• Odbierz prezent
Kurs euro do franka szwajcarskiego - CHF może się jeszcze umocnić

Kurs franka szwajcarskiego w perspektywie średnioterminowej może rosnąć. Jest to dobrze widoczne na wykresie kursu euro do franka, co oznacza, że również polska waluta może tracić w stosunku do szwajcarskiej.

 

Sprawdź aktualny kurs euro (EUR/PLN)

Sprawdź aktualny kurs franka (CHF/PLN)

 

Dzisiejsze dane o inflacji w strefie euro okazały się negatywne dla euro, które kontynuuje osłabienie względem franka szwajcarskiego. Poziom inflacji w strefie euro spadł z 2,1% do 2,0%, a inflacji bazowej z 1,1% do 1,0%. Ekonomiści nie spodziewali się spadku dynamiki cen. Ten zmniejsza presję na zacieśnianie polityki pieniężnej przez Europejski Bank Centralny, co jest niekorzystne dla kursu euro. Przede wszystkim niekorzystny jest spadek inflacji bazowej, gdyż jej poziom wciąż utrzymuje się wyraźnie poniżej celu banku centralnego (ten cel to poniżej, ale blisko poziomu 2%).

Na wykresie dziennym kursu euro do franka szwajcarskiego widzimy, że testuje on strefę oporu przy poziomie 1,126, którą wyznacza ostatni dołek w trendzie spadkowym. Istotność tej strefy podkreśla świeca doji, która zapoczątkowała korektę wzrostową.

 

Kurs euro do franka szwajcarskiego testuje ważny poziom

Kurs euro do franka szwajcarskiego testuje ważny poziom

 

Wykres tygodniowy dobrze pokazuje nam jak sporych spadków możemy spodziewać się jeśli poziom 1,126 zostanie przebity (najlepiej z zamknięciem świecy tygodniowej lub dziennej poniżej tego poziomu). Na wykresie tym widzimy znaczącą formację RGR, której linia szyi została wybita na początku sierpnia. Później poziom 1,145 został przetestowany od dołu w sposób książkowy. Wysokość formacji, a także przestrzeń widoczna na wykresie wskazują, że spadki kursu euro do franka mogą sięgnąć nawet okolic 1,098, gdzie zlokalizowana jest najbliższa strefa wsparcia. Po raz ostatni rynek był tak nisko w lipcu ubiegłego roku.

 

Kurs euro do franka może zejść znacznie niżej

Kurs euro do franka może zejść znacznie niżej

 

Spadkom kursu EUR/CHF sprzyja wciąż podwyższona niepewność na światowych rynkach, która jest korzystna dla franka szwajcarskiego, uchodzącego za bezpieczną przystań. Na wykresie indeksu franka widzimy, że umocnienie szwajcarskiej waluty trwa od maja, a trwający obecnie dynamiczny impuls wzrostowy rozpoczął się w lipcu.

 

Indeks CHF pokazuje siłę franka szwajcarskiego

Indeks CHF pokazuje siłę franka szwajcarskiego

Notowania: EURCHF

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURCHF/

Jakub Wilk

Redaktor portalu FXMAG. Zwolennik łączenia analizy technicznej i fundamentalnej, ze szczególnym uwzględnieniem polityki banków centralnych. Pasjonat rynku metali szlachetnych.

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk