara USD

Kurs dolara do złotego USD/PLN we wtorek wzrósł o 0,7%, wahając się w widełkach 3,79-3,82. Amerykańska waluta zyskiwała również w relacji do głównych walut, mimo, że wczorajsze dane z USA rozczarowały. Dziś kurs dolara USD kontynuuje wzrost, w czym pomaga słabość wspólnej europejskiej waluty po publikacji rozczarowujących danych PMI. Analogiczne odczyty dla USA zostaną opublikowane w drugiej części środy. Uwaga im poświęcona będzie jednak najpewniej mniejsza niż w przypadku odczytów ze strefy euro. Dlatego, że po pierwsze, ostatnie odczyty PMI dla Stanów Zjednoczonych wskazywały na utrzymującą się ekspansję w przemyśle, którego kondycja stanowi największą bolączkę strefy euro. Po drugie, w perspektywie mamy istotniejszą publikację, a mianowicie piątkowy odczyt dynamiki PKB USA w drugim kwartale br., który skupi na sobie uwagę rynku i decydentów w banku centralnym. 

 

KLUCZOWE WYDARZENIA

15:45 – wstępny odczyt indeksów PMI dla USA w lipcu

Reklama

16:00 – dane o sprzedaży nowych nieruchomości w USA w czerwcu

  1. 17:00 – zaprzysiężenie Borisa Johnsona na premiera przez królową Elżbietę II

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Chcesz, żebyśmy opisali Twoją historię albo zajęli się jakimś problemem?

Masz ciekawy temat? Napisz do nas

Napisz do redakcji


Anna Wrzesińska

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.


Reklama

Czytaj dalej