• Odbierz prezent
Kurs euro do funta (EUR/GBP) najwyżej od marca. Słabszy start w Europie, dane PKB z Wlk. Brytanii w centrum uwagi

Euro zdominowało wczoraj nagłówki gazet. Nie pojawiły się jednak żadne drastyczne działania, ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który utrzymał stopy procentowe i pakiet stymulacyjny bez zmian. Decydenci w banku centralnym stwierdzili, że nie ma potrzeby przesadnej reakcji na umocnienie wspólnej waluty. Dzięki niezwykle agresywnej polityce łagodzenia Fedu i niepewności co do przyszłych stosunków handlowych Wielkiej Brytanii z UE, euro poszybowało w górę. W sierpniu główny wskaźnik CPI dla strefy euro wyniósł -0,2%, to najniższy wynik od czterech lat.

EBC przewiduje, że główny CPI pozostanie ujemny przez kilka miesięcy, a następnie w 2021 r. zmieni się na dodatni. Najnowsze dane dotyczące usług i produkcji z bloku walutowego wskazują na ochłodzenie w ożywieniu, więc mocniejsze euro prawdopodobnie wpłynie na odbicie. W tym roku wskaźnik CPI ma wynieść 0,3%, bez zmian w stosunku do poprzedniej prognozy, podczas gdy nowa prognoza na 2021 r. wynosi 1%, w porównaniu z 0,8%. Obecnie oczekuje się, że gospodarka skurczy się o 8% w 2020 r., podczas gdy poprzednia wynosiła -8,7%. EBC prawdopodobnie nie jest na rękę silne euro, ale wydaje się, że bank nie ma na ten moment zamiaru podążać za działaniami Fedu.

Ciągła niepewność związana z sytuacją handlową między Wielką Brytanią a UE mocno uderzyła wczoraj w funta. Gdyby Wielka Brytania zakończyła negocjacje z UE, pozostając na podstawowych warunkach WTO w 2021 r., prawdopodobnie uderzyłoby to w obie strony, jednak inwestorzy uważają, że Wielka Brytania wypadłaby gorzej w takim wypadku. David Frost, główny negocjator Wielkiej Brytanii, powiedział, że wyzwania wciąż są aktualne, ale zespół jest zdecydowany by podjąć próbę porozumienia do połowy października. Obawa, że kompromis nie zostanie osiągnięty za mniej więcej pięć tygodni ciąży na brytyjskiej walucie.

Według ostatnich standardów zmienność na rynkach akcji była niska. Akcje w Europie w dużej mierze notowały wzrosty, jednak indeksy w USA przeszły na czerwone terytorium, co odbiło się na nastrojach. Rynki europejskie zakończyły na minusie. W USA sytuacja pogorszyła się, gdy NASDAQ 100 zamknął się ponad 2% na minusie, a S&P 500 zakończył wynikiem -1,7%. Sesja w Azji przebiegała spokojnie, a główne indeksy wykazują mieszane wyniki. Rynki europejskie mogą rozpocząć sesję spadkami.

Republikanie w Senacie nie przeforsowali pakietu pomocy związanego z koronawirusem. Ustawodawcy zaproponowali ustawę, która przewidywałaby zwiększenie zasiłku dla bezrobotnych o 300 dolarów tygodniowo. Proponowany pakiet zapewniłby fundusze szkołom i placówkom badawczym, a także zezwoliłby na nowe pożyczki dla małych firm. Demokraci domagają się bardziej hojnego pakietu. Ustawa nie przeszła, ale może wywołać dalsze rozmowy polityczne. Odczyt liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA wyniósł 884 000. Poprzedni raport został skorygowany z 881 000 do 884 000. Ekonomiści spodziewali się wyniku 846 000, więc w tym kontekście było to rozczarowanie. Widać wyraźnie, że spada odsetek nowych osób zgłaszających się po zasiłek. Główny wskaźnik PPI w sierpniu wyniósł -0,2%, co oznacza poprawę w stosunku do -0,4% odnotowanych w lipcu. Poprawa odczytu może oznaczać, że inflacja może wzrosnąć.

