• Odbierz prezent
Kurs euro do złotego EURPLN w okolicach lokalnego szczytu. Trump inicjatorem powrotu awersji do ryzyka

Dziś przypada ostatnia sesja „gorącego” tygodnia na rynku finansowym, który uwieńczy publikacja odczytów z amerykańskiego rynku pracy. Po wyraźnym przekazie ze strony Rezerwy Federalnej, że nie są planowane agresywne obniżki stóp procentowych, rynki przede wszystkim będą chciały zobaczyć czy dzisiejsze dane potwierdzą utrzymującą się wciąż dość dobrą koniunkturę w tym sektorze.

Konsensus rynkowy zakłada,

że w lipcu w sektorze pozarolniczym powstało 164 tys. nowych etatów wobec wzrostu o 224 tys. w czerwcu. Oczekiwana jest stabilizacja stopy bezrobocia na poziomie 3,7% w skali roku oraz przyśpieszenie dynamiki godzinowych zarobków do 3,2% z 3,1% w skali roku. Choć agresywne luzowanie polityki pieniężnej nie jest obecnie celem Fed, to dalsze dostosowanie polityki może być konieczne z uwagi na niepokojące odczyty z amerykańskiego sektora przemysłowego (wczorajszy odczyt ISM) czy też utrzymującą się niepewność w handlu światowym. Do tej pory negocjacje na linii USA-Chiny nie przyniosły przełomu, a Donald Trump od 1 września zapowiada kolejne cła na chińskie towary (10% taryfa ma być nałożona na chiński eksport wart 300 mld USD). Groźby amerykańskiego prezydenta popsuły nastroje na rynku w dniu wczorajszym i przyczyniły się do pogłębienia spadków na rynkach akcji.

Bank Anglii (BoE) zgodnie z oczekiwaniami

nie zmienił parametrów polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa została utrzymana na poziomie 0,75%. Perspektywy dla wzrostu gospodarczego pozostają niepewne. BoE zdecydował się na obniżenie prognoz dynamiki brytyjskiego PKB w obliczu spowolnienia globalnej koniunktury. W 2019 i 2020 roku bank oczekuje tempa wzrostu na poziomie 1,3% wobec odpowiednio 1,5% i 1,6% prognozowanych w maju. Co ciekawe, bank nie wyklucza podwyżki stóp procentowych aby utrzymać inflację na poziomie 2,0% celu. Co więcej, Mark Carney podkreślał, że w przypadku bezumownego Brexitu odpowiedź banku nie będzie natychmiastowa.

Na rynku krajowym utrzymuje się słabszy sentyment do złotego. W wyniku kontynuacji umocnienia dolara w dniu wczorajszym notowania kursu dolara do złotego USD/PLN dotarły w okolice 3,9000, czumu towarzyszyły również nienajlepsze nastroje rynkowe. Kurs euro do złotego EUR/PLN z kolei powrócił w okolice lokalnego szczytu z V.2019 roku w okolicy 4,3130. Silna deprecjacja złotego w ostatnim czasie sprawiła, że obecne poziomy cenowe mogą ponownie sprzyjać powrotowi popytu na PLN, który dziś głownie będzie pozostawał pod wpływem publikacji z USA.

Kurs euro do złotego EUR/PLN

Kurs euro do złotego EUR/PLN powrócił dzisiaj w okolice lokalnego szczytu z maja 2019 r., który wyznacza opór w rejonie 4,3130. W tych okolicy widzimy wzrost aktywności ze strony podażowej na tej parze. W sytuacji kontynuowania odreagowania notowania mogą powrócić w okolice linii Tenkan, która z poprzednim maksimum lokalnym wyznacza obecnie najbliższe wsparcie na poziomie 4,2990. Przełamanie okolic 4,3130 na gruncie analizy technicznej da zielone światło do ataku na tegoroczny szczyt.

Trump inicjatorem powrotu awersji do ryzyka - 1

 

Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale dziennym.

Kurs dolara do jena USD/JPY

Wczorajsza sesja zaowocowała dużą zmiennością na kursie dolara do jena USD/JPY. W obliczu wzrostu awersji do ryzyka obserwowaliśmy silne spadki na parze USD/JPY. Dziś widoczna jest kontynuacja tego ruchu i notowania kierują się w okolice wsparcia w postaci minimum z 25.VI. na poziomie 106,77 jenów za dolara. W przypadku przełamania tego poziomu para otworzy sobie drogę do powrotu w rejon minimum lokalnego ze I.2019 roku, czemu sprzyja układ średnich kroczących EMA w skali D1 (50-, 100- i 200-okresowej).

Trump inicjatorem powrotu awersji do ryzyka - 2

Wykres kursu dolara do jena USDJPY na interwale dziennym.

Notowania: USDPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/USDPLN/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk