• Odbierz prezent
Kurs euro do korony norweskiej spada o 1%! Bank Norwegii podnosi główną stopę procentową

Tak jak było to opisywane w poprzednich komentarzach dotyczących czy Banku Norwegii czy też korony norweskiej (NOK) waluta ta pozostaje jedną z ciekawszych z grona krajów gospodarek rozwiniętych, a Norges Bank pozostaje jedynym bankiem centralnym który może dalej podnosić stopy procentowe.

Dziś zgodnie z oczekiwania Bank Norwegii podniósł główną stopę procentową o 25 pb. z 0,75 proc. do 1 proc., czyli najwyższego poziomu od 2015 roku.

1

Główna stopa procentowa w Norwegii. Źródło: tradingeconomics.

Co więcej w komunikacie banku pojawiła się informacja, że w przeciągu kolejnych sześciu miesięcy najprawdopodobniej Bank podniesie stopy po raz kolejny. „Nasza obecna ocena perspektyw i bilansu ryzyka sugeruje, że stopa procentowa będzie najprawdopodobniej podniesiona w ciągu najbliższego półrocza” powiedział szef NB Oystein Olsen w oświadczeniu.

W reakcji korona norweska umocniła się do euro o 1 proc., docierając do poziomów ostatnio obserwowanych cztery miesiące temu.

1

Notowania kursu euro do korony norweskiej EURNOK. Źródło: platforma Conotoxia.

Z kolei z punktu widzenia analizy fundamentalnej rozbieżność między działaniami EBC i NB powiększa się, gdyż pierwszy z banków centralnych odłożył w czasie podwyżki stóp, a drugi jest w cyklu zacieśniania polityki monetarnej.

Nota prawna

Notowania: EURNOK

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURNOK/

Daniel Kostecki

Główny Analityk Conotoxia Ltd. Absolwent ekonomii na Uniwersytecie Szczecińskim. Z rynkami finansowymi związany prywatnie od 2007 roku, a zawodowo od 2010. Laureat statuetki FxCuffs w kategorii Blog Roku oraz Osobowość Roku. Autor niezliczonej ilości komentarzy i analiz dotyczących sytuacji na rynkach finansowych oraz gość ogólnopolskich stacji telewizyjnych, prasy oraz radia.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk