• Odbierz prezent
Kurs euro do jena poniżej 132, euro do dolara przełamuje wzrostową linię trendu. Przegląd walut w piątek

Początek ostatniej sesji tego tygodnia przynosi pogorszenie nastrojów rynkowych. Co prawda włoski rząd porozumiał się w sprawie założeń budżetowych na przyszły rok, jednak kosztem wzrostu deficytu budżetowego do 2,4% PKB w 2019 roku.

Europejska waluta znajdowała się przez cały wczorajszy dzień pod presją sprzedających, co w konsekwencji doprowadziło do przełamania linii trendu wzrostowego na EUR/USD kształtującej się od połowy sierpnia tego roku. W wyhamowaniu deprecjacji euro nie pomogły nawet wyższe niż oczekiwano dane o dynamice cen i usług konsumpcyjnych w strefie euro. Zgodnie ze wstępnym odczytem inflacja HICP nieoczekiwanie przyśpieszyła we wrześniu do 2,2% r/r wobec oczekiwanych 2,0% r/r. Podczas piątkowej sesji natomiast uwaga będzie koncentrować się na wstępnym odczycie inflacji z gospodarki strefy euro, gdzie konsensus rynkowy zakłada wzrost wskaźnika CPI do 2,1% r/r oraz inflacji bazowej do 1,1% r/r, co stanowiłoby potwierdzenie dla nieco mniej gołębiej retoryki członków ECB.

Indeks dolara po kilkudniowej konsolidacji tuż powyżej 200-okresowej średniej EMA w skali dziennej powrócił do wzrostów. Wsparciem do powrotu do zwyżek były jastrzębie wypowiedzi Powell’a a także  potwierdzenie przez amerykański bank centralny planów kolejnych stopniowych podwyżek stóp procentowych. Większość członków Federalnego Komitetu Otwartego Rynku jest przekonana o dobrej kondycji  gospodarki USA, co potwierdził finalny odczyt amerykańskiego PKB za II kw. 2018 r. W wyniku wczorajszych silnych wzrostów notowaniom wspomnianego instrumentu udało się powrócić powyżej 50-okresowej średniej EMA w skali dziennej, która obecnie wyznacza wsparcie w rejonie 94,50 pkt. Dzisiaj z kolei waluta amerykańska będzie pozostawała pod wpływem danych o inflacji bazowej opartej o wydatki. Analitycy oczekują, że wskaźnik bazowy PCE w sierpniu ustabilizował się na poziomie 2,0% r/r.

Opracowany  przez Komisję Europejską wskaźnik nastrojów w polskiej gospodarce (ESI) we wrześniu spadł do poziomu 107,7 pkt., czyli był to najniższy odczyt w tym roku.  Spadły wskazania dla przemysłu, usług i konsumentów, natomiast lekki wzrost odnotowano dla budownictwa i handlu detalicznego.

Kursu euro do jena EURJPY

EUR/JPY znajduje się w fazie korekty impulsy wzrostowego kształtującego się od połowy sierpnia 2018r. Kurs powrócił poniżej okrągłego poziomu 132 jenów za euro. W sytuacji kontynuacji umocnienia jena względem euro notowania mogą kierować się w okolice geometrycznego wsparcia w rejonie 130,00, gdzie nastąpiłoby zrównanie się obecnej korekty spadkowej w stosunku 1:1 z maksymalną korektą spadkową w całej fali wzrostowej z poziomu 124,88. W tym rejonie zbiega się ze sobą 50- i 200-okresowa średnia EMA w skali dziennej oraz wypada 38,2% zniesienia Fibo całości wspomnianego impulsu. Silny opór wyznaczają maksima lokalne w rejonie 133,10.

Wykres kursu euro do złotego EURPLN na interwale dziennym
Wykres kursu euro do jena EURJPY na interwale dziennym


Kurs euro do dolara EURUSD

EUR/USD przełamał wczoraj linię trendu wzrostowego kształtującą się od połowy sierpnia tego roku, która obecnie ze zbiegająca się 100-okresową średnią EMA w skali dziennej wyznacza opór w rejonie 1,1690. Kurs pogłębia dzisiaj spadki.

Wykres kursu euro do dolara EURUSD na interwale dziennym
Wykres kursu euro do dolara EURUSD na interwale dziennym

Techniczny obraz rynku obecnie sprzyja stronie podażowej na tej parze. W przypadku kontynuacji umocnienia dolara, EUR/USD będzie kierował się w okolice strefy wsparcia w rejonie 1,1500/50.

 

Notowania: EURJPY

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURJPY/

Anna Wrzesińska

Senior Dealer w Noble Securities S.A. Aktywnie związana z rynkiem walutowym od 2005 roku. W handlu koncentruje się głównie na Price Action i poziomach Fibonacciego.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk