• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara w dół. Dolarowi brakuje konkurentów, a euro ugina się pod ciężarem słabych danych

W najbliższych dniach kluczowym wydarzeniem będzie posiedzenie FED, które zakończy się komunikatem, publikacją nowych prognoz i konferencją prasową szefa tej instytucji, Jerome Powella.

Kurs dolara do złotego USDPLN znajdziesz tutaj!

 

W ostatnich tygodniach rynki finansowe mocno „przeszacowały”

swoje oczekiwania wobec przyszłych posunięć FED, między innymi za sprawą zmian sygnalizowanych przez członków tej instytucji. W efekcie niektórzy obawiają się wręcz „gołębiej” podwyżki w najbliższą środę, czyli sytuacji w której cykl podwyżek zostanie na jakiś czas zatrzymany, po to, aby móc lepiej ocenić ryzyka przed którymi stanęła amerykańska, ale i globalna gospodarka.

Czytaj także: Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Minęło blisko 10 lat od wybuchu kryzysu finansowego. Przez większość tego okresu, realny wzrost gospodarczy w USA był mierny – średnio na poziomie 1,4%, co jest wartością około dwukrotnie mniejszą niż przed kryzysem finansowym. Dopiero szacunki PKB na rok 2018 roku wskazują na szybsze tempo wzrostu.. Czytaj
Jak FED utracił kontrolę nad gospodarką?

Większość zdaje się być jednak zgodna,

co do tego, że w 2019 r. czeka nas podwyżka, ale co najwyżej jedna… a nie dwie, czy trzy, jak to szacowano jeszcze jesienią. Kluczowe pytanie brzmi, czy oczekiwania wobec FED nie zostały nadmiernie przeszacowane? Publikowane w ostatnich dniach dane makroekonomiczne za listopad nie wypadły źle – inflacja CPI wypadła zgodnie z szacunkami, a sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa zaskoczyły na plus.

Tym samym FED ma słuszność w tym, że w obliczu pogarszającej się sytuacji globalnej, warto bardziej uważnie przyglądać się tendencjom w lokalnej gospodarce, ale nie oznacza to, że istnieje konieczność dokonania bardziej gwałtownego zwrotu w dotychczasowym nastawieniu, czego obawiały się rynki.

Reasumując, ci którzy liczą na „gołębią podwyżkę” mogą się srogo zawieść, ale optymiści też nie będą zadowoleni. FED najpewniej skoryguje swoje prognozy, także po stronie przyszłej ścieżki podwyżek (wykres pl-dot). Dla dolara będzie to jednak oznaczać kontynuację umocnienia, gdyż inne waluty pozostaną zbyt słabe, aby stanąć z nim w szranki. Europejskie waluty mają swoje problemy - euro ugina się pod ciężarem słabych danych, ale i też potencjalnych problemów budżetowych Włoch i Francji – funt jest targany emocjami związanymi z Brexitemwaluty azjatyckie i Antypodów obawiają się eskalacji wojen handlowych i spowolnienia w Chinach – a te, których gospodarki są oparte o eksport surowców, są narażone na skutki wyhamowywania globalnego wzrostu gospodarczego.

Nota prawna

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

Marek Rogalski

Główny analityk walutowy w Domu Maklerskim BOŚ. Ekspert w dziedzinie tematyki związanej z rynkiem FX – swoje długoletnie doświadczenie zdobywał pracując w czołowych domach maklerskich w Polsce (z DM BOŚ związany od 2009 r.), prywatnie inwestor giełdowy od 1994 r. Zdobywca szeregu nagród na najlepiej typującego analityka (Puls Biznesu), ceniony komentator bieżących wydarzeń w ogólnopolskich mediach. 

Przejdź do artykułów autora
Zamknij

Koszyk