Indeks dolara notował wczoraj dużą zmienność. Przez większość dnia kurs był na minusie ze względu na wzrost wartości euro. Wieczorem udało mu się wyjść na plus. Trend wzrostowy dolara, który rozpoczął się w zeszłym tygodniu, jest nadal aktualny. W ciągu ostatniego miesiąca amerykańska waluta kilkukrotnie próbowała przełamać tendencję spadkową, jednak bezskutecznie. Złoto oddało część swoich wcześniejszych zysków z powodu umocnienia dolara, jednak w ostatnich kilku sesjach wygenerowało serię wyższych szczytów i wyższych dołków, więc trend wzrostowy jest nadal w grze. Rynek ropy znalazł się wczoraj pod presją. Raport Energy Information Administration wykazał, że zapasy ropy naftowej w USA wzrosły o 1,65 miliona baryłek, co zaskoczyło traderów, ponieważ konsensus przewidywał ponad 2 mln baryłek. W środę raport Amerykańskiego Instytutu Naftowego pokazał, że zapasy ropy wzrosły o 3 mln baryłek, podczas gdy ekonomiści spodziewali się spadku o 1,4 mln baryłek. Raporty wskazują na niższy popyt.

CPI w USA będzie w centrum uwagi, biorąc pod uwagę fakt, że Fed zapowiedział zmianę swojego celu inflacyjnego średnio na 2%. Oczekuje się, że sierpniowy odczyt CPI wzrośnie do 1,2% z 1%. Oczekuje się, że raport podstawowy utrzyma się na stabilnym poziomie 1,6%.

Kurs euro wobec dolara (EUR/USD) – para pozostawała w trendzie wzrostowym od kwietnia i jeżeli tendencja utrzyma się, kolejnym celem może być poziom 1,2000 lub 1,2140. Odreagowanie może wyhamować przy wsparciu na 1,1696 lub 1,1600.

Kurs funta w stosunku do dolara (GBP/USD) – para pozostaje w trendzie spadkowym od początku września, a dalsza zniżka może wyhamować na wsparciu przy 1,2738, gdzie znajduje się 200-dniowa MA. Opór znajduje się przy 1,3035.  

Kurs euro do funta (EUR/GBP) – para dotarła do najwyższego poziomu od marca i jeżeli ruch wzrostowy utrzyma się, celem może być 0,9388. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 0,9070. 

Kurs dolara w relacji do jena (USDJPY) – dopóki utrzymujemy się poniżej 100-dniowej MA, przy 106,85, szerszy ruch spadkowy powinien się utrzymać. Przełamanie 105,10 może skierować kurs na 104,18. Przełamanie powyżej 107,00 z kolei otworzy drogę na 107,84, gdzie znajduje się 200-dniowa MA.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany spadek na otwarcie o 3 punkty do 6,000

Indeks DAX 30 - oczekiwany spadek na otwarcie o 6 punktów do 13,202

Indeks CAC 40 - oczekiwany spadek na otwarcie o 11 punktów do 5,013

Sentyment rynkowy CMC Markets:

US SPX 500  – większość klientów CMC Markets oczekuje kontynuacji korekty na amerykańskim rynku akcji. 54% wartości pozycji na kontraktach CFD na indeks S&P 500 stanowią pozycje krótkie, które posiada 55% klientów aktywnych na tym rynku.

Ropa Crude WTI – pomimo presji na rynek ropy naftowej, aż 84% wartości pozycji na kontraktach CFD na październikową serię kontraktu na ten surowiec  stanowią pozycje długie. Posiada je 72% klientów utrzymujących na tym instrumencie otwarte pozycje. Zmiany względem wczorajszego dnia są niewielkie – ilość pozycji długich wzrosła o 1 punkt procentowy, a ich wartość pozostała bez zmian.

GBP/USD – do znacznych zmian doszło w ciągu ostatniej doby na popularnym „kablu”. Wczoraj rano dominowały jeszcze pozycje krótkie zarówno pod względem ilości jak i wartości. Po silnej wyprzedaży w ciągu dnia spora grupa inwestorów przeszła w tryb „łapania spadającego noża” i wbrew spadkom otwierała pozycje wzrostowe. Dziś posiada je 54% klientów, jednak pod względem wartości w dalszym ciągu dominują pozycje zakładające deprecjację funta - 58% wartości stanowią pozycje krótkie.

Słabszy start w Europie, dane PKB z Wlk. Brytanii w centrum uwagi - 1

 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk