• Odbierz prezent
Kurs euro do funta (EUR/GBP) – została zachwiana dotychczasowa równowaga

Na interwale dziennym kursu euro do funta (EUR/GBP) pojawiło się zjawisko overbalance. Oznacza to, że została zachwiana dotychczasowa „równowaga” w fazie deprecjacji wspólnej waluty europejskiej. Objawia się to poprzez utworzenie przez popytowa stronę rynku wzrostowej fali , która jest dłuższa od dotychczasowej korekty.

Bezpośrednie porównanie korekty

z przełomu miesiąca sierpinia i września z bieżąca aprecjacją kursu euro wskazuje , że ta druga jest około 20 pipsów dłuższa. Być może niektórzy uznają, że to tylko 20 pipsów. Jednak spadki od szczytu 0.9320 zawierają kilka ruchów korekcyjnych (wzrostowych) i większość z nich nie przekraczała jednej figury. Ostatnie dziesięć świec dziennych tworzy fale wzrostowa o długości 150 pipsów. Myślę, że oczywistym jest, że ruchy wzrostowe są skutkiem aktywności popytu. Jeżeli ta aktywność wzrasta, to powinien to być sygnał ostrzegawczy dla posiadaczy krótkich pozycji. Nie bez znaczenia jest także czas. Korekty to zwykle krótki odpoczynek (2-5 dni)po którym tworzy się kolejny impuls, a aktualna faza wzrostów jest już dwa razy dłuższa.

Wskaźnik MACD

z głębokich wartości ujemnych powoli wraca w kierunku kluczowego poziomu rozdzielającego trend spadkowy od wzrostowego. Dolna linia Bollingera już uległa wypłaszczeniu i wkrótce przekonamy się jaka będzie reakcja na górne ograniczenie tego wskaźnika. Nie jest częstym zjawiskiem, kiedy cena ucieka poza zakres dwóch skrajnych linii Bollingera. . Można zatem stworzyć scenariusz, że najbliższy opór 0.8965 zatrzyma napór podaży zmuszając do testu wsparcia 0.8888. Jeżeli jednak opór zostanie pokonany to otworzy się przestrzeń do trwalszej fazy wzrostów kursu euro.

Opór wyższego rzędu wyznacza niebieska linia 0.9100.

Kurs euro do dolara (EUR/USD) – została zachwiana dotychczasowa równowaga - 1

Notowania: EURGBP

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURGBP/

Paweł Śliwa

Ekspert w Departamencie Rynków Nieregulowanych Dom Maklerski mBanku. Od 2005 r. prowadzi i organizuje szkolenia. Rynkami finansowymi zajmuje się od 1998 r., specjalizując się w Analizie Technicznej - jako teoretyk i praktyk inwestuje swoje oszczędności. Uczestnik licznych szkoleń i kursów w tym z Robertem Minerem. Założyciel i prezes Stowarzyszenia Analityków Technicznych - współpracuje ze Stowarzyszeniem Inwestorów Indywidualnych (Wall Street, Profesjonalny Inwestor, Akademia Tworzenia Kapitału), Fundacją Edukacji Rynku Kapitałowego i uczelniami wyższymi. Prywatnie mąż, tata i pasjonat rynków finansowych oraz samochodów terenowych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk