• Odbierz prezent
Kurs euro do dolara odreagował. Sentyment rośnie na bazie nadziei na działania stymulacyjne

Pogłębiający się kryzys zdrowotny i nowe napięcia między Arabią Saudyjską a Rosją w sprawie ceny ropy spowodowały w dniu wczorajszym duże ruchy na rynkach. FTSE 100, DAX i CAC 40 straciły ponad 7%, podczas gdy FTSE MIB spadł ponad 11%. Załamanie akcji było porównywalne z ruchami obserwowanymi podczas kryzysu bankowego. Część północnych Włoch - centrum przemysłowe kraju - została zablokowana w celu powstrzymania wirusa. Kilka godzin po zamknięciu handlu w Europie, włoski rząd podjął drastyczne środki, aby doprowadzić do blokady w całym kraju. Taktyka sprawdziła się w Chinach, ale wpływ gospodarczy był ogromny. W ostatnich tygodniach mieliśmy do czynienia z bardzo złymi danymi dotyczącymi produkcji i usług z Chin - odczyty były niższe niż w okresie 2008-2009, co zwiększało strach inwestorów w tej części świata.

Jak reagują rynki akcji?

W nocy rynki akcji w Azji notowały skromne wzrosty, a Nikkei 225 odnotował odwrócenie. Prezydent Trump powiedział, że ma nadzieję wprowadzić obniżkę podatków od wynagrodzeń, a także pomoc dla pracowników godzinowych z powodu kryzysu zdrowotnego. Prezydent USA zorganizuje dziś konferencję prasową. Haruhiko Kuroda, szef Banku Japonii, powiedział, że bank centralny jest gotowy podjąć odpowiednie działania, jeśli zajdzie taka potrzeba. Prezydent Chin, Xi Jinping, odwiedził Wuhan, epicentrum kryzysu. Ruch ten miał na celu wzbudzenie zaufania do sytuacji zdrowotnej miasta.

Straty na Wall Street były bolesne, ponieważ Dow Jones i S&P 500 spadły o ponad 7,5%. Skala spadków była podobna do tych zarejestrowanych podczas kryzysu finansowego. Na tle bodźców wywoływanych przez administrację Trumpa, nastąpiło znaczne odbicie w kontraktach terminowych na indeksy amerykańskie.

W ostatnich dniach jesteśmy świadkami politycznego konfliktu między Arabią Saudyjską a Rosją. Chcąc ukarać Rosję za to, że nie zgadza się na wprowadzenie cięć produkcyjnych, Arabia Saudyjska obniżyła ceny i rozważa zwiększenie produkcji. Królestwo chce obniżyć cenę ropy, aby wywrzeć presję na Rosję, dlatego wczoraj obserwowaliśmy ogromny spadek cen energii. Był to największy spadek na rynku ropy naftowej od czasu wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku. Putin nie jest znany ze swojego łagodnego podejścia do tego typu sytuacji, więc ten impas polityczny może trwać przez pewien czas. Ropa WTI i Brent wzrosły obecnie o ponad 8%, ponieważ rynek odrobił część strat.

Kryzys zdrowotny zasiał ziarno strachu o przyszły popyt na ropę, a załamanie cen surowca zwiększyło chaos. Gwałtowne ruchy zachęciły niektórych traderów do zamykania pozycji i przelewania gotówki na obligacje rządowe, gdzie rentowności spadły do rekordowo niskich poziomów. Indeks dolara amerykańskiego osłabiał się wczoraj, ponieważ inwestorzy uznali, że Rezerwa Federalna wprowadzi dalsze obniżki stóp procentowych. Dolar poniósł ciężkie straty w stosunku do jena, ponieważ inwestorzy poszukiwali bezpiecznych aktywów. Obecnie jednak obserwujemy silne odbicie w USD/JPY.

W nocy opublikowano chiński CPI, a odczyt wyniósł 5,2%, zgodnie z prognozami. Poprzedni odczyt wynosił 5,4%. Odczyt PPI wyniósł -0,4%, podczas gdy szacunek wyniósł -0,3%, a wcześniejszy raport 0,1%.

Francuska produkcja przemysłowa zostanie opublikowana o godz. 8:45, a ekonomiści oczekują odbicia z -2,8% w grudniu do 2% wzrostu w styczniu. Włoska produkcja przemysłowa ma wynieść 1,8%, co byłoby dużym odbiciem ze spadku o 2,7%, który został opublikowany w grudniu. Publikacja ta zostanie podana o godzinie 10:00. Skorygowany odczyt raportów PKB i zatrudnienia w strefie euro zostanie opublikowany o godzinie 11:00, a ekonomiści oczekują odpowiednio 0,1% i 0,3%.

Istotne pary walutowe

Kurs euro do dolara EURUSD – kurs odreagował pod koniec miesiąca i jeżeli byki utrzymają tendencję, możliwym celem jest poziom 1,1570. Odreagowanie może wyhamować na wsparciu przy 1,1200.

Kurs funta do dolara GBPUSD – para notuje wzrosty od końca lutego, a przełamanie powyżej 1,3200 może skierować kurs na 1,3284. Poziom 1,2990, gdzie znajduje się 100-dniowa MA może stanowić wsparcie.

Kurs euro do funta EURGBP – kurs umacniał się od połowy lutego i dopóki utrzymuje się powyżej 100-dniowej MA przy 0,8517, perspektywy pozostają pozytywne i możliwy jest ruch w kierunku 0,8786. Spadek poniżej 0,8600 może skierować cenę w okolice 1,8517.

 

Kurs dolara do jena USDJPY – kurs spada od ponad dwóch tygodni i dopóki utrzymuje się poniżej 200-dniowej MA przy 108,31, ruch spadkowy może się utrzymywać i kierować na 100,00. Ponowne podejście do 105,00 otworzy drogę na 106,48.

Indeks FTSE 100 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 215 punktów do 6,180

Indeks DAX 30 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 325 punktów do 10,950

Indeks CAC 40 - oczekiwany wzrost na otwarcie o 125 punktów do 4,832     

Sentyment rynkowy CMC Markets:

Germany 30 – nastroje wśród Klientów przeprowadzających transakcje na kontrakcie CFD opartym o niemiecki indeks DAX są mocno podzielone, z niewielką przewagą pozycji długich.  Transakcje Kup stanowią 57% - w tym przypadku odnotowano spadek o dwanaście punktów w stosunku do poniedziałku. Z kolei przy analizie wartości transakcji, pozycje na wzrosty utrzymują się na poziomie 51%, z trzynastopunktowym spadkiem w stosunku do wczorajszych wartości.

Ropa Crude WTI –  sentyment na kontrakcie CFD na ropę również wskazuje na pewne niezdecydowanie, natomiast zmaczna jest ilościowa dominacja pozycji wzrostowych. Pozycje długie stanowią 82% wszystkich otwartych transakcji (wzrost o 3 punkty), natomiast w przypadku wartości pozycji, dominuje nastawienie na spadki: pozycje Sprzedaj stanowią 51% - o dwa punkty procentowe więcej niż w poniedziałek.

Kurs euro do dolara EUR/USD – niezmiennie utrzymujące się niedźwiedzie nastawienie Klientów spekulujących na kontrakcie CFD na EUR/USD,  w większości wciąż oczekujących osłabiania się euro. Ilościowo pozycje Sprzedaj stanowią dziś 61% (wzrost o dwa punkty). Po stronie wartości pozycji, transakcje Sprzedah znajdują się na poziomie 67 % - w tym miejscu nastąpił jednopunktowy wzrost.  

Sentyment rośnie na bazie nadziei na działania stymulacyjne - 1 

 

 
Prezentowany materiał służy wyłącznie celom informacyjnym i nie ma na celu udzielania porad handlowych lub inwestycyjnych. Zastrzegamy sobie prawo do zmiany jakichkolwiek informacji zawartych w niniejszym materiale w dowolnym momencie, w przypadku wystąpienia błędu. CMC Markets nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek straty, które można ponieść, bezpośrednio lub pośrednio, wynikające z inwestycji opartych na jakichkolwiek informacjach tutaj zawartych.

Notowania: EURUSD

Przejdź do wykresu
Źródło: https://pl.tradingview.com/symbols/EURUSD/

David Madden

Analityk rynkowy CMC Markets w Londynie. Swoją karierę  w londyńskim City rozpoczął w 2007 r., pracując jako trader i analityk rynkowy w wielu firmach maklerskich. Dyplom z ekonomii ugruntował wiedzę Davida na temat analizy fundamentalnej. David jest posiadaczem MSTA z brytyjskiego Towarzystwa Analityków Technicznych (STA).   Regularnie współpracuje z wieloma serwisami finansowymi, w tym z mediami internetowymi, prasą, radiem i telewizją.

Przejdź do artykułów autora
Artykuły, które powinny Cię zaciekawić..
Zamknij

Koszyk