• Sklep
  • Odbierz prezent
Kurs euro do złotego EUR/PLN oferuje bardzo stabilne warunki dla eksporterów i importerów

Dawno już eksporterzy i importerzy operujący w zakresie strefy euro nie mieli tak stabilnych warunków z tytułu ryzyka kursowego. Z par złotowych EUR/PLN jest od dłuższego czasu jedną z najbardziej stabilnych.

Od mniej więcej 1,5 roku kurs porusza się w trendzie bocznym ograniczonym od dołu poziomem 4,25, natomiast od góry 4,35 (i to uwzględniając już nawet lekki zapas).

 

Wykres tygodniowy kursu euro do złotego EUR/PLN
Wykres tygodniowy kursu euro do złotego EUR/PLN


Ostatnie miesiące przyniosły umocnienie złotego, które sprowadziło kurs EUR/PLN w obszar dolnego ograniczenia tego bocznego zakresu. Ostatnie dni już pokazują, że w miarę zbliżania się do 4,25 zaczyna się aktywować strona popytowa, dyskontująca obronę dotychczasowego zakresu. Jest to zgodne z „podręcznikiem”, a więc póki kurs definitywnie nie wybije się z obowiązującego progu zmienności, uczestnicy rynku będą angażować kapitał w scenariusz jego utrzymania.

WEBINAR: BUY SELL Signals – strategia automatyczna na konsolidację

Chcę dołączyć do webinaru!

Stabilizacji euro sprzyja też zachowanie w ostatnich miesiącach eurodolara. Choć od początku 2018 roku na głównej parze obowiązuje kierunek spadkowy, to przez ostatnich 11 miesięcy wyraźnie wytracił on wcześniejszą dynamikę.

Z par złotowych zdecydowanie chętniej na okresowe, dynamiczne korekty na rynkach akcyjnych reaguje dolar, czy frank szwajcarski, a więc waluty uznawane za tzw. bezpieczne przystanie. Jak wiemy, od okolic maja do jesieni zwyczajowo na rynkach akcyjnych mogą pojawić się korekty. Biorąc pod uwagę dotychczasowe zachowanie EUR/PLN, okres ten (o ile realizacja zysków na rynkach akcyjnych się pojawi), wpasowywałby się co najwyżej w przemieszczenie kursu (impulsem byłby przede wszystkim słabnący złoty) ponownie w kierunku ograniczenia górnego, czyli 4,35.

 

Notowania: EURPLN

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURPLN/

Tomasz Gessner

Analityk w Departamencie Doradztwa Inwestycyjnego w EFIX Dom Maklerski S.A., Monitoruje sytuację techniczną na rynkach finansowych (indeksy, towary, waluty, GPW) Z rynkiem związany od kilkunastu lat. W latach 2006-2010 pracował jako analityk w Domu Maklerskim IDM, a w latach 2010-2016 jako analityk w Domu Maklerskim BDM. Od 2006 współpracuje z portalem Stooq, gdzie komentuje bieżące wydarzenia na rynkach finansowych.  Absolwent Zarządzania i Marketingu w Wyższej Szkole Zarządzania i Bankowości w Poznaniu (specjalność Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze). Ukończył także Studia Podyplomowe "Inwestycje Kapitałowe" w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu, Studia Podyplomowe "Analiza finansowa w procesie inwestowania" oraz "Mistrzowie Rynków Finansowych" na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk